preskoči na sadržaj

Osnovna škola Dragutina Domjanića Zagreb

 > Naslovnica
POVEZNICA NA NOVU WEB STRANICU

OSVRT NA TRIBINU TAMNA STRANA EKRANA

Autor: Andrea Bartolić, 8. 11. 2023.

održanoj u Centru za kulturu i obrazovanje Susedgrad 25.10.2023.

Meni se malo jest zatamnilo pred očima - nakon predavanja, osjećala sam se kao da sam upravo izašla iz lošeg horor filma. Iako se nije radilo o filmu, večer s gđom. Grubišić Požar iz PU Zagrebačke i g. Hrestakom iz MUP-a RH bila je važna za sve nas - od roditelja koji se boje tehnologije do onih koji je prihvaćaju sa svim njezinim čarima. Svi mi trebamo razumjeti tamnu stranu ekrana, i to je ono što nam je ovo teško, ali odlično predavanje pokazalo.

Kako tehnologija napreduje, tako i naša djeca odrastaju u digitalnom svijetu koji je nepregledan i prepun izazova. Whatsapp, Discord, Facebook, Instagram, Roblox… Sutra će na popisu biti neke nove aplikacije, a generacija nas roditelja već sad ozbiljno kaska sa svojim prosječnim digitalnim vještinama za onima naše djece. To nas stavlja u poziciju gdje ne možemo uvijek razumjeti što se događa na njihovim ekranima. Da budemo jasni, kao što su bili i stručnjaci iz MUP-a - tehnologija i internet nesumnjivo nam nude mogućnosti i prilike razvoja, učenja i povezivanja koje dosad kao čovječanstvo nikada nismo imali. U isto vrijeme, kroz visoko kvalitetne kamere i besplatne platforme za razmjenu sadržaja, internet i tehnologija nude (pre)lake opcije za različite, sve inovativnije i bolesnije oblike zlostavljanja djece putem društvenih mreža. Kroz isti taj internet i tehnologiju vršnjačko, a pogotovo seksualno zlostavljanje djece dobilo je nov, ogroman, nevidljiv i nepredvidljiv poligon za širenje.

Predatori iz digitalnog svijeta realnija su opasnost nego onih iz naslova novina koji iz tamnih automobila vrebaju našu djecu. Oni djeluju individualno, ali isto tako i kroz tehnološki (pre)pametne mreže kojima je cilj profit, a djeca izvrsna i laka meta. Nije to nikakva paranoja iako se mnogima od nas tako čini. Iako mislimo da nema ništa loše da klinci sat, dva tri čeprkaju po bezazlenim igricama i čavrljaju s frendovima - u svim tim bezbrižnim aktivnostima potencijalno s jedne strane čuči neki lik (muški ili ženski, svejedno), koji vreba na emocionalnu nezrelost našeg djeteta. Lako im je jer su anonimni, “mete” su im lako dostupne i koriste psihologiju mase pri vrbovanju žrtava.

S druge strane - tu su djeca koja nisu svjesna da nema nikakvih granica u digitalnom prostoru u kojem se sadržaj strašno brzo širi, a u njemu trajno ostaje. Proračunati i bolesni umovi našli su već brojne načine kako zavesti i privući tisuće i milijune djece, a kroz svaki novi slučaj zlostavljanja policija otkriva i neke potpuno nove i iskvarenije.  Dark web, ilegalne kopije aplikacija u koje ni na koji način ne možemo imati uvida, nepregledne brojke chat grupa i poruka koje djeca međusobno izmjenjuju mogu vrlo brzo dovesti do dječje pornografije i seksuanog iskorištavanja, krađe korisničkih računa, krađe identiteta, financijskih ucjena. Djeca mogu postati žrtve, a da toga uopće nisu svjesna, dok posljedice smogu dovesti do teških psihičkih stanja, a u nekim slučajevima i nekih teških svršetaka.

Potkovani iskustvom, predavači se nisu zadržali samo na pukim statistikama, stvarnim slučajevima i opasnostima koje vrebaju na djecu iz digitalnog svijeta nego i na važnosti psihičke zaštite djece jer na internet odlaze nespremni, nezaštićeni i neupućeni na sve ono što bi se moglo desiti. Na nama je da ih na tom (digitalnom) putu pratimo i neumorno usmjeravamo.   Malo je iluzorno o tome govoriti u trenutku kada valjda skoro svako osnovnoškolsko dijete ima smartphone ili pristup internetu. A mi radimo, uz djecu ne možemo biti stalno niti je to cilj svega. No, sinoćnje je predavanje trznulo i potaklo baš svakoga od prisutnih na razmišljanje. Iako bez recepata kako dalje, dobili smo neke savjete kada posumnjati na opasnost i na što treba u digitalnoj komunikaciji djece paziti. Čule su se i konkretne ideje - o radu s roditeljima, školama oko ove teme, ponajprije - radu s djecom. A njima treba neprestano ponavljati da budu oprezni s osobama koje ne poznaju osobno, da ne dijele s njima poruke i sadržaje bez obzira koliko su privlačni ili slatkorječivi, da upamte da zatvorene grupe ili poruke ne jamče sigurnost niti anonimnost.

 

Čestitke organizatorima i Vijeću roditelja OŠ Dragutina Domjanića, zato ćemo raditi na tome da ovo predavanje (ponovno) čuje još više roditelja. Što nas više udruži snage, po logici stvari, lakše ćemo doći do rezultata :)

 

Za sve vas koji niste bili na predavanju, krenite od video materijala koje su s nama podijelili predavači:

Reci NE! "Reci Ne!" - YouTube

Caught in the Net Caught in the Net Trailer | CPH:DOX 2020 - YouTube

 

Ana Raguž, OŠ Stenjevec

 

 


Priloženi dokumenti:
Tamna_strana_ekrana.pdf (1.54 MB)


ŠKOLSKI AUTOBUS

      

 
 
JELOVNIK

   

Priloženi dokumenti:
Jelovnik od 16.12.-20.12.2024..pdf

UPISI U 1. RAZRED

Rezervacija predupisne obrade putem TERMINKA (dodatni termini).

Kalendar
« Prosinac 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Prikazani događaji

CMS za škole logo
Osnovna škola Dragutina Domjanića Zagreb / Gajnice 31, HR-10000 Zagreb / os-ddomjanica-zg.skole.hr / ured@os-ddomjanica-zg.skole.hr
preskoči na navigaciju