Učenici trećeg razreda na satovima prirode i društva uče o prošlosti svoga zavičaju. Tako su na sat donijeli stare predmete iz svoga doma. Predmete su izložili u učionici i razgovarali su o namjeni toga predmeta u prošlosti. Zaključili su da i danas imamo slične predmete s istom namjenom.
Kako bi bolje upoznali prošlost zavičaja, posjetili su Muzej Croata insulanus Grada Preloga. Kustosica muzeja Iva Kožnjak predstavila je sadržaje postave muzeja kroz edukativnu muzejsku knjižicu naziva Naivka. Učenici su upoznali način promatranja slika i saznali zanimljivosti o starim predmetima koje su ljudi ovoga prostora nekada koristili u svakodnevnome životu. Vidjeli su arheološke nalaze, novac i ukrase te predmete iz antičkog doba kada su na ovim prostorima bili Rimljani.
Učenici su posjetili i Grad Prelog gdje ih je dočekao gradonačelnik Ljubomir Kolarek. On je učenicima predstavio Prelog kroz sadašnjost i prošlost. Učenici su naučili da je Prelog oduvijek bio društveno, kulturno, turističko i gospodarsko središte Donjeg Međimurja. Gradonačelnik je ispričao i da se Prelog nekada zvao Perlak, da je ime dobio prema kajkavskoj riječi vleči, prevlačiti, a uvjetovala ga je činjenica što je tu bio prijelaz preko rijeke Drave. Pokazao je učenicima dokument u kojemu se prvi put spominje ime Prelog, a koju je izdao hrvatski ban Roland od Ratolda 6. prosinca 1264. godine. U spomen na prvo spominjanje imena, Preložani svake godine 6. prosinca obilježavaju Dan grada. Gradonačelnik je učenicima poklonio penkale na kojima je slika preloške kule te slikovnicu Zrinski kojom će još više naučiti o prošlosti našega kraja.
Ovom izvanučioničkom nastavom učenicima se približila kultura i umjetnost, razvijali su pozitivan odnos prema vlastitoj kulturnoj baštini, a kreativnim učenjem stekli su nova znanja i vještine.
Tekst je napisala učiteljica Petra Hatlak.