Roditeljima...
Na kraju dana, najvažniji ključ djetetova uspjeha je pozitivno uključivanje roditelja.
(Jane D. Hull)
Roditelji su krajnji uzori djeci. Svaka riječ, pokret i akcija ima učinak. Niti jedna druga osoba niti vanjska sila nemaju veći utjecaj na dijete od roditelja.
(B. Keeshan)
Kada sam bio dijete moji su se roditelji puno kretali, ali uvijek sam ih pronašao.
(R. Dangerfield)
Roditelji su me učili osobinama poput ljubaznosti, poštovanja i iskrenosti...
(K. Middleton)
Imati otvoren profil na Facebooku, jednoj od najpopularnijih društvenih mreža, danas je među djecom stvar prestiža. Osobne podatke i sadržaje objavljene na vašem profilu mogu vidjeti samo prijatelji koje ste prihvatili. No, profil je moguće ograničiti, odnosno napraviti grupe prijatelja i dati im određena ograničenja u pregledavanju profila. To je važna napomena za roditelje koji su prijatelji sa svojom djecom na Facebooku, jer postoji realna mogućnost da dijete postavi ograničenja na svoj profil zbog kojih nećete imati uvid u ono što dijete objavljuje, a da toga nećete biti svjesni.
Nacionalno središte za računalnu sigurnost – Nacionalni CERT objavilo je brošuru koja govori o opasnostima kojima se izlažete prilikom postavljanja osobnih podataka i sadržaja na Facebook, te kako podesiti svoj profil tako da čuva privatnost.
Ako je vaše dijete odlučilo ući u svijet društvenih mreža bitno je da ga uputite kakvo je primjereno ponašanje na Internetu te da kod njega pokušate osvijestiti činjenicu da treba stajati iza onoga što napiše u status na svom profilu, te ga upoznati sa sigurnosnim postavkama. Kao što odmalena učite dijete da svaki njegov postupak nosi određene posljedice i dopuštate mu greške kako bi na njima učilo, tako mu i sada treba pojasniti da svaka njegova riječ ima određeni utjecaj i sa sobom nosi posljedicu, budući da je izrečena/napisana pred velikim auditorijem.
Vi sami najbolje poznajete svoje dijete i znate koliko povjerenja možete imati u njega te je li nužno da mu budete prijatelj na Facebooku kako biste imali uvid u njegov virtualni život. Djeca Facebook smatraju svojim privatnim okruženjem gdje sa svojim vršnjacima razmjenjuju iskustva, osjećaje, brige i probleme, a prisutnost roditelja u takvom okruženju narušava djetetov osjećaj intime i privatnosti.
Treba biti svjestan i pozitivnih, a ne samo negativnih strana tehnologije i nove generacije, jer nije problem u novim tehnologijama, već u nama i načinu na koje ćemo ih koristiti.
Izvor: www.skole.hr