Festival znanosti 2023. Jaje- čarobno ili prirodno?
Autor: Mirjana Lesić, 26. 4. 2023.
Učenici 1. razreda Područne škole Kučinići, Osnovne škole Ivane Brlić-Mažuranić Ogulin integriranim danom obilježili su Festival znanosti 2023.
Tema ovogodišnjeg festivala znanosti je Priroda i društvo. Učenici su dan započeli proučavanjem dječjih časopisa te su u svakom pronalazili poveznice s prirodom i društvom. Na satu likovne kulture izrađivali su plakat na kojem su ispisani podaci vezani uz obilježavanje Festivala. Nakon uvodnog razgovora učenici su zajedno s učiteljicom pristupili izradi pokusa. Prvi pokus je bio Jaje u octu- gumeno jaje.
Učenici su dan ranije uronili jaje u octenu kiselinu, te danas mogli vidjeti kako je ocat
razgradio ljusku i kako je ostala membrana koja štiti jaje. Nakon igre s gumenim jajetom, učenici su jaja položili u dvije različite otopine i to čistu vodu i otopinu vode i šećera. Rezultate jaja promatrati ćemo kroz nekoliko dana i bilježiti rezultate. Slijedeći zadatak bio je slomiti ljusku jajeta stišćući ga rukom. Uvidjeli smo kako je ljuska jajeta jako lomljiva ako jaje udarimo o tvrdu površinu ili nam ispadne na pod, ali oblik jajeta jak jednako je raspoređen te ako je pritisak jednak na cijelu površinu,
tada ljuska neće puknuti. Kako bi dokazali koliko je ljuska jaka, razbili smo dva jajeta i ljuske smo posložili u kvadrat. Na vrhove ljusaka stavili smo nekoliko teških knjiga. Ljuske nisu pukle jer je težina na njima bila jednako raspoređena. Naučili smo i razliku između kuhanog i sirovog jajeta te zaključili kako će se kuhano jaje vrtjeti u nedogled za razliku od sirovog. Nakon silne vrtnje jaja kuhano smo ogulili i pripremili ga slijedeći zadatak, a on je bio ugurati ga u bocu u koju, na oko, nikako ne može ići.
U čudu smo obilazili i gledali kako će to biti moguće i zapalivši šibicu, gurajući je u teglicu i smještajući kuhano jaje na vrh činilo se uistinu napetim. U boci je tlak zraka relativno isti kao i vani, ali, kad je šibica počela gorjeti u boci se zrak zagrije i tlak zraka se poveća. Kada šibica prestane gorjeti, zrak se naglo hladi i tlak zraka se naglo smanji. Stvori se vakuum. Zrak izvana vrši pritisak na jaje, kako bi ušao unutar boce i vanjski tlak zraka gura jaje u bocu. Posljednji pokus s jajima nam je bio:
„Jaje koje pluta.“ Na samom početku jaje smo smjestili u teglicu s običnom vodom. Jaja su cijelo vrijeme bila na dnu teglice. Krenuli smo dodavati sol. Tada su jaja isplivala na površinu. Naknadnim dodavanjem obične vode, jaja su bila na sredini teglice plutajući između slane i obične vode. Do zaključka smo došli kako je slana voda gušća i kako kod nje sve pluta a obična voda rjeđa i sve tone. Na samom kraju učenici su bili oduševljeni današnjim danom te otišli kućama s obećanjem kako će sve ponoviti i pokazati roditeljima.
Učiteljica Renata Hasan
Razredna.docx
5.RAZRED GOO.docx
6.RAZRED GOO.docx
7.RAZRED GOO.docx
8.RAZRED GOO.docx
- Pravilnik o zaštiti na radu Osnovne škole Ivane Brlić Mažuranić Ogulin.pdf
- Pravilnik_o_kriterijima_za_izricanje_pedagoskih_mjera_NN_br_94_2015.pdf
- Pravilnik_o_izvodenju_izleta_ekskurzija.pdf
- Pravilnik o načinima , postupcima i elementima vrednovanja.pdf
- Odluka_o_REALIZAC.ODMORA_za_ucenike_KZ_sk.god._2019-20..pdf
linkovi |