Park-šuma Maksimir
Autor: Marija Bićanić, Sanja Biškup, Mirjana Paj, 23. 10. 2017.
Park-šuma Maksimir otvorena je 1794.godine. Nastala je krčenjem šume hrasta lužnjaka i običnog graba. 1925. godine u južnom dijelu parka Maksimir otvoren je Zoološki vrt Zagreb. To je najstariji zoološki vrt u jugoistočnoj Europi. Na dan otvorenja u njemu su bile samo 3 lisice i 2 sove. U parku Maksimir danas žive mnogobrojne biljne i životinjske vrste. Najstarije drvo (hrast lužnjak) je staro 600 godina i zovemo ga «Dedek» (na fotografiji). Zabilježeno je više od stotinu vrsta ptica. U parku se nalazi 5 jezera i protječe sedam potoka: Bliznec, Bukovčak, Dahlia, Maksimirec, Mirni dol, Piškornica i Štefanovec. Maksimir obiluje objektima i spomenicima. Neki od važnijih su: Švicarska kuća, Vidikovac, Paviljon Jeka (na fotografiji), Kapela sv. Jurja i Mogila (na fotografiji). Sve smo to vidjeli 20.10.2017. na terenskoj nastavi u parku Maksimir. Na kraju smo se poigrali na velikom, krasnom dječjem igralištu (na fotografijama). Nadamo se da ćemo opet ići iduće godine. Slijede osvrti učenika.
Došao je i taj dan kada smo krenuli u Maksimir. Okupili smo se svi u blagovaonici i nakon doručka smo krenuli. Busevi su nas čekali ispred škole. I tako smo svi zauzeli svoja mjesta i krenuli prema Maksimiru. Došli smo do ulaza i tamo su nas dočekale voditeljice. Naša se voditeljica zvala Ana i povela nas je u obilazak. Nakon nekog vemena i hodanja u priči s Anom vidjeli smo mnogo vrsta stabala i njihovog lišća. Došli smo i do potoka gdje su plivale patke i ribe. Voditeljica Ana nam je pripremila mali test. Izvadila je iz svog kovčega listove i mi smo trebali prepoznati o kojem se stablu radi. Nakon toga smo dobili zadatak na okruglom papiru da napravimo lice-glavu od listova. To smo radili u skupinama. Stavili smo lice na štap i tako smo se slikali. Voditeljica Ana nas je učila kako trebamo paziti da ne zagađujemo vodu i prirodu oko nas. Tada smo već bili gladni pa smo sjeli malo odmoriti i jesti. Potom smo se poigrali u parku. Brzo je došlo vrijeme za povratak prema školi i kućama. Ovo je bilo jedno lijepo iskustvo i druženje.
Laura Stipić, 2. b
U petak 20.10.2017. godine išli smo na terensku nastavu u Maksimir. Ujutro smo krenuli ispred škole pa smo nakon jednog sata došli u Maksimir. Dan je bio prekrasan, sunčan i topao. Šetali smo kroz ogromnu listopadnu šumu koja je bila puna šarenog lišća. Zadatak nam je bio skupiti razno lišće . Te prekrasne boje lišća nam pokazuju koliko je lijepa jesen. U šumi smo se igrali, a nakon toga smo imali pauzu pa smo jeli sendviče i pili sokove. Nakon toga smo ispunjavali radne listiće u kojima smo pokazali da smo naučili kako izgleda list hrasta,gorskog javora,breze,klena,graba i lipe. Vidjeli smo veliko jezero i naučili smo dosta toga o raznom drveću. Bilo nam je jako lijepo raditi u prirodi i nadam se da ćemo ići opet.
Matija Staroveški, 2. b
INTEGRIRANI NASTAVNI DAN 2.RAZREDA
SLIKE JESENI
U petak, 20.listopada 2017. svi učenici 2. razreda i njihove učiteljice proveli su jedan nastavni dan u Maksimiru. Kroz različite radionice u parku, šumi i na livadi mogli su naučiti puno toga o jeseni, o promjenama u prirodi i njihovom utjecaju na biljni i životinjski svijet, radu ljudi, osluškivali su i oponašali zvukove u prirodi, izrađivali vilu jesenku od opalog lišća…
Sretni i zadovoljni, ali i malo umorni, učenici su ovako komentirali:
Fran Cesar: Bilo mi je lijepo.Samo sam se bojao da ne vidim zmiju.
Ivan Darojković: Sviđalo mi se kada smo gledali drveće i pričali o lišću.
Gabriela Tunić: Najljepše mi je bilo kada smo od lišća izrađivali vilu Jesenku.
Lucija Lukačević: Sviđa mi se park Maksimir jer ima puno drveća i puno ljudi koji šeću.
Tony Prekomorec: Svidjelo mi se jezero u kojem su plivale patke.
Drugi razredi na terenskoj nastavi u Maksimiru
20. listopada 2017. održana je terenska nastava drugih razreda u parku Maksimir. Po dolasku dočekala nas je teta Kristina koja nam je podijelila listiće na kojima smo prepoznavali oblike listova. Na listiću je bio okvir kroz koji smo tražili najljepšu sliku u prirodi. Poslije rješavanja listića imali smo pauzu za ručak. Zatim smo se malo prošetali do kipa koji je u obliku ptice i koji se nalazi na vrhu stepenica.Tamo je i drvo Dedek koje je staro 800 godina. Još smo se malo poigrali u parku i krenuli autobusima prema školi.
Martina Miholić 2.a
Ova web stranica koristi kolačiće (eng. cookies) radi pružanja boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Više informacija o tome možete pronaći u Pravilniku o zaštiti podataka.
U školskoj godini 2023./2024. naša škola sudjeluje u dvogodišnjem međunarodnom Erasmus+ projektu ‘Solidarity is About Youth - SAY’/‘p.s. Pokreni solidarnost!’ koji se paralelno održava u Hrvatskoj, Španjolskoj, Sloveniji, Italiji, Francuskoj i Poljskoj. Cilj projekta je obogatiti nastavu građanskog odgoja i obrazovanja, a s učenicima obraditi teme solidarnosti, siromaštva, nejednakosti, diskriminacije, ljudskih prava te suvremene svjetske izazove i to kroz obradu fotografija i pisanje osvrta. Fotografije koje će učenici analizirati prednji su dio razglednice koju će poslati svojim sugrađanima, poput “poruka u boci” s ciljem pokretanja dijaloga o solidarnosti s lokalnom zajednicom - odgovorite im! Tijek projekta možete pratiti na: https://www.fraternity-card.eu/ U Hrvatskoj projekt vodi Centar za mirovne studije, a našoj školi koordinatorica je Ivana Kosko. Projekt je sufinanciran sredstvima Europske Unije iz programa Erasmus+.
RODITELJSKI PRO
Roditeljski sastanak posebnog razrednog odjela održat će se u ponedjeljak, 27. 5. 2024. s početkom u 18.00 sati. razrednica Katarina Ivša
24.05.2024. 15:27
RODITELJSKI 7.B
Poštovani roditelji, obavještavam vas kako će se roditeljski sastanak 7. B razreda održati u UTORAK, 28.5. s početkom u 19.00 sati. razrednica Sanja Ivanović
24.05.2024. 15:27
RODITELJSKI 8. razreda
Zajednički roditeljski sastanak za roditelje učenika osmih razreda održat će se u utorak, 4.6. u 18 h. Tema je upis u srednju školu. Razrednice osmih razreda
22.05.2024. 09:58
RODITELJSKI 7. A
Poditeljski sastanak 7.a održat će se u utorak, 28.5.2024. u 19h. razrednica Ivana Skočić
ZDRAVE PREHRAMBENE NAVIKE U 1.A
Ove nastavne godine, 2023./2024., učenici 1. a razreda područne škole Lupoglav, zajedno s učiteljicom Danijelom Knežević, priključili su se međunarodnom eTwinning projektu “ Zdrave prehrambene navike“. Prvašići su realizirali mnoge aktivnosti; što se sve može napraviti od jabuka, izrađivali zdrave jelovnike, obilježili Medni dan i promociju meda kao zdrave zamjene za šećer, istraživali voće i povrće te vitamine koje sadrže i za što su najbolji, računali pomoću zdravih namirnica, obilježili Dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje, dramatizirali igrokaze, izrađivali voćne salate i služili je drugim učenicima te još mnoge druge aktivnosti. Cilj ovog projekta jest razvijanje zdravih prehrambenih navika u kojima je želja osvijestiti važnost zdrave i raznolike prehrane od najranije životne dobi te konzumiranje namirnica bogatih vitaminima, mineralima, cjelovitim žitaricama, orašastim plodovima i sjemenkama. Kod učenika se razvijalo i odgovorno ponašanje prema tradicionalnom nasljeđu i blagdanima koji su dio našeg tradicionalnog kulturnog nasljeđa. Učenici su tijekom realizacije projekta upoznati i s utjecajem određene vrste hrane na njihovo zdravlje te su kroz različita istraživanja proširiti znanje o povezanosti hrane sa zdravljem. Tijekom trajanja projekta, surađivano je u raznim aktivnostima s ostalim projektnim partnerima, a za uspješnu realizaciju projekta, razred je nagrađen potvrdom i zahvalnicom od strane autorica i stručnog tima. Učenicima je sudjelovanje u projektu bilo zanimljivo te planiramo nastaviti rad na projektu i u drugom razredu. Sve projektne aktivnosti učenika 1. a razreda dostupne su u Wakelet kolekciji na poveznici https://wakelet.com/wake/1icXGInmx3tYzrnzShDFD
01.03.2024. 15:07
VRLO GLADNA GUSJENICA U 1. A
Kako naučiti dane u tjednu bez muke i stresa? Putem zanimljivog štiva koje učenike poučava o prirodnom fenomenu transformacije gusjenice u leptira, uči djecu dane u tjednu, ali i nazive raznih namirnica i hrane. Učenici 1. a razreda područne škole Lupoglav poslušali su priču „Vrlo gladna gusjenica“ Erica Carlea. Nakon zajedničkog razgovora uslijedio je stvaralački rad. Svaki dan u tjednu nešto se događalo s našom gladnom gusjenicom koja se na kraju priče pretvorila u predivnog lektira. Učenici su ilustrirali dijelove priče koje su izvukli iz čarobnog šešira priča, a svaki ilustrirani dio dobio je i svoj zvučni zapis - svaki učenik čitao je dio priče koji je i ilustrirao. Učenici su se susreli i s izradom digitalne slikovnice u digitalnom alatu Bookcreator, a na svoj su rad jako ponosni kao i njihovi roditelji koji putem linka u svojim domovima čitaju slikovnicu koja je nastala u našoj maloj učionici. Slikovnicu možete pročitati / poslušati i vi! https://read.bookcreator.com/IoWmkxZpgY1tPRBlWzYt_36_5i0ko6oVwez59XdxTZk/V9il-zCfTwSTQBmcXwaGew
ZAHVALJUJEMO TVRTKI MONTING D.O.O. NA VELIKODUŠNOJ DONACIJI ZA
IZRADU SKULPTURE IGRA
U DVORIŠTU NAŠE ŠKOLE.
Hrvatsko knjižničarsko društvo u suradnji s pedagozima, učiteljima i knjižničarima, svake godine izabire najbolje naslove za male knjigoljupce i njihove roditelje. Dosadašnje liste knjiga pogledajte OVDJE.