ŠTO JE PSIHOLOG?
Autor: Danko Bertović, 15. 11. 2013.
Psihologija je znanost koja se bavi proučavanjem i predviđanjem ljudskog ponašanja. Psiholozi primjenjuju spoznaje o ljudskom ponašanju da bi riješili praktične probleme u životu ljudi. Psiholog je osoba koja završi studij psihologije na Filozofskom fakultetu.
Školski psiholozi uz pomoć testova i razgovora procjenjuju izvore poteškoća u učenju te u suradnji s roditeljima i nastavnicima planiraju načine pomoći učeniku. Bave se i unaprjeđivanjem postupaka odgoja, poučavanja i ocjenjivanja učenika te pomažu učenicima, nastavnicima i roditeljima da razviju svoje potencijale i održe svoje psihološko zdravlje.
ZAŠTO JE PSIHOLOG U ŠKOLI?
Djetinjstvo i adolescencija je specifičan dio života. Tada dolazi do brojnih promjena: tjelesnih, spoznajnih, emocionalnih i socijalnih. Upravo je zato mladim osobama potrebna briga i potpora i stalno usmjeravanje kako bi se razvili u zrele osobe. Sva djeca prolaze kroz slične promjene, ali se s njima nose na različite načine. Mnoga djeca i mladi se suočavaju s brojnim teškoćama, od kojih su neke:
•strah od škole
•loš uspjeh
•nesigurnost u sebe i svoje sposobnosti, u svoj izgled
•osjećaj tuge i utučenost
•eksperimentiranje sa sredstvima ovisnosti
•nejasnoće oko spolnog sazrijevanje
•razvod braka roditelja, bolesti…
Psiholog nastoji utvrditi kakav problem ima dijete i/ili roditelj i kako ga riješiti ili pomoći da se s problemom što bolje nose.
KOJE SU METODE KOJIMA SE PSIHOLOG KORISTI?
KAKO DOĆI NA RAZGOVOR?
ZAŠTO RAZGOVARATI S PSIHOLOGOM?
Prisutnost psihologa u školi kao osobe od struke i povjerenja predstavlja važan izvor potpore kada neka životna situacija ili problem postanu preteški da bi se učenik, roditelj ili nastavnik s njima nosio.
Ponekad je dobro potražiti neutralnu osobu koja nam može pomoći da problem sagledamo iz drugog kuta, poučiti nas novim načinima suočavanja i prevladavanja teškoća i podržati nas da ustrajemo u njihovom rješavanju.
Dragi učenici, roditelji i nastavnici, ukoliko imate pitanja ili problem iz navedenih područja, obratite se s povjerenjem vašem školskom psihologu!
RADNO VRIJEME:
Ponedjeljak, četvrtak i petak
7,30-13,30
Utorak
9,00-15,00
Srijeda
11,00-17,00
TEL: 811-861
SAVJETI ZA UČENIKE
Kako se nositi s nasilništvom u školi?
Ako imaš problema u školi, netko te izaziva, ruga ti se, udara te, uzima tvoje stvari, govori ružne riječi, ismijava te – postoji puno stvari koje možeš učiniti da se zaštitiš:
Ako ti se netko ruga, reci mu samo: „Aha, da, štogod…“ i pokaži mu da te to ne uznemiruje.
Druži se sa što više ljudi.
Da bi stekao/la prijatelje, važno je biti prijatelj (budi ljubazan, razgovaraj s njima, slušaj ih…).
Potpora roditelja (ili neke druge odrasle osobe u koju imaš povjerenja) je jako važna pa uvijek s njima podijeli svoju uznemirenost.
Ne izbjegavaj školu jer time samo odgađaš problem, a i zaostaješ u gradivu. Ne srami se tražiti pomoć.
Često braća, sestre i prijatelji znaju za zastrašivanje puno prije nego roditelji ili nastavnici te ne reagiraju jer ih je to žrtva zamolila ili iz straha da i oni ne postanu žrtve. Progovorite jer će se jedino tako zastrašivanje i nasilničko ponašanje zaustaviti.
Tehnike rješavanje sukoba
Osjećaji koji se javljaju kad nas netko povrijedi idu od ljutnje i bijesa do tuge, gorčine, povrijeđenosti, zabrinutosti, boli. Kada okrivljujemo drugu osobu o njoj mislimo negativno. Zbog tih negativnih misli je teško dobro razriješiti sukob. Jako je važno riješiti ga!
Brani svoja prava
Izrazi svoje negativne osjećaje
Slušaj aktivno
Smisli moguća rješenja.
Koristi oluju ideja. Oluja ideja je aktivnost u kojoj dvoje ili više ljudi pokušava zajedno doći do što više različitih ideja. Možemo je koristiti u rješavanju sukoba, ali i u smišljanju ideja za sastavak,priču,zadaću iz hrvatskog, smišljanje novih, originalnih ideja i rješenja.
Kompromis
Potraži pomoć
Ako problem izgleda nerješiv, potraži pomoć
Kada sukob nije moguće odmah riješiti, neka svatko:
Pronađite uzor:
Pozitivan stav:
Razredna.docx
5.RAZRED GOO.docx
6.RAZRED GOO.docx
7.RAZRED GOO.docx
8.RAZRED GOO.docx
- Pravilnik o zaštiti na radu Osnovne škole Ivane Brlić Mažuranić Ogulin.pdf
- Pravilnik_o_kriterijima_za_izricanje_pedagoskih_mjera_NN_br_94_2015.pdf
- Pravilnik_o_izvodenju_izleta_ekskurzija.pdf
- Pravilnik o načinima , postupcima i elementima vrednovanja.pdf
- Odluka_o_REALIZAC.ODMORA_za_ucenike_KZ_sk.god._2019-20..pdf
linkovi |