IZVANUČIONIČKA NASTAVA U NAŠOJ ŠUMI
Autor: Mateja Stjepandić Kukavica, 1. 12. 2023.
Učenici šestih razreda koji pohađaju izvannastavnu aktivnost iz njemačkog jezika Deutsch Plus su tijekom 1. polugodišta nekoliko puta umjesto u učionici nastavu imali u obližnjoj božjakovačkoj šumi. Bavili smo se temama iz različitih područja, naučili puno zanimljivih činjenica o našem zavičaju te se dotakli sličnih tema vezanih uz zemlje njemačkog govornog područja. Više o aktivnostima pročitajte u nastavku.
Tijekom prvog posjeta tema je bio most preko rijeke Zeline. Šetali smo tik uz riječno korito i vidjeli most iz sasvim druge perspektive nego što ga svaki dan gledamo prelazeći preko njega. Naime, most preko rijeke Zeline izgledom je gotovo identičan poznatom Kosinjskom mostu koji je uvršten u zaštićene građevinske posebnosti Europe. Naučili smo da je Kosinjski most kameni most preko rijeke Like izrađen po uzoru na starohrvatsku mostogradnju, tehnikom uklinjenja kamena. Most je jedinstven po otvorima u lukovima koji imaju funkciju rasterećenja vodnog vala pri udaru na most. Naš Zelinski most nije kameni, nego armirano-betonski, no izgledom su vrlo slični. Osim što smo naučili neke pojmove iz područja fizike i graditeljstva na hrvatskom i njemačkom jeziku, sjedeći na piknik dekicama tik uz rijeku pojeli smo fina peciva što su nam spremile naše tete kuharice i crtali most.
Naš drugi posjet bio je posvećen biljnim vrstama Park-šume u Božjakovini. Ova šuma je jedan od 8 spomenika parkovne arhitekture u Zagrebačkoj županiji. Iznimno je bogata različitim biljnim egzotičnim vrstama od kojih su neke starije više od 150 godina. Nekada je ovaj posjed pripadao obitelji Frankopan, a od 1685.godine vlasništvo je obitelji Drašković koja daje nalog za oblikovanje parka. U 19.stoljeću park prelazi u vlasništvo Zemaljske vlade u Zagrebu te ga koristi Šumarska akademija i Vrtlarska škola u Božjakovini kao arboretum. Stavljen je pod posebnu zaštitu Zavoda za zaštitu prirode 1965. godine.
Šetajući parkom prisjetili smo se poznatih parkova i perivoja u Austriji jer je ovaj park rađen po uzoru na park Laxenburg koji se nalazi u blizini Beča. Saznali smo da da se u parku nalaze vrlo lijepi i stari primjerci drveća od kojih se posebno ističu mamutovac, koloradska, andaluška i kavkaska jela, američka tuja, tisa, Jeffrexov bor, američki likvidambar, maklura, gorski i srebrnolisni javor i ginko. Vidjeli smo i ogromnu sekvoju visine oko 40 m.
Nažalost, danas je park vrlo zapušten. Staze su neuredne i zarasle samoniklim zelenilom te nimalo ne podsjeća na planski uređeno mjesto.
Tema našeg posljednjeg posjeta Park-šumi bio je Dvorac obitelji Drašković. Ovaj dvokrilni jednokatni dvorac potječe iz 18. stoljeća, a smješten je u središtu nekada velikog feudalnog imanja. Unatoč intervencijama koje su kroz vrijeme mijenjale i degradirale izvorna obilježja dvorca, on predstavlja svjedočanstvo o rezidencijalnom stanovanju. Dvorac je okružen perivojem što potvrđuje ulogu i važnost prirode u kulturi življenja 18. i 19. stoljeća. Naučili smo i da je u ovom dvorcu potpisan sporazum Cvetković-Maček 1939.godine.
Tijekom obilaska dvorca prisjetili smo se i poznatih dvoraca iz zemalja njemačkog govornog područja te mnogih važnih povijesnih događaja koji povezuju našu domovinu s Njemačkom, a posebice Austrijom. Naime zbog dugogodišnje povezanosti sa Austro-Ugarskom monarhijom mnogi naši važni povijesni dokumenti pisani su upravo na njemačkom jeziku.
Kroz ovaj naš jesenski projekt, osim što smo bogatiji za nova saznanja, uživali smo u šetnji i boravku u prirodi te se veselimo nekim novim istraživanjima čim vremenske prilike to dopuste.
Doživljaje i dojmove učenika pročitajte u nastavku.
Wald in Božjakovina
Wir waren im Wald in Božjakovina. Das Wetter war sonnig, wolkig und windig. Es war warm. Dort gibt es eine alte Brucke.Der Fluss Zeina ist klein aber schon. Das Wasser ist kalt und schmutzig. Im Wald gibt es ein Schloss . Das Schloss ist alt und schon. Wir haben viele Baume gesehen. Die Baume sind aus der ganzen Welt.
Lucija Lončar , 6.b i Paola Jozić, 6.a
In der Nahe von unserer Schule wohnt eine Katze. Wir waren zusammen im Wald. Die Katze heisst Konstantin Veliki. Er ist gross, weiss und orange. Er isst Fisch und Fleisch und trinkt Milch und Wasser. Konstantin spielt gern. Er ist 2 Jahre alt. Er ist sehr schnell.
Lana Jančec 6.c i Angelina Balog Matak, 6.c
Pipin Mali ist eine kleine Katze. Sie lebt im Wald in Božjakovina. Sie ist weiss, schwarz und braun. Diese Katze ist vielleicht 4 Monate alt. Sie war sehr hungrig.
Veronika Štorga, 6.b
Ova web stranica koristi kolačiće (eng. cookies) radi pružanja boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Više informacija o tome možete pronaći u Pravilniku o zaštiti podataka.
U školskoj godini 2023./2024. naša škola sudjeluje u dvogodišnjem međunarodnom Erasmus+ projektu ‘Solidarity is About Youth - SAY’/‘p.s. Pokreni solidarnost!’ koji se paralelno održava u Hrvatskoj, Španjolskoj, Sloveniji, Italiji, Francuskoj i Poljskoj. Cilj projekta je obogatiti nastavu građanskog odgoja i obrazovanja, a s učenicima obraditi teme solidarnosti, siromaštva, nejednakosti, diskriminacije, ljudskih prava te suvremene svjetske izazove i to kroz obradu fotografija i pisanje osvrta. Fotografije koje će učenici analizirati prednji su dio razglednice koju će poslati svojim sugrađanima, poput “poruka u boci” s ciljem pokretanja dijaloga o solidarnosti s lokalnom zajednicom - odgovorite im! Tijek projekta možete pratiti na: https://www.fraternity-card.eu/ U Hrvatskoj projekt vodi Centar za mirovne studije, a našoj školi koordinatorica je Ivana Kosko. Projekt je sufinanciran sredstvima Europske Unije iz programa Erasmus+.
RODITELJSKI PRO
Roditeljski sastanak posebnog razrednog odjela održat će se u ponedjeljak, 27. 5. 2024. s početkom u 18.00 sati. razrednica Katarina Ivša
24.05.2024. 15:27
RODITELJSKI 7.B
Poštovani roditelji, obavještavam vas kako će se roditeljski sastanak 7. B razreda održati u UTORAK, 28.5. s početkom u 19.00 sati. razrednica Sanja Ivanović
24.05.2024. 15:27
RODITELJSKI 8. razreda
Zajednički roditeljski sastanak za roditelje učenika osmih razreda održat će se u utorak, 4.6. u 18 h. Tema je upis u srednju školu. Razrednice osmih razreda
22.05.2024. 09:58
RODITELJSKI 7. A
Poditeljski sastanak 7.a održat će se u utorak, 28.5.2024. u 19h. razrednica Ivana Skočić
ZDRAVE PREHRAMBENE NAVIKE U 1.A
Ove nastavne godine, 2023./2024., učenici 1. a razreda područne škole Lupoglav, zajedno s učiteljicom Danijelom Knežević, priključili su se međunarodnom eTwinning projektu “ Zdrave prehrambene navike“. Prvašići su realizirali mnoge aktivnosti; što se sve može napraviti od jabuka, izrađivali zdrave jelovnike, obilježili Medni dan i promociju meda kao zdrave zamjene za šećer, istraživali voće i povrće te vitamine koje sadrže i za što su najbolji, računali pomoću zdravih namirnica, obilježili Dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje, dramatizirali igrokaze, izrađivali voćne salate i služili je drugim učenicima te još mnoge druge aktivnosti. Cilj ovog projekta jest razvijanje zdravih prehrambenih navika u kojima je želja osvijestiti važnost zdrave i raznolike prehrane od najranije životne dobi te konzumiranje namirnica bogatih vitaminima, mineralima, cjelovitim žitaricama, orašastim plodovima i sjemenkama. Kod učenika se razvijalo i odgovorno ponašanje prema tradicionalnom nasljeđu i blagdanima koji su dio našeg tradicionalnog kulturnog nasljeđa. Učenici su tijekom realizacije projekta upoznati i s utjecajem određene vrste hrane na njihovo zdravlje te su kroz različita istraživanja proširiti znanje o povezanosti hrane sa zdravljem. Tijekom trajanja projekta, surađivano je u raznim aktivnostima s ostalim projektnim partnerima, a za uspješnu realizaciju projekta, razred je nagrađen potvrdom i zahvalnicom od strane autorica i stručnog tima. Učenicima je sudjelovanje u projektu bilo zanimljivo te planiramo nastaviti rad na projektu i u drugom razredu. Sve projektne aktivnosti učenika 1. a razreda dostupne su u Wakelet kolekciji na poveznici https://wakelet.com/wake/1icXGInmx3tYzrnzShDFD
01.03.2024. 15:07
VRLO GLADNA GUSJENICA U 1. A
Kako naučiti dane u tjednu bez muke i stresa? Putem zanimljivog štiva koje učenike poučava o prirodnom fenomenu transformacije gusjenice u leptira, uči djecu dane u tjednu, ali i nazive raznih namirnica i hrane. Učenici 1. a razreda područne škole Lupoglav poslušali su priču „Vrlo gladna gusjenica“ Erica Carlea. Nakon zajedničkog razgovora uslijedio je stvaralački rad. Svaki dan u tjednu nešto se događalo s našom gladnom gusjenicom koja se na kraju priče pretvorila u predivnog lektira. Učenici su ilustrirali dijelove priče koje su izvukli iz čarobnog šešira priča, a svaki ilustrirani dio dobio je i svoj zvučni zapis - svaki učenik čitao je dio priče koji je i ilustrirao. Učenici su se susreli i s izradom digitalne slikovnice u digitalnom alatu Bookcreator, a na svoj su rad jako ponosni kao i njihovi roditelji koji putem linka u svojim domovima čitaju slikovnicu koja je nastala u našoj maloj učionici. Slikovnicu možete pročitati / poslušati i vi! https://read.bookcreator.com/IoWmkxZpgY1tPRBlWzYt_36_5i0ko6oVwez59XdxTZk/V9il-zCfTwSTQBmcXwaGew
ZAHVALJUJEMO TVRTKI MONTING D.O.O. NA VELIKODUŠNOJ DONACIJI ZA
IZRADU SKULPTURE IGRA
U DVORIŠTU NAŠE ŠKOLE.
Hrvatsko knjižničarsko društvo u suradnji s pedagozima, učiteljima i knjižničarima, svake godine izabire najbolje naslove za male knjigoljupce i njihove roditelje. Dosadašnje liste knjiga pogledajte OVDJE.