Osnovna škola dr. Mate Demarina Medulin

POSTAVLJENA KUĆICA ZA KNJIGE U DVORIŠTU PŠ BANJOLE

Autor: Nataša Zenzerović, 13. 6. 2024.

Male slobodne knjižnice su već osvojile svijet pa tako i Hrvatsku. Već smo se navikli viđati simpatične šarene kućice, maštovite i unikatne izrade, kako niču po gradskim kvartovima. Pojava svake nove veseli obližnje stanovnike iz više razloga: svatko je slobodan ostaviti neku svoju knjigu kako bi je drugi čitali ili uzeti neku od ponuđenih knjiga za sebe, tako je sadržaj male knjižnice uvijek različit; nije vam potrebna članska iskaznica za korištenje ove knjižnice; nije određen datum vraćanja pa nema pritiska pridržavanja roka; ponekad naiđete na iznenađenja kao što su čitateljski izazov ili pričaonica; osjećaj povezanosti s vlastitom zajednicom…

U Puli i okolici mnoge je kućice za knjige izradio i postavio bračni par Žerić. Gospođa Ornela Benčić Žerić i suprug Edin Žerić osmišljavaju ih i izrađuje već dugi niz godina u svoje slobodno vrijeme, ulažući svoje znanje, entuzijazam i sredstva. Zaslužni su i za najnoviju postavljenu kućicu u dvorištu naše Područne škole Banjole. Djeca i djelatnici Škole su tim povodom upriličili malu svečanost. Pozdravni govor i zahvalu donatorima održao je ravnatelj Škole, g. Jakov Batinović, mag. mus. ravnatelj – savjetnik, istaknuvši veliko zadovoljstvo ovom privilegijom te je potaknuo djecu da što češće navraćaju do kućice kako bi nešto posudili ili ostavili u njoj. Knjižničarka Dušanka Đokanović im je objasnila da se više takvih kućica nalazi u okolici, a sve su označene i na interaktivnoj karti kako bi ih se moglo lakše pronaći pa će tako biti označena i ova njihova. Djeca su pjesmom i glazbom uveličala ovaj događaj, a zatim su svečano položila prve knjige u kućicu. Donijela su ih sa sobom od kuće, potaknuti učiteljima i roditeljima, želeći nekome drugome priuštiti zadovoljsvo čitanja.

Bračni par Žerić je pripovijedao o tome odakle im ideja za izradu ovakvih kućica te koliko se dugo već time bave. Skromni i jednostavni, zaljubljenici u knjige i čitanje, odmah su zadobili sve simpatije. Nadamo se da će ih ova strast držati još dugo godina jer male slobodne knjižnice oplemenjuju prostor, imaju zanačajnu ulogu u promicanju kulture čitanja i povećanju dostupnosti knjiga svima bez obzir na dob i materijalne mogućnosti.

Posebne zahvale i učiteljici Martini Jakovčić koja je potaknula i nosila cijeli projekt oko postavljanja kućice, čime je učenike i djelatnike PŠ Banjole obogatila za novo vrijedno iskustvo.

Knjižničarka: Dušanka Đokanović

PRIBOR ZA PRVAŠIĆE
Priručnik za roditelje

Forum za slobodu odgoja

Publikacija

"Kako s djecom i mladima razgovarati o ratu u Ukrajini"

sa smjernicama odraslima za potporu i podršku djeci i mladima u teškim trenucima

Ukraine, I Love Ukraine, Prapor Ukraine, Like, Heart - Love Ukraine Png PNG  Image | Transparent PNG Free Download on SeekPNG

Meteorološka postaja

« Rujan 2024 »

Cvrčak br. 45., 2023./2024.

Priloženi dokumenti:
Cvrcak 2023.-2024..pdf

Kalendar šk. god. 2023./2024.

Red Oak School District - Red Oak 2020-2021 School Calendar

POPIS UDŽBENIKA

Popis odabranih udžbenika i dodatnih obrazovnih materijala za šk. god. 2023/2024.

Ending Summer Learning Loss: Can It Be the Key to True Education Reform? |

Školski kurikulum i GPP

Javni natječaji i pozivi

11 best free websites for hospitality job search – BornHotelier