preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Razno

 

Himna OŠ Čavle

U našem grobničkom kraju,

jedna je škola za koju svi znaju;

kao kaštel poznata, samo malo manja

utvrda je igre, prijateljstva znanja.

 

Prozori su njeni zrcala za ptice

i za svako dječje nasmijano lice;

u mirisu šume, dahu Mediterana

ona nam je drugi dom svakoga dana.

 

Ref.

Mi smo uvijek spremni za pjesmu i ples,

ponosno nosimo pobjednički dres,

djetinjstva našeg ti čuvaš blaga,

bila si i ostala čavjanska škola draga!

 

Na satovima svim u zraku su ruke

i kad dođe vrijeme za put u nove luke

bit ćemo spremni za sva vremena

u kojima ćeš ostati najdraža uspomena!

Vijesti

SENEGAL

Učiteljice Ana Grbčić (OŠ Kostrena) i Marija Rončević (OŠ Čavle) sudjelovale su kao predstavnice Hrvatske u 4-dnevnoj razmjeni obrazovnih metoda i iskustvenih nastavnih aktivnosti usmjerenih na promicanje obrazovanja za održivi razvoj u školama koja se održala u Dakru, glavnom gradu Senegala. Učitelji su imali priliku predstaviti svoj angažman i sudjelovanje u projektu EAThink2015 – Jedi lokalno, misli globalno, razmjenjivati iskustva s europskim i afričkim kolegama i proširiti svoja znanja o alternativnim sustavima za proizvodnju hrane u zemljama u razvoju.

Organizatori Mamadou Danfakha, direktor ACRA-e u Senegalu i koordinator projekta u Senegalu i Sara Marazzini, koordinatorica projekta EAThink 2015. 12. prosinca 2016. službeno i svečano su okupili grupu te predstavili program.  Radni jezik bio francuski, imali smo prevoditelja Josepha, inače profesora engleskog jezika na dakarskom sveučilištu.

Predstavljanje je započela Dui učiteljica u školi Scat Urbam Dakar.  Na sjeveru Senegala su radili na obnovljivim izvorima energije – solarna energija, te u školama Scat Urbam Dakar i školi u Kebemeru sadnja mikrovrtova (na riži i ljuskama kikirikija) s glavnim ciljem očuvanja prehrambenih sustava.

Kolege iz Senegala malo su nam pojasnili kako funkcionira njihov obrazovni sustav.  Osnovnoškolsko obrazovanje traje 6 godina nakon čega polažu ispit i potom upisuju višu školu u trajanju od 4 godine. Potom opet slijedi ispit (oni kažu državni), dobivaju svjedodžbu II. stupnja, nakon koje slijedi srednja škola u trajanju od 3 godine. Obavezni su biti u školskom sistemu do 16. godine i dva puta mogu pasti razred. U školama uče francuski, engleski i arapski jezik, matematiku, povijest, geografiju, znanost, fiziku, kemiju, domaćinstvo i sport. Razredi su veliki, od po 60 – 70 učenika. Uglavnom su škole državne, ako su privatne onda su većinom katoličke. Što se tiče žena i postotka djevojčica u državnim školama situacija nije baš optimistična. Svega njih 66% završi srednju školu.  

Nakon tri intenzivna dana, zadnji je dan započeo završnom evaluacijom, pozdravima i razmjenom simboličnih, tematskih poklona učitelja koji su sudjelovali u razmjeni. Učenici  4.a razreda naše škole napravili su aromatiziranu sol, koristeći aromatično bilje iz školskih vrtova, pakirali ju u ekološke kartonske kutijice koje su sami napravili, što je uz keramičke radove simbole našeg kraja (radovi školske zadruge) bio prigodan poklon, koji je oduševio naše domaćine.  Ipak, okosnica dana bio je turističko razgledavanje Dakara. Posjetili smo otok Goree, poznat zbog trgovine robovima koja se nekad tamo odvijala, vidjeli kuću iz koje je potekla žuta groznica, kuću kojoj su držali robove, a danas je pretvorena u muzej, topove na vrhu otoka koji su korišteni za snimanje filma „Topovi s Navarona“.  Posjetili smo i spomenik renesansi, jedan od najvećih spomenika na svijetu koji predstavlja svjetliji pogled u budućnost za afrički kontinent.

Iako je Senegal kulturološki nezamislivo drugačiji od Europe, poseban je i ostati će u lijepom sjećanju i to ponajprije zbog ljudi koji tamo žive, a koji su se u našem slučaju pokazali kao vrsni domaćini, dali sve od sebe da nam boravak i doživljaj zemlje bude što ugodniji. Ciljevi učitelja koje smo imali priliku upoznati su usaditi kod djece kako se ponašati i kako voljeti svoju zemlju koja je siromašna i čiji stanovnici žive po cijelome svijetu. Bili su iskreno zahvalni za naš interes, prenesena iskustva i volji za suradnjom.

Marija Rončević, učiteljica RN-e




Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Anita Štimac   datum: 9. 4. 2017.

Tražilica

e-Dnevnik


Brojač posjeta
Ispis statistike od 13. 9. 2015.

Ukupno: 694858
Ovaj mjesec: 2527
Ovaj tjedan: 32
Danas: 32

Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji


Korisni linkovi

Zabavno i poučno





preskoči na navigaciju