DAN OŠ IVANE BRLIĆ - MAŽURANIĆ OGULIN
Autor: Mirjana Lesić, 14. 4. 2022.
"Sinci smo Kleka, vilina jeka, svoji na svom."
18. travnja 1874. godine, prije točno 148 godina, rodila se Ivana Brlić Mažuranić, jedna od najvećih spisateljica u povijesti hrvatske književnosti. Autorica Priča iz davnina i Šegrta Hlapića četiri je puta bila nominirana za Nobelovu nagradu, a mi smo, za obljetnicu njenog rođendana, i ove godine pokrenuli 2. likovno-literarni natječaj „Hvala ti, hvala, Ivano, za bajke prekrasan dar“ u koji smo uključili sve osnovne škole Republike Hrvatske. Za obljetnicu njenog rođendana, pripremili smo malu fotografsku kronologiju njezina života.
Ivana Mažuranić rodila se u Ogulinu, u obitelji intelektualaca. Ivanin otac, Vladimir Mažuranić bio je pravnik i pisac, a djed pjesnik i ban Ivan Mažuranić.
S obzirom na obiteljsko podrijeklo, Ivana Mažuranić bila je vrhunski obrazovana, a prve književne pokušaje napisala je na francuskom jeziku. Ova fotografija snimljena je 1888. godine, a Ivana Mažuranić na njoj ima 14 godina.
S osamnaest godina se udala i preselila u Slavonski Brod.
Ivana Brlić Mažuranić se, dok su joj djeca bila mala, književnim radom bavila samo u rijetkim slobodnim trenucima. Kasnije, kad su djeca bila veća, posvetila se ozbiljnije pisanju.Čudnovate zgode Šegrta Hlapića proslavile su je 1913.Najpoznatije djelo Ivane Brlić Mažuranić su Čudnovate zgode Šegrta Hlapića, koje su postale opće mjesto djetinjstva za praktički sve generacije nakon što je knjiga izašla 1913. godine.
Pročitavši knjigu «Čudnovate zgode šegrta Hlapića», remek djelo Ivane Brlić –Mažuranić, kritičar i književnik Antun Gustav Matoš je napisao:
«Napisati je mogaše samo genij matere. Genij hrvatske majke upućuje
našu djecu na jedina dva načina našeg održanja: na rad i na poštenje.»
Sve su priče Ivane Brlić – Mažuranić izrasle iz etički čvrstog izgrađenog osjećaja svijeta. Sve ih proniče čuvstvo dobrote, čuvstvo samilosti prema slabijima i siromašnijima, vjera u pobjedu dobra, i vjera da nad svim čovječjim nastojanjima i činima bdi providnost, koja unatoč zapletima i teškoćama sve privodi konačnom i pravednom rješenju. Ti ideali dobrote i poštenja izvezeni su u svim djelima
Ivane Brlić – Mažuranić ženskom rukom, u tako slikovitim i ljupkim šarama.
Poticaj su joj bili bistri izvori njezine mašte, stvaralačka snaga, volja da se ostvari dobrote i ljepote, i konačno ljubav prema ljepoti, ljepoti kao prema dobroti.
Djetinjstvo, kome se svi uvijek, a naročito u teškim trenucima vraćamo, postaje čarobnije upoznavanjem junaka naše sugrađanke, velike umjetnice iz svijeta pera – Ivane Brlić – Mažuranić.
Potomstvo svog plemenitog roda, razigranu maštu i vjeru u dobro uklesala je u djela s dubokom ljubavlju za hrvatsku domovinu i hrvatsku riječ. Njegovala je, voljela i obogaćivala «drevni, divni jezik naš« uvjerena da će upravo mladi naraštaji biti u stanju stvoriti djela neslućenih vrijednosti i koji će pronijeti slavu naroda kojemu pripadaju.
Svako dijete u Hrvatskoj u okviru svog školovanja nužno upoznaje
Ivanina djela učeći tako daleko više od jednog poglavlja naše književnosti – ono uči što je ljubav u najvišem smislu riječi.
