Popis udžbenika i drugih obrazovnih materijala za šk.god. 2024./25. za Matičnu školu preuzmite ovdje
Popis udžbenika i drugih obrazovnih materijala za šk .god. 2024./25. za Područnu školu preuzmite ovdje
Naš mali školski projekt poticanja čitanja „Čitateljski izazov“ hrabro širi svoje krugove.
Naime, svi znamo da je čitanje važno, da njime obogaćujemo vlastiti rječnik pa preciznije možemo izraziti svoje misli i osjećaje, da nas čitanje potiče na zamišljanje ili maštanje pa na taj način potičemo stvaranje uvijek novih veza u našemu mozgu… Znaju to i naši učenici jer im to vrlo često ponavljamo, ali možda ne znaju da čitanje i nije baš uvijek tako dosadno. Možda ne znaju da se u čitanju može (čak!) i uživati. A ne znaju jer im upravo to dovoljno često ne ponavljamo, a kamo li da im upravo to i demonstriramo vlastitim primjerom.
Stoga smo u našoj školi pokrenuli projekt „Čitateljski izazov“ s jedinim ciljem: potaknuti, „izazvati“ u djeci želju za čitanjem. Za sve je „kriva“ školska knjižničarka koja nam je na Učiteljskom vijeću 5. siječnja predložila projekt i način na koji bismo ga mogli provoditi: svi nastavnici jedan sat u mjesecu započeli bi s 10 minuta čitanja naglas djeci, a svi razrednici jedan sat u tjednu započeli bi na isti način. Pri tomu nije bitna vrsta teksta, bitno je da je tekst prilagođen uzrastu i karakteru pojedinog razreda, a najbitnije je čitati ga djeci s užitkom i strašću te ih barem pokušati „zaraziti“ čitalačkim entuzijazmom. Svi razrednici i većina ostalih nastavnika prihvatili su sudjelovati u projektu, a s njegovom provedbom krenuli su već od prvog tjedna nastave u drugom polugodištu.
Kako su naši najvažniji saveznici u radu s djecom upravo njihovi roditelji, ravnateljica je projekt predstavila Vijeću roditelja, a učiteljice razredne nastave u istu svrhu organizirale su 1. ožujka roditeljski sastanak. Pred iznimno velikim brojem roditelja školska knjižničarka održala je vrlo zanimljivo predavanje, ne samo o školskom projektu nego o važnosti čitanja naglas djeci od rođenja. Također, predložila im je velik broj autora s čijim izborom nikako ne mogu pogriješiti, kao i nekoliko mrežnih stranica s aktualnim listama slikovnica i knjiga za djecu koje preporučuju upravo knjižničari.
Hvala svima – i nastavnicima i roditeljima – koji su se odlučili angažirati te „izazivati“ djecu na čitanje i uživanje u njemu.