preskoči na sadržaj

Osnovna škola Kostrena

Login
Vozni red

Školski autobus od 7. siječnja 2020. godine - Općina Kostrena

Oglasna ploča
Kalendar
« Kolovoz 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Anketa
U kojoj si od navedenih vještina najbolji/najbolja?








Arhiva dokumenata
Raspored zvonjenja

Razredna nastava (1. do 4. razred)

Predmetna nastava (5. do 8. razred)

 

 

Priloženi dokumenti:
Jelovnik 6.2.2023.-17.2.2023..pdf

Korisni linkovi

Škola za život - eksperimentalni program

Škole.hr

 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Grobnički kaštel ugostio nas je tijekom manifestacije "Grobnička jesen"
Autor: Marko Rošić, 24. 10. 2013.

U četvrtak ujutro, 10. listopada 2013.g. grupa učenika OŠ Kostrena uputila se u pratnji svojih profesorica Danile Herman, Silvane Kopajtić-Zurak i Majde Leskovar u grad Grobnik. Povod je bio susret čakavaca koji se svake godine održava u grobničkom Kaštelu.


Naši učenici bili su podijeljeni u tri skupine: likovnjaci, zbor i čakavci. Po dolasku u Grobnik, zbog loših vremenskih prilika, odmah smo se uputili u Kaštel Grobnik. Najprije smo zajedno razgledali Zavičajni muzej s etnološkom zbirkom i umjetničku galeriju. Saznali smo i neke interesantne podatke o životu u gradu u prošlim vremenima. Ovo je područje bilo naseljeno još u prapovijesti, kasnije su tu boravili Iliri, Rimljani, Goti i Franci, a u 12. stoljeću  Grad Grobnik pripao je  krčkim knezovima. U 15. i 16. stoljeću odigrao je vrlo važnu ulogu u obrani pred Turcima.

Među izlošcima koje smo vidjeli, nalaze se i dva vrlo interesantna dokumenta. Prvi je pismo vezano uz plaćanje crkvene desetine iz 1774.g. iz kojeg je vidljivo kako su ovdje živjeli kmetovi. U pismu se spominje vrlo razvijeno vinogradarstvo na ovom području i unosna trgovina vinima. Drugi zanimljivi povijesni zapis potječe iz 1862.g. Pisan je rukom, krasopisom, kako je to bilo uobičajeno u ono doba, a govori o činu svečanog blagoslova zastave Županije Riečke. Događaju je kumovao biskup Josip Juraj Strossmajer. Na zastavi s grbom i simbolima prevladava plava boja.

Nakon razgledavanja udobno smo se smjestili u tri velike prostorije u Kaštelu. Svaka grupa dobila je svoj prostor i svoj zadatak. Likovnjaci su trebali nacrtati neku od stvari izloženih u prostoriji u kojoj su boravili, čakavci su pisali pjesme i sastavke pazeći na svaku čakavsku riječ, a zbor je pjesmom izrazio svoje osjećaje. Bilo je tu i puno šale i zabave. Trebalo je dosta vremena prije nego li smo ozbiljno započeli s radom, a onda smo se uozbiljili i prionuli poslu. Vrijeme je brzo prolazilo.

Našli smo se ponovno zajedno na pauzi. Družili smo se uz pjesmu našeg zbora. Počastili smo se finim, čokoladnim, grobničkim krafnama i vratili se u svoje prostorije gdje smo prezentirali svoje radove i zatim krenuli kući.

tekst: Marko Rošić, 7.a

Fotografije: Marko Rošić, Emma Ivić, 7.a

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju