IUN 4.b - Muzej iluzija
Jos jedna odlična izvanučionička nastava - Muzej iluzija.
Vježbali moždane vijuge, odlično se zabavili!
4.b i učiteljica Martina.
Pod "opširnije" pogledajte ostale slike.
U subotu 7. svibnja 2016. godine u Europskom domu Zagreb održana je kreativna radionica „Ljepota i snaga u meni mijenjaju svijet oko mene“ na kojoj su sudjelovale i učenice OŠ Jabukovac-Zagreb (Anya Marijana Rukonić, Anja Tomić, Lucija Milas i Lana Mladić).
Radionica je oblikovana povodom obilježavanja Dana Europe i Europske godine protiv nasilja nad ženama i djevojčicama s ciljem osnaživanja djevojčica kroz usvajanje kreativnosti kao temeljnog principa sretnog i odgovornog života.
Kreativna radionica konceptom se nadovezala na temu ovogodišnjeg međunarodnog natjecanja „Europa u školi“.
Multidimenzionalni i multimedijalni pristup omogućio je djevojčicama propitivanje pojmova kao što su individualnost, kreativnost i integritet ličnosti na iskustvenoj razini kroz različite art ekspresivne postupke (vođena imaginacija, kreativna vizualizacija, likovno izražavanje (crtež/slikanje), literarno izražavanje (u formi kratke priče), refleksija/ dijalog (interpretacija literarnog predloška ...).
Djevojčice su potaknute bogatim imaginarijem bajki, priča i legendi kroz susret s arhetipovima i simbolima istraživale svoj stvarni i imaginarni prostor u kojem su imale priliku osvijestiti i aktivirati vlastiti kreativni potencijal.
Radovi realizirani tijekom ove radionice bit će izloženi u Europskom domu Zagreb, Jurišićeva 1/I.
Autorica koncepta i voditeljica radionice je akademska slikarica i art terapeut mr.sc. Dubravka Buntić.
01. Uobičajeno jutro na hipodromu | 02. Odlučili smo doći nakon čitanja romana Divlji konj |
03. Gledanje jutarnjeg treninga | 04. S konjima je lako postati prijatelj |
05. Vožnja kočijom | 06. Nestrpljivo se čekalo na red za jahanje |
07. Radost jahanja | 08. Na Bijelcu |
09. Zajedno je uvijek ljepše | 10. Odlično je |
11. Imali smo puno pitanja za autora Divljeg konja, 5. V. 2016 |
12. Za uspomenu na susret s književnikom Božidarom Prosenjakom, |
IZVANUČIONIČKA NASTAVA ŠESTIH RAZREDA (priprema za pisanje 1. školske zadaće) |
|
ZAPAŽAMO I OPISUJEMO 10.11.2015. Park Tuškanac u jesenje poslijepodne |
||||
Pripremila:
Senija Badić, prof. HJ |
|
Otpalo lišće šušti nam pod nogama dok ulazimo u park Tuškanac. Pokraj nas prođe samo koji užurbani prolaznik. Dječje igralište je pusto. Ne čujemo viku i graju kao obično. U zraku se osjeća miris jeseni. Pogledam u nebo. Prekrasno je. Modro s bijelim oblacima i tragom zrakoplova. Zrake sunca probijaju se kroz ogoljele krošnje drveća i obasjavaju osamljene klupe na putu. Nailazimo na stari tvrdi panj obrastao bršljanom i mekom mahovinom. Posut je otpalim listovima žućkasto-smećkaste boje. Nastavljamo šetnju. Idemo dalje i za sobom ostavljamo puteljak prekriven debelim žutim sagom. Ugledamo livadu na kojoj, kao dva stražara, stoje vazdazeleni borovi. Čuvari svojih listopadnih prijatelja! Ukrašeni su listićima obližnjih hrastova I grabova. Potrčim do njih. Znatiželjno dotičem oštre borove iglice. Na kraju smo parka. Odjednom svi požurimo do crnog drvenog paviljona. Ulazimo pod njegov krović, a naši glasovi odbijaju se i postaju sve jači. Čuje se jeka… Nedaleko od paviljona pod sramežljivim sunčevim zrakama sjaji se kip Vladimira Nazora. Profesorica nam priča o životu velikog književnika. Pogledamo na sat. Laganim korakom krećemo prema školi ostavljajući park Tuškanac I sve njegove jesenske čari. ANJA NOVOSAD, 6.a
|
Što su rekli učenici šestih razreda o susretu s Bašćanskom pločom.:
Kada sam je ugledala, nisam mogla vjerovati da stvarno stojim ispred nje, našeg najstarijeg cjelovitog pisanog spomenika. Prije susreta s Bašćanskom pločom profesorica Badić nam je u školi pokazala njezinu repliku, ispričala nam je mnoge pojedinosti i dala listiće sa zanimljivim tekstom.
Mirta Krajačić, VI.b
Očekivala sam malenu ploču s glagoljskim natpisom, ali dočekala me velika kamena ploča koja je označila povijest naše hrvatske pismenosti !
Nina Bosak, VI.a
Kad smo ušli u HAZU, nisam odmah vidio Bašćansku ploču. To je bilo zbog toga što sam bio među posljednjima u redu. Bio sam jako znatiželjan. Čim smo se više približili - i ja sam je ugledao. Bila je veća nego što sam mislio! Vodič nam je rekao neke podatke o njoj, no mi smo većinu toga već znali jer smo se pripremili za susret.
Andrej Paškvan VI.b
Vodič nam je pričao o njezinom dugom putovanju od Jurandvora kraj Baške do Zagreba i HAZU gdje se sada nalazi. Putovanje je trajalo skoro stotinu godina… Jako mi se svidjela priča o Bašćanskoj ploči
Nika Magdić, VI.a
Osjećala sam se ponosno jer sam vidjela Bašćansku ploču uživo… Najviše što me kod nje iznenadilo jest veličina. Puno sam naučila na izvanučioničnoj nastavi.
Kaja Glasnović, VI.b
Žao mi ju je zbog pukotina i tragova koje je na njoj ostavilo vrijeme. Nisam mogao raspoznati neka glagoljska slova . Ali bilo je čudesno! Drago mi je što sam je posjetio.
Zoran Jelavić, VI.a
Njezina povijest mi je vrlo zanimljiva. Vidjela sam je u školi na zidu (replika), na TV u dokumentarcu, u udžbeniku. no u HAZU vidjela sam – pravu. Susret s njom bio je zanimljiv. Osjećala sam se posebno.
Bruna Čubrić, VI.b
Bila sam iznenađena kako je Bašćanska ploča velika i stara. Njezina veličina je 199 x 99 x 9 cm, a težina oko 800 kg. Kako je ona uspjela „preživjeti“ skoro 1000 godina, a ljudi su hodali po njoj, stalno je micali…? To mi nikako nije jasno!
Paula Ćubić, VI.b
Divila sam se Bašćanskoj ploči. Tako je stara, i kroz što je sve prošla, a još uvijek je čitava i na svoj način lijepa i posebna. Lorena Dalić, VI.a
U sklopu izvanučioničke nastave učenici 4.a i 4.b razreda bili su u prostorijama Vlade Repulike Hrvatske 24. veljače 2014.
više slika na http://www.flickr.com/photos/wwwvladahr/sets/72157641515372064/