preskoči na sadržaj

Osnovna škola fra Bernardina Tome Leakovića Bošnjaci

Login

 

Kalendar
« Prosinac 2023 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Anketa
Kako pomažete roditeljima u obavljanju svakodnevnih kućanskih poslova?






e-novine

  

Priloženi dokumenti:
Crtic 1.wmv

Internet tražilice

Web preglednici

                

Mozilla Firefox    Opera        Google Chrom

                    

         Internet Explorer    Safari

Brojač posjeta
Ispis statistike od 11. 1. 2015.

Ukupno: 799048
Danas: 37
Obavijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
ŠARANJE TIKVICA
Autor: Viktorija Marković, 11. 10. 2013.

 

              U srijedu, 09. listopada održana je radionica šaranje tikvica u prostorijama „ Matkove pecare ”, J.J.Strossmayera  118, u Bošnjacima. To se odvijalo u okviru projekta „ Cesta zlatne niti ” , a uz pokroviteljstvo HRVATSKE TURISTIČKE ZAJEDNICE – URED ZA KULTURNI TURIZAM.


Na početku su nazočne pozdravili gospodin Mirko  Bačić, direktor TZ grada Županja i gđa Janja  Juzbašić, direktorica  Zavičajnog muzeja „ Stjepan Gruber ” iz Županje. Oni su govorili o majstorstvu i vještini šaranja tikvica te naglasili da je ovaj rad specifična grana narodne umjetnosti. Spomenuli su da  svojom tradicijom, šaranje tikvica u Slavoniji,  seže u vrijeme postojanja starih obiteljskih zajednica – zadruga i to još u 18. st.  Rekli su da su tu vještinu nekada njegovali čobani, koji su čuvajući blago u dokolici crtali po tikvicama.

             Nazočni šarači tikvica, Zdravko Bušić i Marijana Bušić iz Bošnjaka , te Marija Jovanovac, Ana Mareković i Vinko Babić ( najdarovitiji mladi šarač  tikvica) iz Gradišta , stvarno majstori svog zanata, objasnili su našim učenicama cijelu proceduru , od sadnje do gotove našarane tikvice: tikvice se siju u proljeće kada ne postoji mogućnost mraza, a beru se u jesen . S ubranih plodova struže se vanjski sloj i ostavljaju se na prozračnom, sunčanom , zaštićenom mjestu od oborina. Kada se tikvice osuše, sredinom prosinca , čiste se i spremne su za ukrašavanje.

             Postupak ukrašavanja je sljedeći : šare se ucrtavaju olovkom, a potom  se posebnim nožićem urezuju plitke brazde. Nožić je  ravan ili zakrivljen, ovisno o tome kakav se motiv i koji dio tikvice obrađuje. Zatim se polja koja  se žele istaknuti premazuju pomoću pera, kista ili zaoštrene šibe domaće metle dušičnom kiselinom tzv. „ schatwaserom ” , a zagrijavanjem tih ploha na petrolejci, voštanici ili lojanici dobivala se crvenkasta boja dok  nepremazane plohe zadržavaju boju tikvice. Poslije ovoga postupka tikvica se crni preprženim jezgrama oraha. Crnilo se uvlači u brazde načinjene nožićem, a ravnim plohama na tikvi daju poseban sjaj. Na samom kraju ovog hvale vrijednog uratka slijedi premazivanje komadom  slanine, kao što su se razilita jaja premazivala, da bi šarane tikvice dobile svoj neobičan sjaj.

            Motivi i ornamentika na tikvicama su šaroliki; od geometrijskih do biljnih i životinjskih te motiva iz svagdašnjeg života.( rozete, zvijezde, grane s cvjetovima, hrastovo lišće, žirovi, lišće loze, grozdovi, životinje: srna, jelen, zec, ptice; ljudi u različitim životnim poslovima, simboli, grbovi… )

             Našarana tikvica odozgo prema dolje ima ove dijelove: zubre i šare, vez, zubre i šare, nadopune, grana, nadopune i samo dno geometrijski oblici tzv. ružice

             Šarene tikvice imale su davno veliku uporabu. Služile su kao solenice, čaše, tanjurići, posude za izvlačenje rakije – teglice, za nošenje vode, rakije, korištene su kao štukare, za držanje ribarskih mreža, kao pomoć neplivačima…

              Danas su tikvice omiljen i prepoznatljiv slavenski tradicijski suvenir. Za tikvicu su se zainteresirali i Japanci. 

              Od 20. prosinca 2007. godine Rješenjem Ministarstva RH šaranje tikvica dobilo je svojstvo nematerijalnog kulturnog dobra Republike Hrvatske.

              Sve su ovo čule i vidjele učenice članice  UZ „ MLADOST ” inače pripadnice aranžersko- zlatoveziljske i likovne sekcije Sara Šokić, Katarina Babogredac, Matea Lenić, Kristina Lešić, Magdalena Marković, Marina Marković, Klaudija Šumanovac i Ivona Lešić. Učenice su uz instrukcije spomenutih majstorica i majstora same crtale motive, urezivale nožićem , kvasile „schatwaserom” , premazivale orahovom čađi pa slaninom i na kraju divile se svojim šarenim tikvicama. Svaka učenica dobila je  na poklon našaranu tikvicu. Opći dojam: PRESRETNA SAM.

Gospodin je Bačić  obećao  da će našu  UZ  „ Mladost ” u buduće pozivati kao izlagača na sve manifestacije koje bude organizirala TZ Županja

            Na radionici sudjelovali ravnatelj škole Ivan Lešić i učitelji Anica  i Andrija  Gačić. Radionicu šaranja tikvica snimala VTV.

                                               A.  GAČIĆ





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju