Proslavljena 20. godišnjica rada OŠ "Stjepan Radić"
Autor: Administrator , 27. 11. 2010.
Ove je godine Osnovna škola „Stjepan Radić“ u Božjakovini proslavila 20 godina rada, a godišnjicu je, osim već tradicionalnog Dana otvorenih vrata, obilježilo i predstavljanje monografije pod naslovom 20 godina OŠ „Stjepan Radić“ u Božjakovini.
Spomenuta je monografija rezultat timskog rada svih djelatnika Škole, na čelu s ravnateljem, gospodinom Jurom Miškovićem, a predstavlja Osnovnu školu „Stjepan Radić“, opisujući njezin ustroj, kurikulum, te plan i program Škole, kroz priloge učitelja i učenika Škole te fotografije, od kojih neke sežu i u prve godine rada Škole. Za grafičku obradu i dizajn zaslužan je Hand dizajn studio iz Zagreba. Posebna je vrijednost monografije njezin povijesni dio u kojem se opisuje povijest školstva na području Općine Brckovljani. U knjizi su spomenuti i brojni bivši učenici i učitelji koji su se tijekom 20 godina rada Škole istakli svojim rezultatima. Pozitivna, iskrena i puna duha, ova je knjiga prva tog karaktera na ovom području.
Predstavljanje monografije organizirano je na Dan otvorenih vrata škole, koji se u OŠ „Stjepan Radić tradicionalno održava oko 13. studenog, datuma kada se slavi Dan župe sv. Brcka. Učenici i nastavnici i ove su se godine potrudili iznenaditi i oduševiti goste svojim radovima.
Tako su od 15 do 17 sati gosti mogli uživati u devet različito uređenih radionica i izložaba sa zajedničkom temom 20 godina škole. U „novinarskoj sobi“, posebno uređenoj učionici obloženom novinskim listovima od stropova do poda, bili predstavljeni školski list Putokazi i školski Zbornik.
Gosti su mogli usporediti Putokaze prije više od deset godina i danas te svjedočiti napretku i promjenama koje su se dogodile. Informatička je učionica prikazala razvoj tehnologije i informatičke znanosti od 1990. do danas, a Likovnjaci su ove godine uljepšali zidove školske blagovaonice.
Tri su učionice bile uređene tako da prikažu prošlost, sadašnjost i budućnost Škole, te se moglo zabaviti čitajući komentare slavnih osoba koje će u budućnosti biti upoznate s radom i rezultatima škole i školskog lista.
Vjeronaučna i Glazbena skupina zajedno su se predstavile radionicom Hrvatska tradicijska glazba i vjerski običaji.
Fotogrupa je 30-ak svojih radova izložila na školskim hodnicima. I oni najmanji su sudjelovali u pripremama. Učenici 1. i 3. razreda su sa svojim učiteljicama pripremili radionicu Od folklora do baleta. U toj su učionici, koja je stalno bila puna gostiju i gledatelja, učenici pokazali svoje poznavanje tradicionalnih i modernih plesova. Učenici 2. i 4. razreda sa svojim su učiteljicama prikazali u jednoj od učionica Školu plivanja i školu u prirodi, izlažući i izrađujući predmete i fotografije koji prikazuju dane u Baškom polju koje mnogi dugo pamte i unaprijed im se vesele. U jednoj se od učionica pripremila i prava rođendanska zabava s tortama koje su napravile mame učenika, s puhanjem svjećica, čestitkama i darovima. Na rođendansku su zabavu bili pozvani i bivši učenici škole od kojih su se neki i obratili gostima, pričajući s nostalgijom o danima provedenim u školi.
Posebno valja spomenuti učionicu u kojoj su svoje običaje, pjesme i plesove predstavili gradišćanski Hrvati iz Bizonje, Mađarska, polaznici Dvojezične osnovne škole s kojom OŠ „Stjepan Radić“ surađuje već nekoliko godina.
Nakon izložbenog dijela, svečanost je nastavljena u Športskoj dvorani gdje se upriličilo predstavljanje monografije. Predstavljanju su nazočili brojni gosti iz političkog i kulturnog života Općine Brckovljani i Zagrebačke županije, župnik Dragutin Mostečak kao i mnogobrojni sponzori kojima su nakon svečanosti uručene posebne zahvalnice za pomoć u radu i razvoju Škole. Predstavljanje monografije započelo je obraćanjem ravnatelja Miškovića svim nazočnima u kojem je izrazio svoje zadovoljstvo svim djelatnicima škole, a posebno uredničkim timom ljudi koji su najviše zaslužni da je nakon godinu dana priprema monografija otisnuta i služi na ponos Školi, njezinim djelatnicima i učenicima. Jednako tako, izrazio je zadovoljstvo izvrsnom suradnjom Škole s Općinom Brckovljani i sa župom sv. Brcka. Nakon kratkog govora u kojem opisuje uvjete, gradnju i razvoj škole, ravnatelj je pozvao i zaslužne djelatnike u mirovini ili pred kraj svog radnog vijeka te im uručio zahvalnice i priznanja. Među ostalima, valja spomenuti, zahvalnicu su dobili nastavnik Jozo Pelivanović, prvi ravnatelj OŠ „Stjepan Radić“, te nastavnica Marija Biočić za iznimne i brojne rezultate u radu s učenicima, na natjecanjima i skupovima na državnoj razini.
Nakon ravnatelja Miškovića nazočnima se obratio i načelnik Općine Brckovljani, gospodin Željko Funtek koji se prisjetio vremena od prije 20 godina i razloga zbog kojih je Škola otvorena. I sam je izrazio zadovoljstvo suradnjom Općine i Škole koja pridonosi razvoju cjelokupne zajednice. Nakon njegova govora uslijedila je kratka priredba koju su pripremili učenici i nastavnici Škole zajedno sa suradnicima i učenicima Dvojezične osnovne škole iz Bizonje, a potom je načelnik uručio cvijeće gospođi Ani Singer, predstavnici gradišćanskih Hrvata iz Bizonje koja je zahvalila Školi i Općini na toplom gostoprimstvu i suradnji.
Slijedio je govor gospodina Milana Kralja, predsjednika Općinskog vijeća, koji je nazočne upoznao s podacima o povijesti školstva u Općini Brckovljani, počevši od templara u 13. stoljeću, preko feudalaca Jankovića i Draškovića te prve stalne osnovne škole na ovom području, do danas.
Samu je monografiju zatim predstavio gospodin Nevio Šetić, saborski zastupnik i član Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu. Upoznao je nazočne sa sadržajem monografije i povukao poveznice između Škole i misli o važnosti obrazovanja velikana hrvatske povijesti čije ime Škola nosi, Stjepana Radića. Zaključio je da monografija budi nadu u budućnost i pravac u kojem se moderna škola razvija.
Svečanost povodom predstavljanja monografije zaključena je zahvalom svim sponzorima i pozivom na domjenak upriličen u školskoj blagovaonici.
Ova web stranica koristi kolačiće (eng. cookies) radi pružanja boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Više informacija o tome možete pronaći u Pravilniku o zaštiti podataka.
U školskoj godini 2023./2024. naša škola sudjeluje u dvogodišnjem međunarodnom Erasmus+ projektu ‘Solidarity is About Youth - SAY’/‘p.s. Pokreni solidarnost!’ koji se paralelno održava u Hrvatskoj, Španjolskoj, Sloveniji, Italiji, Francuskoj i Poljskoj. Cilj projekta je obogatiti nastavu građanskog odgoja i obrazovanja, a s učenicima obraditi teme solidarnosti, siromaštva, nejednakosti, diskriminacije, ljudskih prava te suvremene svjetske izazove i to kroz obradu fotografija i pisanje osvrta. Fotografije koje će učenici analizirati prednji su dio razglednice koju će poslati svojim sugrađanima, poput “poruka u boci” s ciljem pokretanja dijaloga o solidarnosti s lokalnom zajednicom - odgovorite im! Tijek projekta možete pratiti na: https://www.fraternity-card.eu/ U Hrvatskoj projekt vodi Centar za mirovne studije, a našoj školi koordinatorica je Ivana Kosko. Projekt je sufinanciran sredstvima Europske Unije iz programa Erasmus+.
RODITELJSKI PRO
Roditeljski sastanak posebnog razrednog odjela održat će se u ponedjeljak, 27. 5. 2024. s početkom u 18.00 sati. razrednica Katarina Ivša
24.05.2024. 15:27
RODITELJSKI 7.B
Poštovani roditelji, obavještavam vas kako će se roditeljski sastanak 7. B razreda održati u UTORAK, 28.5. s početkom u 19.00 sati. razrednica Sanja Ivanović
24.05.2024. 15:27
RODITELJSKI 8. razreda
Zajednički roditeljski sastanak za roditelje učenika osmih razreda održat će se u utorak, 4.6. u 18 h. Tema je upis u srednju školu. Razrednice osmih razreda
22.05.2024. 09:58
RODITELJSKI 7. A
Poditeljski sastanak 7.a održat će se u utorak, 28.5.2024. u 19h. razrednica Ivana Skočić
ZDRAVE PREHRAMBENE NAVIKE U 1.A
Ove nastavne godine, 2023./2024., učenici 1. a razreda područne škole Lupoglav, zajedno s učiteljicom Danijelom Knežević, priključili su se međunarodnom eTwinning projektu “ Zdrave prehrambene navike“. Prvašići su realizirali mnoge aktivnosti; što se sve može napraviti od jabuka, izrađivali zdrave jelovnike, obilježili Medni dan i promociju meda kao zdrave zamjene za šećer, istraživali voće i povrće te vitamine koje sadrže i za što su najbolji, računali pomoću zdravih namirnica, obilježili Dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje, dramatizirali igrokaze, izrađivali voćne salate i služili je drugim učenicima te još mnoge druge aktivnosti. Cilj ovog projekta jest razvijanje zdravih prehrambenih navika u kojima je želja osvijestiti važnost zdrave i raznolike prehrane od najranije životne dobi te konzumiranje namirnica bogatih vitaminima, mineralima, cjelovitim žitaricama, orašastim plodovima i sjemenkama. Kod učenika se razvijalo i odgovorno ponašanje prema tradicionalnom nasljeđu i blagdanima koji su dio našeg tradicionalnog kulturnog nasljeđa. Učenici su tijekom realizacije projekta upoznati i s utjecajem određene vrste hrane na njihovo zdravlje te su kroz različita istraživanja proširiti znanje o povezanosti hrane sa zdravljem. Tijekom trajanja projekta, surađivano je u raznim aktivnostima s ostalim projektnim partnerima, a za uspješnu realizaciju projekta, razred je nagrađen potvrdom i zahvalnicom od strane autorica i stručnog tima. Učenicima je sudjelovanje u projektu bilo zanimljivo te planiramo nastaviti rad na projektu i u drugom razredu. Sve projektne aktivnosti učenika 1. a razreda dostupne su u Wakelet kolekciji na poveznici https://wakelet.com/wake/1icXGInmx3tYzrnzShDFD
01.03.2024. 15:07
VRLO GLADNA GUSJENICA U 1. A
Kako naučiti dane u tjednu bez muke i stresa? Putem zanimljivog štiva koje učenike poučava o prirodnom fenomenu transformacije gusjenice u leptira, uči djecu dane u tjednu, ali i nazive raznih namirnica i hrane. Učenici 1. a razreda područne škole Lupoglav poslušali su priču „Vrlo gladna gusjenica“ Erica Carlea. Nakon zajedničkog razgovora uslijedio je stvaralački rad. Svaki dan u tjednu nešto se događalo s našom gladnom gusjenicom koja se na kraju priče pretvorila u predivnog lektira. Učenici su ilustrirali dijelove priče koje su izvukli iz čarobnog šešira priča, a svaki ilustrirani dio dobio je i svoj zvučni zapis - svaki učenik čitao je dio priče koji je i ilustrirao. Učenici su se susreli i s izradom digitalne slikovnice u digitalnom alatu Bookcreator, a na svoj su rad jako ponosni kao i njihovi roditelji koji putem linka u svojim domovima čitaju slikovnicu koja je nastala u našoj maloj učionici. Slikovnicu možete pročitati / poslušati i vi! https://read.bookcreator.com/IoWmkxZpgY1tPRBlWzYt_36_5i0ko6oVwez59XdxTZk/V9il-zCfTwSTQBmcXwaGew
ZAHVALJUJEMO TVRTKI MONTING D.O.O. NA VELIKODUŠNOJ DONACIJI ZA
IZRADU SKULPTURE IGRA
U DVORIŠTU NAŠE ŠKOLE.
Hrvatsko knjižničarsko društvo u suradnji s pedagozima, učiteljima i knjižničarima, svake godine izabire najbolje naslove za male knjigoljupce i njihove roditelje. Dosadašnje liste knjiga pogledajte OVDJE.