preskoči na sadržaj

Osnovna škola fra Bernardina Tome Leakovića Bošnjaci

Login

 

Kalendar
« Prosinac 2023 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Anketa
Kako pomažete roditeljima u obavljanju svakodnevnih kućanskih poslova?






e-novine

  

Priloženi dokumenti:
Crtic 1.wmv

Internet tražilice

Web preglednici

                

Mozilla Firefox    Opera        Google Chrom

                    

         Internet Explorer    Safari

Brojač posjeta
Ispis statistike od 11. 1. 2015.

Ukupno: 799048
Danas: 37
Obavijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
OVISNOST I PREVENCIJA OVISNOSTI O ALKOHOLU
Autor: Viktorija Marković, 5. 2. 2014.

          Dana 30.1.2014, u 11.30.h, našu školu je posjetila radnica PU VSŽ, gđa. Marina Bukal, policijska službenica za prevenciju.

   Cilj posjete bilo je predavanje učenicima osmih razreda na temu,  Ovisnost i prevencija ovisnosti o alkoholu.  Učenicima su prezentirane razne opasnosti i zamke koje nosi konzumiranje alkohola.

   Gđa. M. Bukal učenicima je objasnila na vrlo pristupačan način, što je to ovisnost o alkoholu, te kako se ona zapravo stječe.


            Često se alkoholizam kao zdravstveni i socijalni problem razvija kod mladih čije su obitelji dugoročno pogođene ovom pojavom, te kod mladih, koji kao razlog navode neprihvaćenost u društvu, znatiželju i sl.. Mladi najčešće navode kako se pod utjecajem alkohola osjećaju poletni,  sretni, sposobni za sve, hrabri…, pod utjecajem alkohola stvaraju iluziju sposobnosti  rješavanja problema koje imaju. Zapravo, mlada osoba je pod utjecajem alkohola dezorjentirana, zbunjena, u nemogućnosti prosuđivanja, te ima i zdravstvene probleme u vidu povraćanja, vrtnje, halucinacija, dezorjentacije, bolova, problema sa disanjem, srčanih problema i niz drugih.

    U socijalnom smislu, alkoholizirane osobe ( u našem slučaju to su maloljetne osobe),često izazivaju remećenje javnog reda i mira, galame, lupaju, razbijaju i uništavaju javna dobra, kradu, tuku se i sl..

   Alkoholizam na duži rok izaziva cijeli niz ozbiljnih zdravstvenih problema, od trovanja, srčanih, bubrežnih bolesti, ciroze jetre, gubitka razumnosti, a sve češće nastupa i smrt, bilo da nastupa uslijed prevelikih količina alkohola ili počinjenja suicida.

   Učenici su upoznati i s posljedicama koje će snositi zbog ponašanja pod utjecajem alkohola, kako je gore navedeno, „ohrabreni“ izazivaju tuče, verbalno zlostavljaju, kradu, uništavaju javna  i osobna dobra i sl..Najčešće bivaju privedeni i prijavljeni u najbližu PU, te su kao maloljetnici procesuirani od strane službe za maloljetničku delikvenciju. Ovisno o pčinjenom djelu protiv njih se pokreće sudski postupak. Nakon navršavanja 18. god. života, odnosno stjecanjem statusa punoljetne osobe, pri traženju posla oni nailaze nakon više godina od počinjenog djela na probleme, jer kao takvi ne mogu dobiti potvrdu o nekažnjavanju, koju danas svaki poslodavac traži. Tada trpi i osoba s počinjenim kaznenim djelom i obitelj. U potpunosti se narušava kvaliteta života, te osobu često vodi u nove ovisnosti i probleme kako za svoju obitelj tako i za društvenu zajednicu u kojoj živi i djeluje.

     Vjerujemo kako je ovo poučno predavanje ostavilo trajnog traga u mislima naših učenika, te da će pri svakom posezanju za alkoholom razmisliti hoće li tako uništiti svoje zdravlje, a i društveno prihvatljivu stranu života.

 

                            Pripremila pedagoginja:Sanja Herman-Žeravica, prof.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju