preskoči na sadržaj

Osnovna škola Petar Berislavić Trogir

Login

Kalendar rada škole

Upisi u 1. razred

Jelovnik

E-dnevnik

Sportski kutak

Upisi

E-lektira

Popis udžbenika i radnih materijala

Oglasna ploča
E lektira

Brojač posjeta
Ispis statistike od 4. 9. 2012.

Ukupno: 628887
Ovaj mjesec: 3591
Danas: 96
Gostiju on-line

 

 

Bitka za sigurnost

Novosti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Djeca Trogira – čuvari naše kulturne baštine
Autor: Anamarija Botić, 4. 5. 2022.

Učenici 4.b razreda 3. 5. 2022. sudjelovali su u projektu  pod nazivom Djeca Trogira – čuvari naše kulturne baštine.

Što su novo naučili, vidjeli, doživjeli pročitajte iz izdvojenih učeničkih pisanih uradaka i pogledajte na fotogafijama klikom na Opširnije….


Danas smo šetnju gradom proveli sa sjajnim i detaljnim vodičem… Bilo je jako zanimljivo. Puno smo naučili o prošlosti Trogira. Prvo smo posjetili Samostan sv. Nikole. U njemu smo vidjeli zanimljive stvari i slike iz prošlosti. Posjetili smo i Katedralu sv. Lovre. U njoj nam je vodič pričao o Radovanovu portalu. Vodič nam je na raznim mjestima pričao važne priče iz prošlosti. Naučili smo puno toga o Trogiru. Bili smo umorni, ali zadovoljni. (Lara Belas)

Ja isto spadam pod djecu čuvara baštine. Meni se najviše svidjelo kada smo bili u Muzeju, a Muzej je bio u Samostanu sv. Nikole. Unutra su bile znamenite stvari. Tu je bio KAIROS. Kaže se da kada ga uhvatiš za čuperak, dobit ćeš sreću. Bila je tu i sv. Barbara, ona je zaštitnica gromova i vatre. Njena se moć skriva u zlatnome krugu na svakom krovu crkve. U muzeju je bila i slika, a na njoj je bila nacrtana časna sestra čiji pogled nas prati bilo gdje da se pomaknemo. Ima tu i jedna škrinja, u nju bi se stavljala roba od žena koje postanu časne. (Bruna Princivali)

Danas smo s učiteljicom i vodičem posjetili grad Trogir. Vodič nam je pričao kako je škola jako stara. Krenuli smo prema vratima grada. Tu nam je pričao kako su zatvarali vrata kad zazvoni Ave Maria. Samo su Trogirani mogli uči na mala vrata. Kraj tih vrata bila je ribarnica, a još prije čekaonica. Tu se čekalo ujutro da zazvoni Ave Maria i tada su mogli ući. Posjetili smo samostan sv. Nikole. Tamo je bila časna sestra koja nas je dočekala. Vodič nam je pokazivao i objašnjavao kako su vrijedni stari predmeti. Vodič nas je odveo u palaču Ćipiko. Unutra je bio drveni pivac. Pričao nam je da se na lijevoj strani nalazila djevojka koju su ukrali. Poslije smo krenuli u Ložu i vidjeli sliku Petra Berislavića. Na lijevoj strani bile su isklesane slike, a u sredini je bio lav kojeg su ukrali. Posjetili smo Katedralu sv. Lovre. Najpoznatiji spomenik na katedrali je Radovanov portal. Zvonik je građen u tri različita stoljeća.

Grad Trogir je grad spomenik. Njegovu starinu trebamo čuvati i prenositi na sve generacije učenika. Trebalo bi češće odlaziti u obilazak grada da ga što bolje upoznamo. (Marko Gagula)

Danas smo posjetili neke kulturno-povijesne spomenike našeg grada.

Prvo smo posjetili Muzej Kairos u Samostanu sv. Nikole. Časne sestre čuvaju prvi pronađeni spomenik iz prošlosti, kameni lik boga Kairosa. Saznali smo da ga još zovu bog sretnog trenutka. U tom muzeju vidjeli smo i više drugih predmeta, odjeće, slika iz prošlosti samostana. Časne benediktinke su prave čuvarice povijesti.

Došli smo na Trg Ivana Pavla II. Tu je Katedrala Sv. Lovre, gradska loža, velika i mala palača Ćipiko, Knežev dvor (zgrada općine). Loža je u prošlosti služila i kao sudnica. U njoj je i spomenik banu Petru Berislaviću. Uz nju se nalazi Crkva sv. Sebastijana i zvonik sa satom te najstarija Crkva sv. Barbare.

Ušli smo u kneževu palaču. Na sredini je kameni bunar, kojih u našem gradu ima više od 30. Na zidovima su mnogi grbovi koji su pripadali plemićkim obiteljima grada. Izvana su velike kamene stepenice. Danas je tu Općina.

Došli smo do Katedrale sv. Lovre. Na ulazu smo vidjeli Portal Majstora Radovana. Poznat je u cijelom svijetu. U katedrali smo vidjeli više kamenih oltara, kapela sv. Ivana Trogirskog, sakristiju u kojoj se čuvaju predmeti važni za prošlost katedrale.

Bili smo u velikoj palači Ćipiko u čijem se ulazu nalazi brončani pijetao kao sjećanje na pomorsku bitku kod Lepanta. Time je naš posjet završio.

Nismo sve vidjeli, ali cijeli dio stare gradske jezgre je spomenik naše kulturno-povijesne baštine i nalazi se pod zaštitom UNESCO-a. Najveći čuvari naše kulturno-povijesne baštine moramo biti mi svi. (Leona Pecollaj)





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju