preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:

 

ŠKOLSKI BUS

OFFICE 365

DIGITALNI ALATI

Posjet HNK-u i HAZU

U okviru terenske nastave iz hrvatskog jezika učenici šestog razreda su 23. studenog 2014. posjetili Hrvatsko narodno kazalište i Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti.
Grad Zagreb svaki put iznova oduševljava svojim povijesnim nasljeđem. Zgrada Hrvatskog narodnog kazališta  još uvijek ostavlja dojam posebnosti svojom arhitekturom i unutarnjim uređenjem, a Hrvatska akademija znanosti umjetnosti baš je tog dana slavila svoju obljetnicu te je otvorila vrata građanstvu ponosno pokazujući svoje prostorije, umjetnine, ali i ljude koji rade u Akademiji i žive s njom.
Kako su to doživjeli šestaši doznat ćemo iz priče Sare Šabić.

Kroz zgradu HNK-a vodila nas je gospođa Fedra. Prvo smo vidjeli gledalište i pozornicu na kojoj su tada tehničari postavljali scenu kako bi poslijepodne glumci vježbali svoje uloge. Saznali smo nešto i o povijesti kazališta te izgradnji koja je trajala svega četiri mjeseca.
U kazalištu postoji niz zanimanja, a jedno od važnijih je inspicjent koji rukovodi čitavom predstavom.
Vrlo važna osoba za glumce, ali i pjevače je šaptač. Šaptač mora biti dovoljno glasan da ga čuju glumci, ali ga ne smiju čuti gledatelji. Onaj operni, mora nadglasati i orkestar i pjevače i sve to odrediti do kraja predstave za sve uloge. U prošlosti se nalazio usred pozornice, a danas je sakriven iza scene.
U muškoj garderobi vidjeli smo mjesto gdje glumci sjede dok ih šminkaju, gdje stoje kostimi i njihove privatne stvari. Nakon garderoba, našli smo se u tunelu koji je povezan s drugom zgradom kazališta. Tunel vodi ispod zemlje. U drugoj zgradi posjetili smo: krojače koji pripremaju kostime za novu predstavu Vučjak, prostoriju s tisuću kostima, postolare koji izrađuju cipele za sve predstave, a nakratko smo uživali i u satu baletana i balerina. Posjet smo završili u velikom stilu obilskom kraljevske lože (ima vlastiti WC ukrašen cvjetovima) i foajea (tamo se događaju sva važnija primanja).
Naš put se nastavio posjetom još jednoj velikoj instituciji, a to je Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti. Ova palača osnovana je odlukom Hrvatskog sabora 29. travnja 1861. godine. U njoj se čuva Bašćanska ploča , izrađena od bijelog vapnenca, a teži oko 800 kg. Pisana je starim hrvatskim jezikom na glagoljici, a pronađena je u crkvi sv. Lucije na otoku Krku. Saznali smo ponešto i o škrinji sv. Šimuna iz Zadra koja stoji kao kopija u HAZU. Obišli smo Strossmayerovu sobu te smo čuli kada je htio dati znak da netko završi razgovor s njim samo bi zavrtio globus koji se nalazio na stolu. Vidjeli smo i spomen - knjigu s potpisima i posvetama važnih osoba poput kraljice Elizabete, švedskog  kralja i dr. U obilasku Akademijine knjižnice vidjeli smo i najduži hrvatski rječnik s dvadeset svezaka i četiri hrvatske inkunabule. Jedna soba je bila posvećena hrvatskim nobelovcima Lavoslavu Ružički i Vladimiru Prelogu. O njihovom radu nas je upoznao jedan akademik.
Ova terenska nastava bila je vrlo sadržajna i kroz obje institucije su bili odlični vodiči. Na sva pitanja dobili smo iscrpne odgovore. Naučili smo kako i HNK i HAZU djeluju već vrlo dugo te su iza sebe ostavile mnoga značajna djela koja su prije svega rezultat ljubavi ljudi  koji tamo rade.
Sara Šabić


Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Davorin Jančić   datum: 1. 12. 2014.

 


SATNICA



KONTAKT

ADRESA: Kolodvorska 31,

10 291 Prigorje Brdovečko


e-mail: ured@os-ibmazuranic-prigorjebrdovecko.skole.hr


Maja Bokunić, tajnica

Tel: 01/3397-305





 


 

                              




Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji




Brojač posjeta
Ispis statistike od 6. 5. 2011.

Ukupno: 493784
Ovaj mjesec: 717
Ovaj tjedan: 314
Danas: 27

Tražilica

Korisni linkovi
ODGOJ I OBRAZOVANJE

SIGURNOST NA INTERNETU

ZABAVNO I POUČNO


 

ON LINE ENCIKLOPEDIJA GRČKE MITOLOGIJE


PRIKAZ POSJETA

Flag Counter

 



 

 

 

 

 


Arhiva dokumenata




preskoči na navigaciju