Popis udžbenika i drugih obrazovnih materijala za šk.god. 2024./25. za Matičnu školu preuzmite ovdje
Popis udžbenika i drugih obrazovnih materijala za šk .god. 2024./25. za Područnu školu preuzmite ovdje
Danas, 3.svibnja 2019., učenici razredne nastave bili su na terenskoj nastavi u jednom od gradova Karlovačke županije-Ogulinu. Nastava može biti i bajkovita i zato smo se uputili u Ogulin – zavičaj bajki i rodno mjesto Ivane Brlić - Mažuranić.
Učenici su najprije upoznali multimedijalni i interaktivni centar za bajke-Ivaninu kuću bajki. Učenici su na različitim ekranima mogli upotpuniti svoje znanje o bajci, odabrati i preslušati ili pročitati bilo koju bajku na hrvatskom ili nekom drugom jeziku. Trećaši i četvrtaši su povezivali nastavu književnosti i lektire s nastavom jezičnog izražavanja i nastavom medijske kulture, a i oni malo manji su dobili priliku upoznati bajku koju će tek pročitati.
Nakon Ivanine kuće bajki uslijedio je obilazak Zavičajnog muzeja u frankopanskom kaštelu. Kaštel je dao sagraditi krajem 15.st Bernardin Frankopan.
U Zavičajnom muzeju učenici su mogli razgledati različite zbirke: arheološku zbirku, etnografsku zbirku, zbirku kamenih spomenika, alpinističku zbirku, sobu posvećenu Domovinskom ratu te zbirku starog oružja.
Poseban je doživljaj boravak u sobi posvećenoj Domovinskom ratu u kojoj se nalazi veliki križ s imenima poginulih branitelja iz ogulinskoga kraja koji su poginuli u akciji Oluja.
U muzeju nas je dočekala Ivana Brlić-Mažuranić i ispričala nam ponešto o svojem životu. Učenici su već otprije znali da se upravo Ivana Brlić-Mažuranić naziva „hrvatskim Andersenom“ jer njezine bajke su još bajkovitije od Andersenovih. Ivana Brlić-Mažuranić je inspiraciju za svoje bajke pronašla u legendama svoga zavičaja baš kao što je rekao Andersen :“Sve što pogledaš,može postati bajka, iz svega što dotakneš može se roditi priča.“
Da je Ogulin stvarno bajkovito mjesto,na kraju nam je odala tajnu sama Ivana. Uputila nas je na izvor Cesarovac kako bismo ostali vječno mladi baš kao i ona jer, tko pije svaki dan vodu s izvora Cesarovac, ostat će zauvijek mlad.
Razgledali smo i Župnu crku sv. Križa iz 18.st. Crkva je bogata freskama, kipovima i oltarima, a krase ju i velike orgulje.
Posjetili smo i Đulin ponor. Legenda kaže da se u njega bacila Đula radi nesretne i zabranjene ljubavi.
Vratiti se iz Ogulina bez vozačke dozvole za vožnju na metli gotovo je nemoguće bez obzira što smo bili na nastavi.
Tako smo svi mi danas morali savladati vožnju na metli što smo vrlo uspješno odradili.
I naši današnji vozači su uspješno položili vožnju te su nas sigurno autobusima vratili u Mahično.
Za nama je u magli ostao div Klek snivati još koju legendu i bajku.