Otpad nije smeće
Autor: Biljana Šalić, 14. 5. 2013.
Znate li da je naša škola u posljednje tri godine prikupila 13 694 kg papira? Znate li da smo na taj način sačuvali 27, 5 stabala?
Svi znamo da smeće u našem gradu završi na smetlištu Jakuševec. Znate li da je to brdo od smetlišta već visoko oko 45 m?
Ove podatke i mnogo drugih informacija saznali su učenici 6. a i b razreda sudjelujuću u projektu “Otpad nije smeće“. U okviru nastave prirode i tehničke kulture istraživali su i doznali: što je otpad, koje vrste otpada imamo, koji su najčešći sastojci u kanti za smeće, koliko vremena treba za razgradnju pojedine vrste otpada, što je elektronički otpad, kako se reciklira staklo, plastika i metal.
Učenici od 2. do 8. razreda i nastavnici sudjelovali su u anketi: Koliko znam o odlaganju otpada? Analizu i grafički prikaz rezultata ankete realizirali su učenici 7. razreda u okviru nastave matematike.
Na satu likovne kulture s profesoricom Lajlom Hiršl upotrebljavali su otpadne materijale (stare novine, časopise, pvc vrećice, pet ambalažu, kartonske kutije) u estetskom uređivanju škole .
Učenici 4.b razreda s učiteljicom Ljerkom Bogović Šaš na satu likovne kulture izrađivali su plakate i slike od otpadnih materijala;
Učenici sedmih razreda terenski su istražili gdje se nalaze spremnici za otpad u okruženju naše škole, kao i mjesta stanovanja te ih na nastavi informatike označili na karti grada Zagreba, uz pomoć profesora Marka Štefaneca.
Stručnjaci iz podružnice ZGOS (Zagrebačko gospodarenje otpadom i sanacija) održali su predavanje za učenike 2. i 6. razreda o mjerama cjelovitog gospodarenja otpadom u našem gradu.
Projekt su prezentirali Julija Schwaiberger i Ante Ledić iz 6.b te Makra Barbić i Luna Frenštacki Živković iz 6.a.
Učenike su u pripremi i realizaciji projekta vodili nastavnici: Biserka Bjelotomić, Željko Papković, Lajla Hiršl, Ljerka Bogović-Šaš, Angelina Ferara i Anica Banović koja je bila i voditeljica projekta.