Osnovna škola Ivan Lacković Croata Kalinovac

Petak, 21.6.2024. godine završetak nastavne godine

HIMNA ŠKOLE

ŠKOLO LACKOVIĆA CROATE

Jutrom kad se probudim ja na školu pomislim

na lektire i zadatke, znanjem se ponosim

A u školi dani su kao sve iz bajke

crtam, pišem, glumim, o okolišu brinem se.

Školo Lackovića Croate

pjesmom slavim te

u srcu čuvam te.

Školo Lackovića Croate

i kada porastem

uvijek voljeti ću te.

Školo moja volim te.

e-lektire

Ispis statistike od 26. 9. 2011.

„O školi kroz priču“
Autor: MARINA ŽELJEZNJAK, 7. 6. 2024.

Svečanom priredbom učenika i djelatnika naše Škole zaključili smo obilježavanje nama vrlo važnih datuma.

Posebni su dani iza nas. Prisjetili smo se samih početaka školstva u Kalinovcu jer smo ove godine obilježili čak 195. obljetnicu te 25 godina samostalne Osnovne škole Ivan Lacković Croata Kalinovac.

Život i djelo Ivana Lackovića Croate naši su učenici prikazali kroz priču prožetu plesom, pjesmom, pričom, stihovima i mudrim izrekama.

Našeg Croate uvijek se rado sjećamo iako je prošlo već 20 godina od njegovog odlaska. Očuvanje nacionalnog identiteta i zavičajnog govora trebamo njegovati i prenositi na najmlađe.

Kroz život i djelo Ivana Lackovića Croate vodile su nas učenice Nika, Mia i Lara. Prisjećajući se Croatinog odrastanja zamišljali smo okruženje u kojem je odrastao – šume, priroda, krajolici – njegova vječita inspiracija. U šumama je uvijek nalazio i ljepotu i tragiku života te je često ponavljao da mu vječno pjevaju šume.

…se okolo mene zgleda kak raj,

A vidiš šume su mi najvredneše.

V njema sem našel se lepo i žalosno v životu…

Od svih godišnjih doba najviše je volio zimu i zimsku idilu dok su proljetne potočnice prepoznatljiv motiv njegovih brojnih djela.

U svom srcu ponosno je nosio ime Kalinovca i Batinski cijeloga života.

Svojim tananim perom i osjetljivim kistom oslikao je knjigu dr. prof. Ivana Goluba Kalnovečki razgovori pisanu kalnovečkim govorom.

Prof. emeritus dr. Ivan Golub za Lackovića je rekao:

„Stvoren od zemlje na kojoj se rodio, Ivan Lacković ju je u sebi prenosio kudgod je hodio.“

Cijelim svojim životom dokazivao je da je dobrota najveća vrijednost života. U svakoj prigodi posjećivao bi Kalinovac i svoju školu koja se osamostalila zahvaljujući njegovom doprinosu.

Osnovna škola od 2006. godine s ponosom nosi njegovo ime –

Osnovna škola Ivana Lacković Croata Kalinovac

„Nema tako malene zemlje iz koje ne može niknuti veliki čovjek!“

U drugom dijelu svečanosti Ravnateljica Mirjana Bazijanec je najuspješnijim učenicima i mentorima podijelila priznanja za ostvarene uspjehe u znanju i sportu.

Naši učenici redovito svojom marljivošću, trudom i zalaganjem ostvaruju zavidne rezultate na svim razinama natjecanja. Čestitamo im!

U prigodi proslave Dana škole podijeljene su nagrade za predani rad i doprinos razvoju i ugledu škole. Nagrade su primile: Elizabeta Trepotec Marić, Petra Šiško, Katarina Ređep i Petra Bojovski Filipović. Poželjeli smo im još puno godina rada kako bi i dalje gradili kvalitetnu i prepoznatljivu školu.

Ovu svečanost upotpunili smo izložbom učeničkih radova koji su nastali u radu likovne kolonije na Batinskama te izložbenim štandom Učeničke zadruge „Kalina“ gdje se kupnjom nekog proizvoda podržava rad marljivih zadrugara.

Svečanom priredbom naziva „O školi kroz priču“ svojoj smo Školi čestitali još jedan u nizu rođendana.

Sigurno bi se i Ivan Lacković Croata ponosio svojom Školom danas.