Dana 15. 10. 2016. na Kineziološom fakultetu u Zagrebu održan je 1. povijesni susret svih aikido škola za djecu u Hrvatskoj. Prisustvovalo je preko 200 vježbača iz cijele države. Podršku su dali i gosti prof. dr. Dragan Milanović (Kineziološki fakultet u Zagrebu), g. Mitsuhiko Shinomiya, predstavnik japanskog veleposlanika g. Keiji Takiguchija u Republici Hrvatskoj i g. Milan Pavelić, voditelj Odjela za sport, delegat Gradskog ureda i predstavnik gradonačelnika g. Milana Bandića.
Sudjelovali su Marijan Kudrna (Aikido društvo Zagreb), Ranko i Maja Čerić (AikiEn dojo Zagreb), Zoran Marić (Aikido Sancta Domenica - Sveta Nedelja), Branko Mandić (Aikido dojo Zagreb), Tajana Bundara (Kenshihkan dojo-Sporstko društvo Manuš, Split), Robert Božac (Aikido dojo Pula) i Vedran Rakinić (Aikido Yoshinkan dojo - Sesvete).
U veseloj atmosferi izmijenili smo različite stilove, metodologije rada s djecom uz pregršt pozitive energije, baš kako treba, u duhu aikida. Poštujmo različitost!
Tajana Bundara
Mala crtica o aikidu.
Aikido je neagresivna borilačka vještina koja ne koristi čistu i sirovu snagu za primjenu tehnike. Aikido je vještina borbe koja se zasniva na samoobrani. U današnje vrijeme koristan je za djecu, jer se uče izaći na kraj sa svojom i tuđom agresijom. Uče je kanalizirati. S aikidom se borba ne započinje, već završava. Aikido ne potiče sindrom „superjunaka iz crtića“ – tući se sa svima, udarati pse i mačke. Aikido se koristi kada netko drugi „prekrši pravila“, tj. započne tučnjavu. Aikido djeci daje pozitivnu sliku o svijetu, uči ih da trebaju biti u harmoniji sa svojom okolinom.
|
|
Aikido uči djecu da budu mirna, naravno ne cijelo vrijeme. Kada moraju mirno sjediti, uči ih koncentraciji, koja im može pomoći u školi. Aikido tehnike ih uče kako biti miran na ispravan način, nikako na način da su im emocije zagušene.
Natjecanja nema jer istinski cilj aikida nije borba – svatko ima svoj do (put).
Aikido razvija i potiče:
- Zdravo ponašanje i zdrav stil života
- Nenasilje i miroljubivost
- Prihvaćanje različitosti
- Toleranciju i solidarnost
- Poštovanje drugih i samopoštovanje
- Disciplinu
- Suradnju
- Usredotočenost i koncentraciju
- Samoobranu
- Fizičku kondiciju i spremnost
- Svjesnost okoline i sebe
- Vodstvo
- Komunikaciju na stranom jeziku
I tako smo se i u našoj školi upoznali s tom drevnom japanskom vještinom i krenuli s aktivnom primjenom u našoj maloj dvorani.
Marljivi članovi Aikido sekcije ozbiljno su zasukali rukave i tijekom 1.polugodišta krenuli s pripremama za testiranje koje će se održati na početku 2.polugodišta. Ispit je na engleskom i japanskom jeziku, tako da je zaista pravi izazov za naše hrabre Aikidoke kako u mentalnom tako i u fizičkom smislu.
Hvala svima na suradnji i pozitivnoj energiji.
Sportsko društvo Manuš