Prije podne Poslije podne |
Znati čitati znači imati ključ koji otvara sva vrata. Voljeti čitati znači otključavati uvijek nova i nova vrata koja vode prema znanju, dobroti i samopouzdanju.
(Željka Horvat-Vukelja)
Školska je knjižnica važna za nastavni program i zadovoljavanje informacijskih potreba učenika. Osigurava pristup spoznajama, mislima i raspravama. Ima središnje mjesto u intelektualnom životu svakoga društva i stoga su školske knjižnice posebno važne u životu školskih zajednica.
U društvu u kojem se znanje neprestano razvija, a učenje postaje cjeloživotno iskustvo, usvajanje informacijskih vještina i razvijanje kritičkog mišljenja trebalo bi započinjati upravo u školskoj knjižnici koja pruža informacije i spoznaje neophodne za uspješno djelovanje u današnjem društvu koje se sve više zasniva na informacijama i znanju. Školska knjižnica omogućuje učenicima stjecanje vještina za cjeloživotno učenje, razvija njihovu maštu, kreativnost i kritičko mišljenje i pomaže da postanu odgovorni građani.
Školske knjižnice učenicima nude vrijeme, prostor i mogućnosti za individualni i grupni rad, timski rad te za razvijanje i usvajanje novih vještina. U knjižnici učenici mogu istraživati i povezivati različite ideje, podupirući razvoj osobnih ukusa i interesa, neovisnosti, znatiželje i ljubavi prema čitanju i istraživanju.
RADNO VRIJEME KNJIŽNICE:
PON – PET 7:30 – 19:00
Knjižničarke: Sandra Marković Čukoić, dipl. bibliotekar i prof.
Božena Jengić, dipl. bibliotekar i prof.
Svaki učenik škole ujedno je i član školske knjižnice. Svi učenici mogu posuđivati knjige tijekom cijele nastavne godine. Poželjno je da učenik knjigu vrati u roku od 20 dana od dana kada je istu posudio kako bi knjiga bila dostupna drugim učenicima. Članovi su dužni čuvati knjige od svakog oštećenja.
Učenici mogu slobodno prolistati knjigu prije nego li se odluče za posudbu iste, ali je moraju vratiti na isto mjesto na polici. Ako učenik nije siguran kamo treba vratiti knjigu, treba je donijeti knjižničarki koja će knjigu staviti na njezino mjesto. Osim knjiga, u knjižnici možete pronaći i časopise: Modra lasta, Smib, Lađa, Hrvatska pčela, Ekološki glasnik, Meridijan, Drvo znanja, Unikat...
Dođite u knjižnicu i posudite knjigu, naučite nešto iz enciklopedija, leksikona i atlasa, pronađite nepoznate i strane riječi u rječnicima, pročitajte neki od časopisa, dođite na satove pričanja priča, igranja, zaštite knjiga, kreativne radionice...
U Malim besplatnim knjižnicama, koje je Kreativni studio Zvrk u suradnji s Ogrankom Matice hrvatske u Jastrebarskom i Kazalištem Škrabe postavio u Jastrebarskom i Klinča Selima, od ovoga se tjedna mogu uzeti, ali i donijeti vrećice sjemenja cvijeća, začina i povrća. Mala besplatna knjižnica je kraj Osnovne škole "Ljubo Babić" u Jastrebarskom postavljena u ožujku 2019. godine.
Novom Eko-bio programu Kreativnog studija Zvrk "Livada iz sna" cilj je očuvanje prirode i bioraznolikosti. U sklopu programa organizirat će se radionice i predavanja namijenjena djeci i mladima na kojima će im se pružiti prilika da saznaju više o raznim područjima ekologije i zaštite prirode te da sami izrade predmete upotrebne vrijednosti od prirodnih i recikliranih materijala. Radionice će provoditi renomirani stručnjaci i pedagozi iz područja biovrtlarstva, ekologije i zaštite prirode.
Program "Livada iz sna" započeo je postavljanjem kutija sa sjemenjem u Malim besplatnim knjižnicama, a dio sjemenja koje se može tamo naći donirala je udruga "Biovrt - u skladu s prirodom".
U jaskanskoj školi kutiju za sjemenje obojali su mali knjižničari pod vodstvom školske knjižničarke Sandre Marković Čukoić.
Uz knjige i slikovnice tako od sada u Malim besplatnim knjižnicama možete naći i sjemenje. Pozivamo sve stanovnike Jaske i Klinča Sela da slobodno uzmu knjige i sjeme, ali i da donesu svoje knjige i vrećice sjemenja u Male besplatne knjižnice za nekog drugog.