Osnovna škola Ivan Lacković Croata Kalinovac

Petak, 21.6.2024. godine završetak nastavne godine

HIMNA ŠKOLE

ŠKOLO LACKOVIĆA CROATE

Jutrom kad se probudim ja na školu pomislim

na lektire i zadatke, znanjem se ponosim

A u školi dani su kao sve iz bajke

crtam, pišem, glumim, o okolišu brinem se.

Školo Lackovića Croate

pjesmom slavim te

u srcu čuvam te.

Školo Lackovića Croate

i kada porastem

uvijek voljeti ću te.

Školo moja volim te.

e-lektire

Ispis statistike od 26. 9. 2011.

Vukovar u našim srcima
Autor: MARINA ŽELJEZNJAK, 17. 11. 2023.

Uoči Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, a u sklopu istoimenog projekta, učenici osmog razreda održali su predavanje, prvi sat nastave, za učenike od 4. do 8. razreda i učitelje naše Škole.

Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje obilježavamo 18. studenoga u sjećanje na dan kada je 1991. slomljena herojska obrana grada Vukovara, kada je u Škabrnji počinjen stravičan zločin nad stanovništvom te kada su svoje junaštvo iskazali branitelji Saborskoga, Slunja, Cetingrada i Rakovice.

Bitka za Vukovar, u kojoj je sudjelovalo oko 1800 branitelja, započela je 25. kolovoza, a završila 18. studenoga 1991. Do tragičnog sloma obrane grada poginule su 1624, a ranjeno više od 2500 osoba. U srpske koncentracijske logore odvedeno je oko 7000 zarobljenih branitelja i civila, a iz grada je prognano oko 22 tisuće njegovih stanovnika. Na popisu zatočenih i nestalih osoba iz Domovinskog rata još je nekoliko stotina osoba s vukovarskog područja.

Naši osmaši pripremili su prezentaciju i predavanje sljedećeg sadržaja: Simboli i smještaj grada Vukovara (Dominik), Domovinski rat-početak (Benjamin), Bitka za Vukovar (Martin), Trpinjska cesta (Andrej), Siniša Glavašević (Mauricio), Zapovjednici obrane (Jurica), Bolnica „Dr. Juraj Njavro“ Vukovar (Klara), Ovčara (Mišel), Memorijalno groblje (Stjepan), Kako danas obilježavamo taj dan (Nika).

Učenice 7. razreda Lucija, Mia i Ana Marija pročitale su Priče iz Vukovara Siniše Glavaševića uz glazbenu pratnju Mateja Krčmara. Naša kolona sjećanja započela je pjesmom Moja domovina, a završila paljenjem lampaša ispred škole za sve heroje i žrtve Domovinskog rata.

Učiteljica povijesti Elizabeta Trepotec Marić naglasila je tri bitna detalja:

Domovinski rat je obrambeni rat, najkrvavija bitka bila je bitka za Vukovar i nacionalni naboj i osjećaj zajedništva nadmoćan je u odnosu na sve vojne taktike.

I u mom srcu Vukovar svijetli na spomen svim hrabrim ljudima kojih više nema!

Neka im je vječna hvala i slava!