DAN OTVORENIH VRATA ŠKOLE 2013.: Ivana Brlić-Mažuranić
Autor: Administrator , 20. 11. 2013.
Događanja na hrvatskoj kulturnoj i obrazovnoj sceni u 2013. godini obilježila je 100-godišnjica izdanja romana Čudnovate zgode šegrta Hlapića. Naša se škola uključila u obilježavanje te značajne obljetnice svojim projektom Hlapićev vremeplov, a za ovogodišnju temu Dana otvorenih vrata odabran je lik i djelo Ivane Brlić-Mažuranić.
OŠ „Stjepan Radić“ tradicionalno je Dan otvorenih vrata obilježavala kroz različite kreativne radionice i maštovite izložbe, no ove smo se godine odlučili školu predstaviti na drugačiji način te smo u školskoj dvorani organizirali školsku priredbu.
Školska je priredba bila sastavljena od dva dijela. Prvi je dio bio posvećen svevremenim porukama Ivane Brlić-Mažuranić objavljenim u njezinoj Knjizi omladini, a otvorio ga je lik bana Ivana Mažuranića (glumio ga je učenik David Lisica) i njegovim govorom u Hrvatskom saboru iz godine 1886. godine.
Zatim smo upoznali Ivanu Brlić-Mažuranić (glumila ju je Gabriela Todorić) koja nam je ispričala nešto o sebi i potom počela pisati svoju Knjigu omladini. Poruke su prenijeli učenici, likovi iz Priča iz davnine, koji su išetali iz svojih priča i publici se predstavili pokretima i glasom karakterističnim za njihov lik.
Njihovu je izvedbu pratila i prezentacija na velikom platnu u pozadini. Odabrana glazba, maštovita igra svjetla i sjene te originalni kostimi doprinijeli su posebnom doživljaju cijele točke.
U drugome je dijelu priredbe izvedena predstava Hlapićev vremeplov koja je vrhunac opsežnog istoimenog projekta pokrenutog prošle školske godine i osmišljenog kako bi se današnjim generacijama učenika Hlapić prikazao u novom svjetlu, u njima bliskom vremenu i okruženju, čime su njegove vječne vrijednosti i poruke dobrote i prijateljstva još jače došle do izražaja. Predstavi Hlapićev vremeplov bila je to već peta izvedba (osim u svojoj školi, gostovali su i u Dugom Selu, Ogulinu i Lupoglavu) te se mogla primijetiti sigurnost i izvrsnost izvođača. Scenarij za predstavu napisala je, tada učenica 5. razreda, Katarina Toljan, a u izvedbi sudjeluje više od stotinu učenika. Glavni uloge u predstavi odigrali su Anto Vidović (Hlapić) i Lea Orešković (Gita). Redateljica predstave i cjelokupne priredbe bila je učiteljica hrvatskog jezika Dragana Turkalj. Osim Dramske skupine predstava je obogaćena nastupima dvaju školskih zborova (s voditeljicama Ksenijom Šantak i Tonkom Škaro), Ritmičke skupine (s voditeljicom Sanjom Biškup) te Folklorne skupine (s voditeljicom Josipom Oreč Živković), a u osmišljavanju kostima, glazbene i multimedijalne pratnje te u uvježbavanju glumaca sudjelovali su gotovo svi djelatnici škole.
Dan otvorenih vrata iskoristili smo i da organiziramo prvi zajednički sastanak osnovnih škola u Republici Hrvatskoj koje nose ime hrvatskog velikana Stjepana Radića. Uz našu školu, u Hrvatskoj postoji još sedam osnovnih škola koje nose Radićevo ime: OŠ Stjepana Radića, Bibinje; OŠ Stjepana Radića, Brestovec Orehovički; OŠ Stjepana Radića, Čaglin; OŠ „Stjepan Radić“, Imotski; OŠ Stjepana Radića, Metković; OŠ“Stjepan Radić“, Oprisavci i OŠ“Stjepan Radić“, Tijarica. Na sastanak su pozvani i predstavnici Dvojezične osnovne škole i Općine Bezenye s kojima naša škola surađuje od 2008. godine da bismo ostale škole upoznali s vrijednostima međunarodne prosvjetne suradnje.
Začeci suradnje među školama Stjepana Radića dogodili su se već prošle školske godine kada nam se s prijedlogom o zajedničkom projektu pod nazivom Tehnologija nas spaja i razdvaja javila škola iz Brestovca Orehovičkog nakon kojeg smo krenuli s razmjenom kontakata i ideja. Sastanak u Božjakovini zamišljen je kao međusobno upoznavanje predstavnika svih škola i dogovor o daljnjim zajedničkim projektima i suradnji. Iako nisu sve škole mogle nazočiti sastanku, sve su podržale našu inicijativu i složile se sa zaključcima donesenim na sastanku. Dogovorena su dva daljnja zajednička projekta pod nazivom Pjevaj našu pjesmu i Pišem ti pismo, na razini predmetne odnosno razredne nastave. Nakon sastanka svi su predstavnici škola bili naši gosti na svečanosti u dvorani. Vjerujemo da će se ova suradnja pokazati vrijednim oruđem u daljnjem napredovanju svih škola kroz međusobnu razmjenu iskustava i znanja.
Ova web stranica koristi kolačiće (eng. cookies) radi pružanja boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Više informacija o tome možete pronaći u Pravilniku o zaštiti podataka.
U školskoj godini 2023./2024. naša škola sudjeluje u dvogodišnjem međunarodnom Erasmus+ projektu ‘Solidarity is About Youth - SAY’/‘p.s. Pokreni solidarnost!’ koji se paralelno održava u Hrvatskoj, Španjolskoj, Sloveniji, Italiji, Francuskoj i Poljskoj. Cilj projekta je obogatiti nastavu građanskog odgoja i obrazovanja, a s učenicima obraditi teme solidarnosti, siromaštva, nejednakosti, diskriminacije, ljudskih prava te suvremene svjetske izazove i to kroz obradu fotografija i pisanje osvrta. Fotografije koje će učenici analizirati prednji su dio razglednice koju će poslati svojim sugrađanima, poput “poruka u boci” s ciljem pokretanja dijaloga o solidarnosti s lokalnom zajednicom - odgovorite im! Tijek projekta možete pratiti na: https://www.fraternity-card.eu/ U Hrvatskoj projekt vodi Centar za mirovne studije, a našoj školi koordinatorica je Ivana Kosko. Projekt je sufinanciran sredstvima Europske Unije iz programa Erasmus+.
RODITELJSKI PRO
Roditeljski sastanak posebnog razrednog odjela održat će se u ponedjeljak, 27. 5. 2024. s početkom u 18.00 sati. razrednica Katarina Ivša
24.05.2024. 15:27
RODITELJSKI 7.B
Poštovani roditelji, obavještavam vas kako će se roditeljski sastanak 7. B razreda održati u UTORAK, 28.5. s početkom u 19.00 sati. razrednica Sanja Ivanović
24.05.2024. 15:27
RODITELJSKI 8. razreda
Zajednički roditeljski sastanak za roditelje učenika osmih razreda održat će se u utorak, 4.6. u 18 h. Tema je upis u srednju školu. Razrednice osmih razreda
22.05.2024. 09:58
RODITELJSKI 7. A
Poditeljski sastanak 7.a održat će se u utorak, 28.5.2024. u 19h. razrednica Ivana Skočić
ZDRAVE PREHRAMBENE NAVIKE U 1.A
Ove nastavne godine, 2023./2024., učenici 1. a razreda područne škole Lupoglav, zajedno s učiteljicom Danijelom Knežević, priključili su se međunarodnom eTwinning projektu “ Zdrave prehrambene navike“. Prvašići su realizirali mnoge aktivnosti; što se sve može napraviti od jabuka, izrađivali zdrave jelovnike, obilježili Medni dan i promociju meda kao zdrave zamjene za šećer, istraživali voće i povrće te vitamine koje sadrže i za što su najbolji, računali pomoću zdravih namirnica, obilježili Dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje, dramatizirali igrokaze, izrađivali voćne salate i služili je drugim učenicima te još mnoge druge aktivnosti. Cilj ovog projekta jest razvijanje zdravih prehrambenih navika u kojima je želja osvijestiti važnost zdrave i raznolike prehrane od najranije životne dobi te konzumiranje namirnica bogatih vitaminima, mineralima, cjelovitim žitaricama, orašastim plodovima i sjemenkama. Kod učenika se razvijalo i odgovorno ponašanje prema tradicionalnom nasljeđu i blagdanima koji su dio našeg tradicionalnog kulturnog nasljeđa. Učenici su tijekom realizacije projekta upoznati i s utjecajem određene vrste hrane na njihovo zdravlje te su kroz različita istraživanja proširiti znanje o povezanosti hrane sa zdravljem. Tijekom trajanja projekta, surađivano je u raznim aktivnostima s ostalim projektnim partnerima, a za uspješnu realizaciju projekta, razred je nagrađen potvrdom i zahvalnicom od strane autorica i stručnog tima. Učenicima je sudjelovanje u projektu bilo zanimljivo te planiramo nastaviti rad na projektu i u drugom razredu. Sve projektne aktivnosti učenika 1. a razreda dostupne su u Wakelet kolekciji na poveznici https://wakelet.com/wake/1icXGInmx3tYzrnzShDFD
01.03.2024. 15:07
VRLO GLADNA GUSJENICA U 1. A
Kako naučiti dane u tjednu bez muke i stresa? Putem zanimljivog štiva koje učenike poučava o prirodnom fenomenu transformacije gusjenice u leptira, uči djecu dane u tjednu, ali i nazive raznih namirnica i hrane. Učenici 1. a razreda područne škole Lupoglav poslušali su priču „Vrlo gladna gusjenica“ Erica Carlea. Nakon zajedničkog razgovora uslijedio je stvaralački rad. Svaki dan u tjednu nešto se događalo s našom gladnom gusjenicom koja se na kraju priče pretvorila u predivnog lektira. Učenici su ilustrirali dijelove priče koje su izvukli iz čarobnog šešira priča, a svaki ilustrirani dio dobio je i svoj zvučni zapis - svaki učenik čitao je dio priče koji je i ilustrirao. Učenici su se susreli i s izradom digitalne slikovnice u digitalnom alatu Bookcreator, a na svoj su rad jako ponosni kao i njihovi roditelji koji putem linka u svojim domovima čitaju slikovnicu koja je nastala u našoj maloj učionici. Slikovnicu možete pročitati / poslušati i vi! https://read.bookcreator.com/IoWmkxZpgY1tPRBlWzYt_36_5i0ko6oVwez59XdxTZk/V9il-zCfTwSTQBmcXwaGew
ZAHVALJUJEMO TVRTKI MONTING D.O.O. NA VELIKODUŠNOJ DONACIJI ZA
IZRADU SKULPTURE IGRA
U DVORIŠTU NAŠE ŠKOLE.
Hrvatsko knjižničarsko društvo u suradnji s pedagozima, učiteljima i knjižničarima, svake godine izabire najbolje naslove za male knjigoljupce i njihove roditelje. Dosadašnje liste knjiga pogledajte OVDJE.