PŠ Mravince
Gajeva 2, Solin
021/269-934.
PŠ Kučine
Prilaz M.Vidoševića 9, Solin
021/269-
Aneks matična zgrada
Put mira 11, Solin
Školska dvorana
Ulica hrvatskih branitelja 12, Solin
Dnevni tisak
Večernji list
Jutarnji list
Slobodna dalmacija
Mjesto
Grad Solin
Splitsko-dalmatinska...
Grad Split
Dom kulture Zvonimir
Turistička zajednica...
Gradska knjižnica So...
Susjedne škole
OŠ don Lovre Katića
OŠ Vjekoslav Parać Solin
OŠ kneza Mislava
OŠ prof. Filipa Lukasa
OŠ Petra Kružića
OŠ Dugopolje
Odgoj i obrazovanje
Ministarstvo znanost...
Agencija za odgoj i ...
Nacionalni centar za...
Časopisi
Drvo znanja
Priroda
Meridijani
Enter
Geo
National geographic
Hrvatske šume
Modra lasta
Korisni linkovi
CARNet
Dokumentarci
Portal Baltazar
Bioteka
Hrvatski povijesni p...
Hlapićev portal
Eduvizija
Wikipedia
Portal za škole
Pedagoški svijet
Zbornica
Mali čuvari baštine, učenici 2.d iz Osnovne škole kraljice Jelene u Solinu, istražili su tijekom proteklih mjeseci kako su se stanovnici Solina snabdijevali vodom u prošlosti. Istraživanjem su utvrdili da su gradili bunare i česme. Znatiželja ih je odvela u potragu za njima.
Krenuli su od središta grada Solina. U samom Prodajnom centru su pronašli jednu česmu, te fontanu nasuprot Pošte na desnoj obali toka rijeke Jadro i Gospin bunarić na Gospinoj livadi. Istraživanje su nastavili putem interneta u želji da otkriju bunare u dvorištima obiteljskih kuća koji su zadržali svoj izvorni oblik.Na poveznici https://hrcak.srce.hr/186037 su pronašli članak koji su napisali arheolozi Marinko Mikelić i Nino Švonja. Proučavanjem članka ustanovili su da su mjesta pojavljivanja takvih bunara i česmi, odnosno fontana najbrojnija u Vranjicu. Stoga su jednoglasno odlučili: „ Idemo u Vranjic!“ Pripremili su blokić s mnoštvom radoznalih pitanja. A prave osobe za odgovore na takva pitanja su bili gospodin Nino Švonja i stanovnici Vranjica. Usred Vranjica u pitoresknom dvoru jedne vranjičke obitelji otkrili su bunar star više od stotinu godina, koji je vrlo dobro održavan i obložen ukrasnom ciglom.
Potom ih je gospodin Švonja odveo u dvor obiteljske kuće don Frane Bulića gdje su u malom botaničkom vrtu pronašli bunar s nižom krunom, ali s metalnom konstrukcijom nad njom.
Pronašli su i nekoliko česmi od kojih je tek jedna otvorena.
U sunčano poslije podne voda iz te česme djeci je pružila osvježenje i žal za prošlim vremenima kad su se ljudi i djeca susretali na takvim mjestima ne bi li razmijenili koju vijest, oprali posteljinu ili natočili posude za potrebe kućanstva.
Slijedila je izrada modela jednog bunara u pirodnoj veličini.
Sve stečene spoznaje učenici su oblikovali u male članke i namjeravaju objaviti u brošuri koju će rado podijelili znatiželjnima u školi, obitelji i gradu ne bi li tako sačuvali ove malobrojne svjedoke prošlosti našega mista kao dragocjenu baštinu ili potakli na njihovo očuvanje i obnavljanje.
Dubravka Mišadin, voditeljica projekta