Prije podne Poslije podne |
Znati čitati znači imati ključ koji otvara sva vrata. Voljeti čitati znači otključavati uvijek nova i nova vrata koja vode prema znanju, dobroti i samopouzdanju.
(Željka Horvat-Vukelja)
Školska je knjižnica važna za nastavni program i zadovoljavanje informacijskih potreba učenika. Osigurava pristup spoznajama, mislima i raspravama. Ima središnje mjesto u intelektualnom životu svakoga društva i stoga su školske knjižnice posebno važne u životu školskih zajednica.
U društvu u kojem se znanje neprestano razvija, a učenje postaje cjeloživotno iskustvo, usvajanje informacijskih vještina i razvijanje kritičkog mišljenja trebalo bi započinjati upravo u školskoj knjižnici koja pruža informacije i spoznaje neophodne za uspješno djelovanje u današnjem društvu koje se sve više zasniva na informacijama i znanju. Školska knjižnica omogućuje učenicima stjecanje vještina za cjeloživotno učenje, razvija njihovu maštu, kreativnost i kritičko mišljenje i pomaže da postanu odgovorni građani.
Školske knjižnice učenicima nude vrijeme, prostor i mogućnosti za individualni i grupni rad, timski rad te za razvijanje i usvajanje novih vještina. U knjižnici učenici mogu istraživati i povezivati različite ideje, podupirući razvoj osobnih ukusa i interesa, neovisnosti, znatiželje i ljubavi prema čitanju i istraživanju.
RADNO VRIJEME KNJIŽNICE:
PON – PET 7:30 – 19:00
Knjižničarke: Sandra Marković Čukoić, dipl. bibliotekar i prof.
Božena Jengić, dipl. bibliotekar i prof.
Svaki učenik škole ujedno je i član školske knjižnice. Svi učenici mogu posuđivati knjige tijekom cijele nastavne godine. Poželjno je da učenik knjigu vrati u roku od 20 dana od dana kada je istu posudio kako bi knjiga bila dostupna drugim učenicima. Članovi su dužni čuvati knjige od svakog oštećenja.
Učenici mogu slobodno prolistati knjigu prije nego li se odluče za posudbu iste, ali je moraju vratiti na isto mjesto na polici. Ako učenik nije siguran kamo treba vratiti knjigu, treba je donijeti knjižničarki koja će knjigu staviti na njezino mjesto. Osim knjiga, u knjižnici možete pronaći i časopise: Modra lasta, Smib, Lađa, Hrvatska pčela, Ekološki glasnik, Meridijan, Drvo znanja, Unikat...
Dođite u knjižnicu i posudite knjigu, naučite nešto iz enciklopedija, leksikona i atlasa, pronađite nepoznate i strane riječi u rječnicima, pročitajte neki od časopisa, dođite na satove pričanja priča, igranja, zaštite knjiga, kreativne radionice...
Međunarodni dan dječje knjige obilježava se svake godine 2. travnja, na rođendan Hansa Christiana Andersena, kako bi se istaknula važnost dječje knjige te potaknula i razvila ljubav prema čitanju. Ove godine prilika je to i za obilježavanje četvrte obljetnice nacionalne kampanje za poticanje čitanja naglas djeci od rođenja Čitaj mi! .
Tim povodom u našoj knjižnici smo čitali Andersenove bajke. Prvim razredima crvene smjene knjižničarka je čitala poznatu Andersenovu bajku Carevo novo ruho, razgovarali su o bajci, prisjećali se drugih poznatih Andersenovih bajki, a zatim su učenici iskrojili odijela za cara od kolaž papira.
Grupa učenika prvih i drugih razreda sa knjižničarkom je uvježbala interpretirati bajku Carevo novo ruho te su u pratnji knjižničarke posjetili Dječji vrtić Radost i interpretirali bajku predškolskoj grupi Tratinčice i njihovim odgajateljicama. U vrtiću su nas radosno dočekali, sa zanimanjem poslušali bajku, a učenicima su pripremili i malo slatko iznenađenje. Veselje je bilo tim veće što su naši prvašići i drugašići također bili polaznici grupe Tratinčice pa je i susret s tetama bio emotivan.
Knjižničarka Sandra Marković Čukoić