preskoči na sadržaj

Osnovna škola kraljice Jelene Solin

Login
Kontakt

Osnovna škola kraljice Jelene Solin 

Put mira 3, 21210 Solin 

E-mail: ured@os-kraljicejelene-solin.skole.hr

OIB: 28599641021

PŠ Mravince
Gajeva 2, Solin
021/269-934.

PŠ Kučine
Prilaz M.Vidoševića 9, Solin
021/269-
937

Aneks matična zgrada
Put mira 11, Solin

Školska dvorana
Ulica hrvatskih branitelja 12, Solin

 

Dokumenti

 

Važni linkovi

 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Projektni dan: posjet uljari
Autor: Antonija Barić, 21. 10. 2022.

Učenici sedmih razreda naše škole u pratnji učiteljica Hrvatskoga jezika Ines Džaje i Jelene Karaman te učiteljice Geografije Ivane Hrgović posjetili su uljaru “Bilaja” u Marini, općini desetak kilometara udaljenoj od grada Trogira. Aktivnost je organizirana kao terenska nastava u okviru Projektnoga dana naslovljenog “Samoodrživost – poboljšanje kvalitete života i zdravlja.” Neki od ciljeva ove terenske nastave bili su upoznavanje i razumijevanje postupka rane prerade maslina; spoznavanje važnosti pravilne prerade maslina, maksimalne iskoristivosti ploda i ekološke proizvodnje ulja. Posjet uljari bio je namijenjen upravo učenicima kako bi razvili interes za maslinarstvo i proizvodnju maslinova ulja te ujedno obogatili svoja znanja o vrstama maslina te preradi ulja. 


Glavna djelatnost tvrtke “Bilaja” prerada je maslina te proizvodnja ekstra djevičanskog maslinova ulja i to u dvjema uljarama, objema smještenima u Marini. Učenici su posjetili samo jednu od uljara te je razgledavanje organizirano u dvjema grupama. Djelatnik uljare upoznao je učenike s cjelovitim postupkom prerade maslina u maslinovo ulje krećući se od stroja do stroja. Na početku se masline, koje se donose u vrećama, kroz sito pročišćavaju od lišća i grančica. Tako očišćene masline ispiru se vodom, a nakon ispiranja, masline idu na mljevenje u velike strojeve. Cijeli se plod masline melje četrdesetak minuta vodeći računa da ne dođe do pregrijavanja, stoga temperatura ne smije prijeći 27 Celzijevih stupnjeva. Potom slijedi centrifuga, gdje je također bitno paziti na temperaturu, a iz stroja za centrifugu masline putuju trima različitim cijevima. Kroz jednu cijev izlazi nečista voda, iz druge još uvijek nedovoljno pročišćeno ulje, a kroz treću, koja ide van uljare, izdvaja se komina, tj. kruti ostatak masline koja se kasnije sušenjem može koristiti za gnojidbu i sl. Dobiveno ulje ide u separator  gdje se odvaja od viška vode kako bi se dobio čisti koncentrat. Nakon odslušanog predavanja učenici i učiteljice svoj su posjet ovjekovječili zajedničkom fotografijom ispred uljare.

Uslijedila je kratka šetnja Marinom, prepoznatljivoj po nedirnutim plažama i čistome moru. Tijekom šetnje učenici i učiteljice naletjeli su na proslavu Dana kruha tamošnjih školaraca pa su degustirali proizvode njihovih vrijednih ručica te uživali u pripadajućem svečanom programu. Radosno su krenuli prema autobusu izmjenjujući dojmove cijeloga jutra. Nadamo se da su nešto i naučili!

Ines Džaja, prof.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju