Dan sjećanja na žrtve holokausta

Kao i svake godine u tjednu  prije 27. siječnja u našoj školi simbolično obilježavamo Dan sjećanja na žrtve holokausta. Na taj je dan 1945. godine Crvena armija oslobodila najveći nacistički koncentracijski logor Auschwitz u Poljskoj pa prema odluci Ujedinjenih naroda toga dana posebno odajemo počast žrtvama holokausta tijekom Drugog svjetskog rata.

Holokaust je provodio njemački nacistički režim nad Židovima, a teror je provođen i nad Romima, Slavenima, osobama s invaliditetom, političkim protivnicima nacizma i ratnim zarobljenicima. Prema podacima Yad Vashema (službeni izraelski memorijalni centar posvećen žrtvama holokausta), najveći intenzitet sustavnog i masovnog uništenja izvršen je 1942. godine, kada je u koncentracijskim logorima ubijeno dva i pol milijuna Židova, a među žrtvama holokausta bilo je i milijun i petsto tisuća djece. Od dolaska nacista na vlast 1933. do kraja Drugog svjetskog rata ubijeno je oko 6 milijuna od predratnih 9 milijuna Židova u Europi.

U našoj školi Dan sjećanja na holokaust obilježen je izradom leptira, izradom plakata i panoa, a učenici osmih razreda na nastavi povijesti su detaljnije učili o holokaustu i pogledali dokumentarni film Auschwitz u produkciji Muzeja Auschwitz Birkenau koji priča priču o najzloglasnijem i najvećem nacističkom logoru.

Matko Andrić, učitelj povijesti

u 7.a obilježili smo Dan sjećanja na žrtve holokausta i izrađivali bijele leptire na čijim su krilima učenici trebali zapisati poruke djeci i svima koji su na bilo koji način bili žrtve bilo holokausta, bilo suvremenih ratova kao što su sukobi u Afganistanu ili rat u Ukrajini. To smo povezali s romanom "Djevojčica iz Afganistana" Deborah Elllis.

Učiteljica Mirjana Foro

objavio: Danijela Mikić   datum: 24. 1. 2023.

Upisi u dječji vrtić 2021.

VESELA KUHINJA

Web drugog razreda

Upisi u srednju 2016./17.

Nacionalni informacijski sustav prijava i upisa u srednje škole

Kalkulator bodova

« Rujan 2024 »

Izvori

HŽ Infrastruktura

Brošura za roditelje

Prevencija nasilja

Micro:bit-upute

"Zajedno za sretno odrastanje"

- smjernice i preporuke

Pravilnici

Ispis statistike od 11. 1. 2015.