preskoči na sadržaj

Osnovna škola Side Košutić Radoboj

Login
 

 

 

 

 

Božić dolazi ...

 

 

Dabrica u školi

35. smotra UZ Republike Hrvatske

VRTULJCI BROJ 3

ZAGORSKI PURAN

 

 

VALENTINOVO

DSI 2023

PODRŠKA VATRENIMA

 

 

VUKOVAR – GRAD HEROJA

DAN ŠKOLE

DJEČJI DAN

Europe Code Week

 

Vrtuljci

GPP i Kurikulum

 

UČENIČKA ZADRUGA

DAN OBITELJI

 

Emotikoni

DAN ŠKOLE

Dan škole

UDŽBENICI

 

Odabrani  udžbenici za školsku godinu 2019./2020.

Odabrani udžbenici za školsku godinu 2020./2021.

Odabrani udžbenici za školsku godinu 2021./2022.

Odabrani udžbenici za školsku godinu 2022./2023.

ZALOGAJČEK

Upute

Zalogajcek2_osobnaiskaznica

Kalendar
« Listopad 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Prikazani događaji

Tražilica
KVIZOVI

Korisno

 

MIR I DOBRO

 

 

Upitnik
Odvajate li otpad (staklo, baterije, papir, ...) pravilno?








NAŠE ŠKOLE

Brojač posjeta
Ispis statistike od 23. 9. 2010.

Ukupno: 1170250
Ovaj mjesec: 1355
Ovaj tjedan: 799
Korisni savjeti

KORACI U KOMUNIKACIJI UNUTAR ŠKOLE

Osim što je obrazovna, svaka škola je i odgojna institucija i cilj nam je uspostaviti dobru komunikaciju učenik-učitelj, učenik-učenik i roditelj-učitelj te izgraditi svijest o značaju vlastite odgovornosti. Važno je da se u školi i u odgojno-obrazovnim situacijama kreira klima razumijevanja i slobode izražavanja uz međusobno poštovanje svih dionika nastavnog procesa.

O problemu ili nastalom konfliktu učenik ili roditelj treba obavijestiti razrednika i zatražiti pomoć. Nisu li zadovoljni s rješenjem problema, učenik i roditelji obraćaju se pedagoginji škole. Ako pedagoginja škole ne može riješiti problem, učenik i njegovi roditelji obraćaju se ravnatelju škole.

U slučaju da roditelji imaju pitanja vezana za predmetne učitelje ili postoje određene nejasnoće, javno su objavljeni termini individualnih razgovora s predmetnim učiteljima. Stoga, molimo sve roditelje da se u takvom slučaju prvo obrate predmetnom učitelju. Ako u tom slučaju roditelj ne dobije potrebni odgovor, može se obratiti pedagoginji škole, a ako i ona ne može dati odgovor na pitanje ili nejasnoću, roditelj se obraća ravnatelju škole.

Savjeti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Kako očuvati zdravu obitelj
Autor: Ivanka Švaljek, 25. 2. 2011.

       Predavači Obiteljskog centra KZŽ održali su radionicu na temu „Kako očuvati zdravu obitelj“. Cilj radionice je bio unaprijediti znanje roditelja o vještinama za kvalitetniju komunikaciju s djecom i obilježiti Svjetski tjedan braka koji se svake godine obilježava u mjesecu veljači.


     Obitelj je temelj svakog društva, a zdrava obitelj je jedan od ključnih preduvjeta za njegov razvoj. U njoj se ispunjaju biološke, osjećajne i druge intimne potrebe svakog njenog člana, posebno djeteta.

     Obiteljski odnosi se temelje na ravnopravnosti članova, uzajamnom poštivanju i pomaganju, na načelu prava, zaštite i dobrobiti djeteta te odgovornosti obaju roditelja za podizanje djeteta.

     Svako dijete ima osnovna neotuđiva prava – od toga da bude nahranjena, odjeveno, udomljeno i zaštićeno pa do prava na emocionalnu nježnost, uvažavanje njegovih osjećaja i postupaka koji će mu omogućiti razvoj osjećaja vlastite vrijednosti. Sve to spada u dužnost svakog od roditelja.  Ali, ne treba zaboraviti da uz sva prava djeca imaju i svoje dužnosti, obaveze koje će ih voditi ka normalnom razvoju, učiti disciplini i odgovornosti.

     Također, na umu treba imati da djeca neselektivno upijaju sve verbalne i neverbalne poruke, da gledaju svoje roditelje i oponašaju ih. Roditelji su središnji modeli identifikacije u razvoju dječjeg identiteta i zbog toga je velika odgovornost biti roditelj i imati obitelj - zdravu obitelj.

     Ono što je važno za uspješno roditeljstvo je slijedeće:

  • zdravi obiteljski  odnosi, 
  • međusobna potpora svih članova obitelji,
  • zajedničko donošenje odluka – uključiti djecu u svakodnevnu dinamiku obitelji,
  • suradnja sa profesionalcima koji se zajedno sa vama bave podizanjem vašeg djeteta
  • dvosmjerna komunikacija – komunicirajte s djetetom, slušajte ga, postavljajte kratke i jasne zahtjeve i budite dosljedni pri njihovom izvršavanju, budite realni u očekivanjima, ne davajte savjete osim ako ih dijete samo od vas ne traži, orijentirajte se na jake strane i pozitivno jer svaka pohvala jača duh, tijelo i um djeteta. 

     Zdravo obiteljsko okružje je oduvijek bila osnova zdravog odrastanja djeteta, a s obzirom na današnji ubrzani način života i svakidašnju preopterećenost potrebno je održati obitelj na okupu. Ako dijete odraste u pozitivnom, optimističnom i zdravom okružju, sigurno će i kroz život prolaziti lakše i sigurnije nego drugi koji nisu imali takvu mogućnost.

                                                                                                Ivana Trtoman, pedagog

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju