Škole u srcu zavičaja
Autor: Katerina Zgrablić, 10. 5. 2016.
Naša škola je ove školske godine sudjelovala u projektu implementacije Zavičajne nastave u osnovnim školama Istarske županije. Završno predstavljanje projekata svih uključenih osnovnih škola pod nazivom''Škole u srcu zavičaja'' održano je 6. svibnja 2016. godine u pazinskom Spomen domu uz izložbu i prigodan kulturno-umjetnički program. Domaćin ovog predstavljanja bila je Osnovna škola Vladimira Nazora Pazin.
Svečanosti su uz predstavnike škola nazočili i istarski župan Valter Flego koji je svim sudionicima u projektu uručio zahvalnice, pročelnik Upravnog odjela za kulturu IŽ Vladimir Torbica, pročelnica Upravnog odjela za sport, obrazovanje i tehničku kulturu IŽ Patricia Smoljan i dogradonačelnica Grada Pazina Mirjana Galant.
Izabela Radetić i Masimo Banich, učenici trećeg razreda naše škole, predstavili su projekt učenika trećeg razreda ''Tradicijske priče i brojalice'' ispričavši priču o tome zašto zvona u Svetom Lovreču zvone subotom u 15,00 sati.
Zašto zvona u Sv. Lovreču subotom zvone u 15,00 sati
Sv. Lovreč je u doba Venecije bio vojni grad. U njemu je stanovao kapetan koji je zapovijedao vojskom i čuvao grad od napada. Dio Istre je u to vrijeme bio pod vlašću Venecije, a dio pod Austrijom. Na Limu je bila granica. Zbog luke na Limu često se ratovalo. Luka je imala veliku važnost radi trgovine. U nju su dolazili brodovi koji su prevozili drvo, ulje, vino i ostalu robu.
Jednog dana iz Genove je krenula flota jedrenjaka prema Veneciji, jer su željeli zauzeti njene teritorije. Kada su došli blizu Limskog kanala, uhvatilo ih je veliko nevrijeme na moru. Pitali su lovrečkog kapetana mogu li brodove vezati u Lim. Kapetan im je to dopustio, ali je za uzvrat tražio da mu pomognu napasti Dvigrad, na što su oni i pristali.
Iz Lovreča su u Dvigrad poslali glasnika s porukom da će Dvigrad biti napadnuti nakon večernje mise. Dvigrađani su mislili kako imaju dovoljno vremena da pripreme obranu, međutim lovrečki kapetan poslužio se prevarom. Dao je zvoniti večernju u 15,00 sati. Genovljani su napali Dvigrad preko Lima, a u isto vrijeme Lovreč je krenuo u napad preko Seline. Brzo su opkolili grad, a nespremni Dvigrađani nisu se uspjeli obraniti.
Prema tadašnjem običaju, kada jedan grad zauzme drugi iz njega mora uzeti nešto najvrjednije. Tako su tada iz Crkve sv. Sofije u Dvigradu uzeli moći svetaca koje su se tamo čuvale. Moći sv. Viktora i sv. Korona i danas se nalaze u Crkvi sv. Martina u Sv. Lovreču. Za to je dobiveno i biskupovo odobrenje. U spomen na tu pobjedu još i danas zvona u Sv. Lovreču svake subote zvone u 15,00 sati.
(istražila Izabela Radetić, učenica 3. razr.)