Učenici 1.b CŠ s učiteljicom Mihaelaom Russo i roditeljima istražili su i puuuuuno saznali o bičvama-kalcetama-čarapama.
Čarapa je odjevni predmet , koji se nosi na nogama . U hladnom dijelu godine zimi - grije nam noge , a u toplom dijelu godine - ljeti spriječava znojenje nogu.
ČARAPE kroz stoljeća su se mijenjale . Naše prabake, bake plele su bičve od ovče vune. Oni su ih nosili cijelu godinu i nisu imali problema s neugodnim mirisima (znojem) ljeti. Takvih bičava danas ima sve manje i manje, nitko ih gotovo i ne nosi.
Učenik je donio GRGAŠU- koja je služila za češljanje vune i vreteno da se ona prede.
Ispričao je " Bilo je cnih i bijelih ovaca. Ljeti bi se one ošišale , vuna se morala dobro oprati i osušiti . Poslije bi se isčešljala gargašama, a onda prela na vreteno. Dobio bi se konac-vuna za pletenje. Da bi mogli plest bičve potrebno je pet malih igala za pletenje. "
Bičve su se razlikovale i po boji . CRNA - boja žalosti , kad je netko u žalosti za nekim koga više nema ( udovice )
BIJELA - veselje, radost , vjenčanja
ROZA - za djevojčice
PLAVA - za dječake
Danas se bičve izrađuju od vune , pamuka , svile, poliestera ... Izrađuju se u različitim bojama i veličinama. Razlikujemo vrste bičava po dužini i to : stopalice, gležnjače, dokoljenke , nadkoljenke, čarape s halterom. Bičve mogu biti . dječje, muške i ženske ....
Na satu matematike smo se igrali s bičvama. Bilo je zadataka gdje smo ih morali poredat po veličini od največe do najmanje, zatim spojiti redne i glavne brojeve, upisati broj koji nedostaje....
Gost nam je bila i jedna mama našeg učenika teta Sara pedikerka. Naučili smo puno toga i evo nekoliko savjeta. Poželjno je nositi pamučne bičve i často ih mijenja i noge prat ako nam se noge znoje. Paziti da nam obuća ne bude stisnuta i da noga diše . Curice neka ne lakiraju nokte nikako , a kad budu starije ne sa pretamnim lakom. Savjet za gljivice je : u kajin - lavor stavimo mlaku vodu , malo jabučnog octa i malo kupke. Ovo je idealno za noge koje imaju problema s gljivicama i za umorna stopala.