PŠ Mravince
Gajeva 2, Solin
021/269-934.
PŠ Kučine
Prilaz M.Vidoševića 9, Solin
021/269-
Aneks matična zgrada
Put mira 11, Solin
Školska dvorana
Ulica hrvatskih branitelja 12, Solin
U utorak, 22. svibnja 2018. godine učenici trećeg razreda PŠ Mravince išli su na terensku nastavu u Pomorski i Prirodoslovni muzej u Splitu.
Terenska nastava - Pomorski i Prirodoslovni muzej u Splitu
U Pomorskome nas je muzeju dočekala muzejska pedagoginja Branka Despotušić. Provela nas je kroz stalni postav muzeja, a nakon toga odradila radionicu pod nazivom Ribolovka. Saznali smo puno o ratnoj mornarici, tko je kapetan, a tko admiral broda. Najveći interes su pobudili izlošci koji su sastavni dio naoružanja ratnog broda: puške na barut, topovi, torpeda. Saznali smo i da je torpedo izumio Hrvat Ivan Lupis iz Rijeke. U drugom dijelu razgledavanja tema je bila ribolov. Vidjeli smo svićnjake za lov srdela, igle za krpanje mreža, različite vrste i veličine udica, špurtil, osti, vršu… Sve je to u djeci pobudilo interes za novim spoznajama o životu naših starih. U radionici su svi učenici sudjelovali aktivno. Na kraju smo se popeli na brod Bakar- brod koji je bio dio obalne plovidbe ratne mornarice.
Pješke smo se uputili do Prirodoslovnog muzeja i prošli pored Hrvatskog hidrometereološkog muzeja Splitu. Vidjeli smo hidrometeorološke stanice kojima se služe meteorolozi kako bi dali što točniju prognozu vremena.
U Prirodoslovnom muzeju smo također imali stručno vodstvo. Gospođa Sanja Vrgoč, kustos malakološke zbirke Prirodoslovnog muzeja, nas je provela kroz malakološku zbirku eksponata. Pažnju su nam posebno privukle priče poput ove o otrovnoj ribi iz Japana koja je ipak jestiva. Naime, nju smiju spremati samo posebno obučeni kuhari i velika je delicija. Vidjeli smo i školjku velika tridakna za koju se vjerovalo da je ljudožderka što nije istina jer se ona zatvaranjem samo štiti. Zanimljiv nam je bio i morski pas Jadranskoga mora- modrulj. Unatoč uobičajenom vjerovanju da su morski psi opasni za ljude- ovoga se uopće ne trebamo bojati. O zanimljivostima i sisavcima u moru pričao nam je Josip Boban, kustos ihtiolog. Imali smo priliku vidjeti i kostur dupina te na njemu prepoznati zakržljale udove kojima se služio u davnoj prošlosti dok je bio kopnena životinja.
Djeca su uživala u sasvim novom načinu aktivnog učenja, radionici i potpuno novim saznanjima stečenim u okruženju drugačijem od uobičajenog.
Zadovoljni i uz pjesmu smo se vratili u Mravince.
Izvještaj napisala: Marija Komljenović