Nekada su djecu čitanju i pisanju podučavali svećenici i kapelani jer nije bilo ni škola, ni učitelja. Uz svećenike i kapelane podučavali su ih i orguljaši.
Prvi orguljaš koji je 1834. godine počeo javno podučavati djecu bio je Petar Šember rodom iz Gornje Stubice. Godina 1834. označava početak organiziranog školovanja u Loboru. Nastavu je pohađalo 15-ak dječaka, a odvijala se u kućici koja se nalazila u blizini trga uz put prema potoku Bučvi. Petar Šember je 1. studenog 1842. ustoličen i imenovan prvim loborskim podučiteljem. Podučavao je sve do 1858. godine.
Od građevnog materijala tornja stare crkve sv. Ane 1858. godine sagrađena je škola. Nalazila se pokraj današnje crkve sv. Ane. U novu je školu došao raditi školovani učitelj Mijo Govedić. On je bio i prvi ravnatelj tadašnje škole. Njega je naslijedio Tomo Hitrec kojemu je Nadbiskupski duhovni stol dao otkaz. Nakon Hitreca učenike je podučavao Ivan Dorniković koji je 1879. godine umro od upale pluća. Iste je godine učiteljsko mjesto preuzeo Matija Prelog iz Krapine. Prva učiteljica bila je Marija Kukovec iz Karlovca (1888.-1891.), nakon nje Vlatka Blažeković (1891.-1892) pa Marija Markuš (1893.-1903.).
Župnik Josip Kotarski 1882. godine opisao je tadašnje stanje škole:
„Škola nije imala vrta ni školskog igrališta. Postojale su 2 učionice. U većoj je učiteljica podučavala ujutro i popodne po stotinjak djece, a u manjoj prostoriji je učitelj podučavao 50-80 djece.“
U vremenu do Prvog svjetskog rata velik broj djece nije se školovao. Razlozi tome su bili: siromaštvo, nepismenost roditelja, zaostalost te velika udaljenost od škole.
Između 1928. i 1930. godine sagrađena je nova škola u Loboru, Petrovoj Gori i Martinščini.
Za vrijeme Drugog svjetskog rata nastava je bila u više navrata prekinuta zbog ratnih događanja.
U Loboru danas postoji i djeluje Osnovna škola Franje Horvata Kiša. Škola je dobila naziv po bivšem učeniku škole Lobor, kasnije poznatom piscu, Franji Horvatu Kišu. U sklopu loborske škole djeluje i područna škola u Petrovoj Gori za učenike od prvog do četvrtog razreda.
Osnovnu školu u Loboru pohađa 200-tinjak učenika u raspoređenih u deset razrednih odjeljenja. Duži niz godina ulogu ravnatelja imala je Verica Ivančić (1989.-2009.). Tijekom njenog mandata na školi Franje Horvata Kiša napravljeni su mnogi popravci i nadogradnje tako da je škola Lobor dobila sasvim novi i moderniji izgled. Školi je dograđena velika sportska dvorana (koju škola do tada nije imala), a na školskom zemljištu sagrađeno je i otvoreno igralište.
2010. godine ulogu ravnatelja preuzima profesor Krešimir Krivdić koji ulaže velike napore u daljnji razvoj i uređenje loborske škole.
Od svibnja 2020. godine do listopada 2022. ulogu ravnatelja preuzima univ.spec.act.soc. Tamara Herceg Babić, prof.rehabilitacije koja nastavlja s daljnjim razvojem i uređenjem loborske matične i područne škole.
Od listopada 2022. do studenog 2023. školom upravlja v.d. ravnatelj Alan Grabušić, prof. geografije te nastavlja s daljnjim radom škole.
Od studenog 2023. ulogu ravnatelja preuzima Valerija Debeljak, mag.bibl. et mag.prim.educ. i nastavlja s daljnjim razvojem i uređenjem matične i područne škole i radom na sinergiji sastavnica škole, matične i područne škole te glazbenog odjela.
Odluka o odabiru udzbenika za sk.god. 2024.-2025..pdf
Popis odabranih udzbenika za sk.god. 2024-2025. (maticna skola i podrucna skola).pdf
Popis odabranih radnih biljeznica za sk. god. 2024.-2025..pdf
Popis odabranih dodatnih obrazovnih materijala za sk.god. 2024.2025. - bez radnih biljeznica.pdf
MISIJA
Kontinuiranim podizanjem kvalitete rada i primjenom suvremenih metoda poučavanja stvarati preduvjete za kvalitetno obrazovanje učenika. Kroz poticanje kompetencija i kreativnosti razvijati prepoznatljive vrijednosti. Zajedništvom učenika i djelatnika škole te u suradnji sa zajednicom njegovati svijest o važnosti očuvanja prirodne i kulturne baštine našega kraja.
Vrijednosti: humanost, uvažavanje različitosti, kreativnost, suradnja, njegovanje prirodne i kulturne baštine našeg kraja.
VIZIJA
Bezvremenski izvor znanja koji povezuje u različitosti i prijateljstvu te raste u zajedničkoj kreativnosti otkrivajući radost učenja. Škola koja kroz suradnju sa zajednicom stvara nove vrijednosti.
MOTO ŠKOLE
«Mala škola velikog srca.»
Video upute-prva prijava u Teams i osnove
Prvo provjerite možete li se prijaviti u Office 365 (klik za upute)
Nakon toga se preko poveznice prijavite u učionicu (klik za upute)
Poveznice:
Dodatne upute za učenike i učitelje-rad u virtualnim učionicama
Upute-slanje/primanje mailova i Office 365