Svijet dječje mašte bio bi mnogo siromašniji kad ga ne bi ispunjavale
Priče iz davnina i veseli šegrt Hlapić. Ivanine priče zbore o dječjim zgodama, nestašlucima, o razmaženosti, nesporazumima i svemu što prati
svako djetinjstvo.
Ali, u svakom njenom djelu nalazimo izvorište dobrote, poštenja, radišnosti, ljubavi i ljepote.
Bila je prva žena koja je postala član Jugoslovenske akademije znanosti i umjetnosti.
Fotografija snimljena 1912. godine, kada joj je izašla pjesnička zbirka Slike. Godinu potom objavila je Šegrta Hlapića, a 1916. godine još jedno svoje kapitalno djelo, Priče iz davnine.
Čak četiri puta nominirana je za Nobelovu nagradu: 1931., 1935., 1937. i 1938. godine. Pisala je do 1937. godine, a zbog borbi s depresijom počinila je samoubojstvo 21. rujna 1938. godine u Zagrebu.
Zbog velike zasluge književnice koja je svojim djelom proslavila i
pronijela ime Ogulina i njegovih osobitosti diljem svijeta, 1991. godine, svi djelatnici tadašnje OŠ Jure Kaurić donijeli su jednoglasnu odluku o preimenovanju škole u Osnovna škola Ivane Brlić – Mažuranić Ogulin. Budući da mladi naraštaji trebaju učiti prije svega o ljubavi prema čovjeku, pravdi, Bogu, nemoćnima i nastradalima, sve će to naučiti proučavajući Ivanino djelo. Početkom 1991. g. škola je promijenila ime u Osnovna škola Ivane Brlić – Mažuranić te je prva u Ogulinu izvršila preimenovanje. Od 1991. godine, na dan rođenja Ivane Brlić – Mažuranić, 18. travnja, obilježava se Dan OŠ Ivane Brlić - Mažuranić. Uz Dan škole i 125 – tu obljetnicu rođenja Ivane Brlić – Mažuranić, Škola dobiva svoj grb s motom škole koji se udomaćio kao naša prepoznatljivost. Stihovi su to iz Poputnice Kleku Ivana plemenitog Zajca «Sinci smo Kleka, vilina jeka – svoji na svom« i svečanu pjesmu – himnu škole «Hvala ti, hvala, Ivano«.
Od osnutka, Osnovna škola Ivane Brlić-Mažuranić Ogulin djeluje u staroj školskoj zgradi u centru grada izgrađenoj 1891. g. na prijedlog našeg prvog bana pučanina, Ivana Mažuranića, djeda slavne spisateljice Ivane Brlić - Mažuranić. Školska zgrada tijekom stoljeća dograđivana je, obnavljana i adaptirana, ali unutar njenih stambenih zidova nikad nije zamro veseli, bezbrižni, dječji smijeh. Tako je ime plemenite obitelji Mažuranić u školi udvostručeno, a kroz njega se prožimaju
hrvatska povijest i hrvatska književnost, a mi dobro znamo da je i naša povijest i naša hrvatska književnost velika i da nas sve duboko veže za hrvatsko rodno tlo.
Potomstvo svog plemenitog roda, razigranu maštu i vjeru u dobro uklesala je u djela s dubokom ljubavlju za hrvatsku domovinu i hrvatsku riječ. Njegovala je, voljela i obogaćivala «drevni, divni jezik naš« uvjerena da će upravo mladi naraštaji biti u stanju stvoriti djela neslućenih vrijednosti i koji će pronijeti slavu naroda
kojemu pripadaju.
Razredna.docx
5.RAZRED GOO.docx
6.RAZRED GOO.docx
7.RAZRED GOO.docx
8.RAZRED GOO.docx
- Pravilnik o zaštiti na radu Osnovne škole Ivane Brlić Mažuranić Ogulin.pdf
- Pravilnik_o_kriterijima_za_izricanje_pedagoskih_mjera_NN_br_94_2015.pdf
- Pravilnik_o_izvodenju_izleta_ekskurzija.pdf
- Pravilnik o načinima , postupcima i elementima vrednovanja.pdf
- Odluka_o_REALIZAC.ODMORA_za_ucenike_KZ_sk.god._2019-20..pdf
linkovi |