preskoči na sadržaj
Vijesti

Opraštamo se od Paje Kanižaja

4. studenog, dakle prije dva dana, napustio nas je dječji književnik, vječno mlad (mlađi od svoje osobne iskaznice) Pajo Kanižaj.

Pajo Kanižaj rođen je u Đelekovcu 22. srpnja 1939. godine, a preminuo 4. studenog 2015. u Krapinskim Toplicama. Većinu života proveo je u Zagrebu gdje se, nakon studija, bavio pisanjem poezije i proze za djecu i odrasle, uređivanjem časopisa "Paradoks" i "Žalac", a na Hrvatskoj radioteleviziji radio je na na humorističnim i dječjim emisijama. Dobitnik je nekoliko književnih nagrada, a neke njegove pjesme su uglazbljene i nagrađivane. Također je pisao tekstove za slikovnice, scenarije za kazališne predstave, crtane filmove, radio-drame... Njegova su djela uvrštena u obveznu lektiru za osnovnu školu.

Ne tako davne 2009. godine posjetio je i našu školu zahvaljujući orahovačkom ogranku Matice hrvatske i prof. Damiru Najmeniku. Posjetili su područne i matičnu školu, a u spomen našem dragom Paji Kanižaju, odraslom limaču, donosimo tekst iz našeg časopisa "Izvori" 2008/2009 koji su sastavili tadašnji članovi Novinarske družine.

             

KNJIŽEVNI SUSRET U NAŠOJ ŠKOLI
                27.5.2009. našu je školu posjetio poznati dječji pisac, scenarist, televizijski urednik i voditelj Pajo Kanižaj.
                Ovo je bilo jedinstveno iskustvo našim učenicima jer većina njih nije upoznala nekog dječjeg pisca, a pogotovo ovako zabavnog i pristupačnog kao što je to bio naš gost kojega su prvo pozdravile učenice osmog razreda i rekle mu nešto o zdenačkom kraju.
                Gospodin Kanižaj nam se predstavio ponajprije svojim djelima i kroz njih nas je upoznao sa svojim djetinjstvom, rodnim selom Đeletovcima i rodnim gradom Koprivnicom (jer je kao maleno dijete odselio u Koprivnicu pa mu je ona jednako draga kao i Đeletovci) i sa svojim najdubljim osjećajima, mislima i nadama.
                Pajo Kanižaj svoje stihove većinom govori napamet, izražajno i interpretativno, vrlo dinamično i na način koji djeca najbrže shvaćaju i pozitivno reagiraju. Učenici 5. i 6. razreda sigurno su bili zadovoljni jer su i oni sudjelovali u nastupu našeg gosta.
                Nazočna je bila i novinarska skupina čiji su članovi postavili nekoliko pitanja. Na pitanje može li se roman „Zapisi odraslog limača“ namijeniti odraslima, g. Kanižaj je odgovorio kako roman zacijelo ima elemenata koji razumiju i pronalaze odrasli, ali da bi se do njih došlo, mora se čitati između redaka. Na upit ponestane li mu inspiracije usred nekog teksta, uz smijeh je odgovorio kako ima više neobjavljenih nego objavljenih pjesama. Najteže mu je kada mu ponestane ideje za naručeni tekst (ako znamo da je Pajo Kanižaj autor mnogih dječjih pjesama u raznim serijalima, npr. svih pjevanih pjesama u filmu „Čudnovate zgode šegrta Hlapića“, shvaćamo zašto se od njega naručuju pjesme). Kada smo ga pitali što mora imati jedan dobar dječji pisac u sebi, rekao je kako je to vidljivo iz naslova romana „Zapisi odraslog limača“. Dječji pisac mora biti i ostati limač, znati vratiti se u svoje djetinjstvo. I, naravni, mora imati ono nešto od Boga.
  Nakon što je poslušao tekstove naših učenika Lucije Kamenar i Darija Stošića i nakon što je potpisao bezbroj bilježnica, lektira i papirića, g. Kanižaj se oprostio od nas i obećao kako će prvom prilikom opet doći u naš kraj.


Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Eva Turza Mitrović   datum: 6. 11. 2015.

Upisi u dječji vrtić 2021.

VESELA KUHINJA

Facebook

Web drugog razreda

Upisi u srednju 2016./17.

Nacionalni informacijski sustav prijava i upisa u srednje škole


Kalkulator bodova


Vrijeme


Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji


Izvori


HŽ Infrastruktura


Brošura za roditelje


Prevencija nasilja


Micro:bit-upute


Projekt

"Zajedno za sretno odrastanje"

- smjernice i preporuke


Tražilica

Pravilnici

Korisni linkovi

Brojač posjeta
Ispis statistike od 11. 1. 2015.

Ukupno: 125924
Ovaj mjesec: 101




preskoči na navigaciju