preskoči na sadržaj

Osnovna škola Gustava Krkleca Zagreb

Login
TJEDAN

PARNI (B) TJEDAN

17.06.-21.06.2024.

JELOVNIK

WAKELET ŠKOLA

VJEŠTINE PRIJATELJSTVA

Pratite



Sport

Škola partner

Zvono
Prije podne
 
1. sat  8,00 -   8,45
2. sat  8,55 -   9,40
3. sat  9,50 - 10,35
4. sat 10,40 - 11,25
5. sat 11,30 - 12,15
6. sat 12,20 - 13,05
 
7. sat 13,30 - 14,15
8. sat 14,20 - 15:05
9. sat 15,10 - 15,55
Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 9. 11. 2009.

Ukupno: 928490
Ovaj mjesec: 1138
Danas: 51
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Projekt INCLuDE – Međuresorna suradnja u osnaživanju državljana trećih zemalja
Autor: Sandra Doblanović, 24. 6. 2022.

U Osnovnoj školi Gustava Krkleca u Zagrebu tijekom školske godine 2021./2022. provodio se projekt Include -Međuresorna suradnja u osnaživanju državljana trećih zemalja u kojem je Škola partner Vladinom uredu za ljudska prava i prava nacionalnih manjina. U sklopu Projekta tijekom mjeseca travnja i svibnja 2022. provedene su dvije lokalne akcije u zajednici s ciljem povezivanja domicilnog stanovništva i državljana trećih zemalja.

Lokalnom akcijom pod nazivom Socio-kulturne aktivnosti u Travnom, koordinirala je školska psihologinja Mirna Glavinić, dok je lokalnom akcijom pod nazivom U sportu nema razlika koordinirala učiteljica tjelesne i zdravstvene kulture Ivana Olivari. Učenici 7.a i 7.c razreda zajedno s koordinatoricama akcija osmišljavali su aktivnosti, sudjelovali su u navedenim aktivnostima kao i njihovoj provedbi. U projektu su sudjelovali roditelji, učenici, djelatnici škole, tražitelji azila u Prihvatnom centru Porin, roditelji i učenici azilanti koji pohađaju našu školu te stanovnici kvarta Travno. Projekt su svojim dolaskom i sudjelovanjem u aktivnostima podržali predstavnici institucija s kojima Škola surađuje: dr.sc. Margareta Gregurević, Institut za migracije i narodnost; doc.dr.sc. Ana Širanović, FFZg Odsjek za pedagogiju; doc.dr.sc. Marija Bartulović, FFZg Odsjek za pedagogiju; dr.sc. Margareta Jelić, FFZg Odsjek za psihologiju; Iva Grubiša, magistra etnologije i kulturne antropologije te sociologije, FFZg Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju; predstavnici Crvenog križa, Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.

Lokalne akcije su financirane iz Fonda za azil, migracije i integraciju Europske Unije. U sklopu lokalne akcije Socio-kulturne aktivnosti u Travnom održane su slikarske radionice koje je vodila magistra animiranog filma i novih medija Nikolina Butorac, bivša učenica škole. Tema slikarskih radionica bila je „Dom u meni, dom oko mene“ s ciljem druženja grupa djece i roditelja azilanata i tražitelja azila s grupom roditelja i djece iz kvarta Travnog. Fokus je bio na druženju, upoznavanju, i dijeljenju iskustava.

U srijedu, 25. svibnja 2022. godine, Škola je proslavila 45 rođendan. Zabavu su obilježile aktivnosti s ciljem promicanja vrijednosti zajedništva, multikulturalnosti i prihvaćanja različitosti. Aktivnosti su realizirane kroz projekt INCLuDE i školski projekt Hrvatsko blago – vrelo riječi, vrelo znanja. Slikarski radovi učenika, roditelja i djelatnika škole na temu „Dom u meni, dom oko mene“ izloženi su na školskom igralištu. Za vrijeme izložbe, voditeljica radionica osmislila je participativni performans tijekom kojeg su zainteresirani na papirnatim tanjurima oslikavali igre iz djetinjstva, a potom slučajnim prolaznicima nudili kolačiće na oslikanim tanjurima s ciljem dijeljenja iskustava o različitim igrama iz djetinjstva. Cilj performansa bio je osvijestiti kako se djeca u različitim dijelovima svijeta igraju na sličan način, samo se igre drugačije zovu.

Tijekom Festivala međunarodnih tradicionalnih slastica u školskom vrtu učenici, roditelji, djelatnici škole kao i gosti mogli su uživati u tradicionalnim okusima Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Irana, Iraka, Pakistana, Meksika, Ukrajine, Rusije. Na tanjurima se našla međimurska gibanica, štrukle, orehnjača, pita od jabuka, baklava, puri dessert iz Pakistana, meksički tamales, ukrajinski vareniki s višnjama i sirom, ukrajinski boršć s pogačicama od češnjaka, iranska pogača sa začinima, ruski desert "keksi krumpir", slastica kulica iz Iraka. Slastice su radili roditelji, učenici i djelatnici škole.

U sklopu iskustvene radionice na temu ljudskih prava - pravo na obrazovanje, koju je vodio Semih Adigüzel, vanjski suradnik Centra za mirovne studije, istaknuta je važnost stvaranja jednakih uvjeta obrazovanja za svako dijete kao i stvaranja mogućnosti za učenike kako bi se kroz doticaj s drugim kulturama učili međusobnoj toleranciji, zajedništvu i prihvaćanju različitosti.
Cijelo poslijepodne na školskom igralištu se plesalo, pjevalo i natjecalo u brojnim sportovima u sklopu lokalne akcije U sportu nema razlika. Turnir je organiziran u tri sporta: badminton, nogomet i odbojka u kojem su sudjelovali roditelji, djeca i djelatnici škole. Po završetku turnira podijeljene su medalje i diplome. Plesnu radionicu "Ples nas spaja" vodila je izv.prof.dr.sc. Jadranka Vlašić, profesorica plesova na KIF Sveučilišta u Zagrebu.

U akciji Socio-kulturne aktivnosti u Travnom sudjelovala je prevoditeljica Sodaba Najib s ciljem osiguravanja jednakih uvjeta za sudjelovanje djece i roditelja azilanata i tražitelja azila u svim navedenim aktivnostima.

Druženje se nastavilo i nakon završetka aktivnosti lokalnih akcija u velikom holu škole uz svečanu priredbu "Hrvatsko blago".

OVDJE pogledajte veliku fotogaleriju cijelog događaja.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju