Osnovna škola Ksavera Šandora Gjalskoga iz Zagreba pripada prvoj generaciji međunarodnih Eko –škola. Nakon 20 godina ustrajne provedbe dodijeljen joj je je platinasti status.
Autor: Mario Keča, 14. 6. 2021.
U cijelosti objavljujemo dopis udruge Lijepa naša kojim se porvrđuje da je naša škola ostvarila PLATINASTI - najviši status Eko škola:
Poštovani-a ravnatelju
Poštovanie šk. koordinatorice,
s radošću Vam javljamo da je vaša odgojno-obrazovna ustanova obnovila statusa međunarodnog programa Ekoškole. To znači da ste u cijelosti ispunili uvjete iz smjernica za provedbu programa Ekoškole i uredno izvršili sve potrebne radnje za obnavljanje ovog međunarodnog priznanja.
Slijedom navedenog 19. generacija prvi put obnavlja status, 17. generacija drugi put obnavlja status, 15. generacija stječe brončani status za 6 godina provedbe programa, 13. generacija stječe srebrni status za 8 godina provedbe programa, 11. generacija stječe zlatni status za 10 godina provedbe programa, 7. generacija stječe dijamantni status za 14 godina provedbe programa, a 1. generacija stječe platinasti status za 20 godina provedbe programa međunarodne Ekoškole.
U ime Udruge Lijepa Naša i Hrvatskog povjerenstva FEE izražavamo najsrdačnije čestitke Vama, djeci i učenicima, odgojiteljima, učiteljima i nastavnicima, te ostalim zaposlenicima Ekoškole, kao i svima koji su na bilo koji način pomogli provedbu ovog programa.
Zbog epidemije COVID-19 i ove godine nećemo organizirati svečanost Ekoškola u Zagrebu, te ćemo Vam poštom poslati zelenu zastavu i certifikat najkasnije do kraja lipnja. Iz istog razloga predlažemo da školske i vrtićke svečanosti podizanja zelene zastave odgodite za iduću nastavnu/pedagošku godinu ili dok se ne steknu uvjeti za održavanje ovakvih svečanosti.
U novom broju godišnjaka Ekoškole (koji pripremamo za kolovoz 2021.) rado bi objavili presjek vašeg dvadesetogodišnjeg rada na programu Ekoškole kao poseban prilog.
Sažetak eko-djelovanja
- Naša škola smještena je u sjevernom dijelu grada Zagreba, u neposrednoj blizini Perivoja srpanjskih žrtava. Okoliš škole pripada povijesnoj urbanoj cjelini koja je temeljem odluke Ministarstva kulture u Zagrebu upisana u Registar kulturnih dobara RH(registarski broj Z – 1525).
- Realizirali smo projekt Poučna staza u okolišu Osnovne škole Ksavera Šandora Gjalskoga kroz koji smo posadili različite biljna vrste , izradili njihove osobne iskaznice, fotoherbarij.Uredili smo Poučnu stazu za održavanje izvanučioničke nastave.
- U suradnji s učenicima Privatne umjetničke gimnazije snimili smo dokumentarni film o Poučnoj stazi naše škole.
- O radu naših učenika na Poučnoj stazi snimljene su reportaže za emisiju Eko-zona, Dobro jutro Hrvatska, radio emisija Slušaj kako zemlja diše.
- Izdali smo priručnik Poučna staza u okolišu naše škole
- Na Skupu biologa ugostili smo studente Šumarskog, agronomskog , Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, udruge Biom i Bioteka u pokretu koji su za učenike i sudionike skupa održali različite radionice na Poučnoj stazi naše škole.
- Prezentirali smo Projekt u Gradskoj skupštini za Dan planeta Zemlja.
- Nagrađeni smo nagradom za najljepšu školsku šumsku stazu u organizaciji manifestacije Najljepši školski vrtovi.
- Svake školske godine realizirali smo akcije uređenja okoliša škole u koju su bili uključeni djelatnici, učenici i roditelji
- Svake godine uključili smo se u akciju Zelena čistka
- Sudjelovali smo na manifestaciji Europska noć istraživača s prezentacijom „DNA barkodiranje“
- Sudjelovali smo na Danu otvorenih vrata Prirodoslovno-matematičkog fakulteta s prezentacijom učenika naše škole (Vremenska crta evolucije)
- Sudjelovali smo na Danu otvorenih vrata Instituta Ruđer Bošković
- Prezentirali smo Projekt Poučna staza na Danima karijere PMF-a
- Sudjelovali smo na međunarodnoj konferenciji za Dan voda s prezentacijom Potok Medveščak gledan mojim očima
- Organizirali smo Zoom predavanje s profesorom Ivicom Puljkom: Tajne svemira i Jesmo li sami u svemiru.
- Obilježili smo Svjetski dan zdravog života s različitim učeničkim radovima i prezentacijama
- Sudjelovali smo u realizaciji projekta Tjedan zdravog đačkog doručka
- Organizirali smo radionicu Zemlja pod mikroskopom koju su postavili i realizirali studenti Geološkog odjela PMF-a
- Organizirali smo radionice fizike koju izvode profesori s Instituta Ruđer Bošković
Uključili smo se u akciju „No plastic,“ te zamijenili jednokratnu plastičnu ambalažu trajnom, a plastične vrećice ručno oslikanim platnenim.
Studentica Šumarskog fakulteta Veronika Šušnjara uz našu je pomoć izradila završni rad s temom Pregled parkovne arhitekture grada Zagreba s posebnim osvrtom na Perivoj srpanjskih
Sudjelovali smo na Zoom konferenciji “Celebration of the World Water Day
Koordinatorice eko-projekta: Anica Banović i Helga Mihaljević Jurić
Fotografije s ovih događanja možete pogledati na poveznici: