Osnovnoškolci iz Božjakovine u međunarodnom Erasmus+ projektu
Autor: Ivana Kosko, Manuela Jadanec, 19. 3. 2018.
Pošalji razglednicu za solidarniji svijet Kada ste zadnji put dobili razglednicu? Ako Vas krajem ožujka u poštanskom sandučiću dočeka razglednica s posebnom porukom osnovnoškolaca iz Božjakovine, nemojte se začuditi. Naprotiv, pošaljite im svoj odgovor. Razglednica, poruka i odgovor dio su međunarodnog Erasmus + projekta pod nazivom p.s. Pokreni solidarnost. Projekt u Hrvatskoj prevodi Centar za mirovne studije u Zagrebu, a osim Osnovne škole „Stjepan Radić” iz Božjakovine, u projektu sudjeluje još 13 škola iz Republike Hrvatske. Međutim, osnovnoškolci iz Božjakovine i Hrvatske samo su dio ovog međunarodnog projekta koji se provodi i u Francuskoj, Španjolskoj i Poljskoj.
Projekt „p.s. Pokreni solidarnost“ temelji se na vrlo jednostavnoj zamisli – poruke u boci. Na Međunarodni dan borbe protiv rasne diskriminacije, 21. ožujka , djeca i tinejdžeri diljem Europe šalju razglednice nasumično odabranim osobama iz telefonskog imenika svoje lokalne zajednice. Na razglednicama se nalaze fotografije koje govore o različitosti, diskriminaciji te vrijednostima kao što su jednakost, solidarnost, pravda i poštovanje, a koje su rad fotografa i fotografkinja iz Francuske, Poljske, Španjolske i Hrvatske. Osim fotografije, na razglednici se nalazi poruka solidarnosti koju su učenici osmislili na radionici pisanja kojoj je prethodila analiza fotografije s društvenom tematikom. Radionice su se s učenicima provodile tijekom veljače i ožujka. Fotografije su odabrane s ciljem podizanja svijesti o različitostima u našem društvu između mladih i primatelja razglednica. Jedan od ciljeva potaknuti je mlade na raspravu o različitosti i diskriminaciji te na razmišljanje o vlastitim predrasudama i pogledima na mlade, obitelj, siromaštvo, izbjeglice, prava djece i još puno toga. Više o samom projektu i sudionicima možete saznati na službenoj stanici projekta (http://www.fraternity-card.eu/).
Danas je možda više no ikada nužno raditi s djecom na naglašavanju vrijednosti tolerancije i poštovanja koje osobu čine odgovornim građaninom. Poruke dvadesetak šestaša iz Božjakovine poruke su koje bismo svi zajedno trebali upamtiti kako bi svijet postao bolje mjesto za život, bez obzira na nacionalnost, boju kože, spol i ostalo. Voditeljice projekta školska knjižničarka Ivana Kosko i učiteljica hrvatskoga jezika Manuela Jadanec pozivaju vas da promislite i odgovorite na poruke osnovnoškolaca koji žele promijeniti danas za bolje sutra.
Učenici su nam rekli:
„Projekt mi se jako svidio jer me potaknuo da poštujem i pomažem osobama u potrebi. Naučio me da ne cijenim ljude po njihovom izgledu i novčanom stanju. Naučio me da i ja mogu učiniti sitnicu, da ih i ja mogu usrećiti i da će to njima značiti. Htjela bih da svi šestaši sudjeluju u ovom projektu da i njih potakne da poštuju i pomažu osobe u potrebi.“
Marta
„Meni se ovo jako svidjelo jer je poučno. Ovo bih preporučila i drugima jer se iz ovoga može nešto naučiti. Ja sam naučila da starijima treba pomoći. Naučila sam da bi bilo lijepo pomoći beskućniku ako naiđem na njega jer bi njemu i 5 kuna bilo puno, a i ja bih se bolje osjećala znajući da sam nekome pomogla.“
Monika
Ova web stranica koristi kolačiće (eng. cookies) radi pružanja boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Više informacija o tome možete pronaći u Pravilniku o zaštiti podataka.
U školskoj godini 2023./2024. naša škola sudjeluje u dvogodišnjem međunarodnom Erasmus+ projektu ‘Solidarity is About Youth - SAY’/‘p.s. Pokreni solidarnost!’ koji se paralelno održava u Hrvatskoj, Španjolskoj, Sloveniji, Italiji, Francuskoj i Poljskoj. Cilj projekta je obogatiti nastavu građanskog odgoja i obrazovanja, a s učenicima obraditi teme solidarnosti, siromaštva, nejednakosti, diskriminacije, ljudskih prava te suvremene svjetske izazove i to kroz obradu fotografija i pisanje osvrta. Fotografije koje će učenici analizirati prednji su dio razglednice koju će poslati svojim sugrađanima, poput “poruka u boci” s ciljem pokretanja dijaloga o solidarnosti s lokalnom zajednicom - odgovorite im! Tijek projekta možete pratiti na: https://www.fraternity-card.eu/ U Hrvatskoj projekt vodi Centar za mirovne studije, a našoj školi koordinatorica je Ivana Kosko. Projekt je sufinanciran sredstvima Europske Unije iz programa Erasmus+.
RODITELJSKI PRO
Roditeljski sastanak posebnog razrednog odjela održat će se u ponedjeljak, 27. 5. 2024. s početkom u 18.00 sati. razrednica Katarina Ivša
24.05.2024. 15:27
RODITELJSKI 7.B
Poštovani roditelji, obavještavam vas kako će se roditeljski sastanak 7. B razreda održati u UTORAK, 28.5. s početkom u 19.00 sati. razrednica Sanja Ivanović
24.05.2024. 15:27
RODITELJSKI 8. razreda
Zajednički roditeljski sastanak za roditelje učenika osmih razreda održat će se u utorak, 4.6. u 18 h. Tema je upis u srednju školu. Razrednice osmih razreda
22.05.2024. 09:58
RODITELJSKI 7. A
Poditeljski sastanak 7.a održat će se u utorak, 28.5.2024. u 19h. razrednica Ivana Skočić
ZDRAVE PREHRAMBENE NAVIKE U 1.A
Ove nastavne godine, 2023./2024., učenici 1. a razreda područne škole Lupoglav, zajedno s učiteljicom Danijelom Knežević, priključili su se međunarodnom eTwinning projektu “ Zdrave prehrambene navike“. Prvašići su realizirali mnoge aktivnosti; što se sve može napraviti od jabuka, izrađivali zdrave jelovnike, obilježili Medni dan i promociju meda kao zdrave zamjene za šećer, istraživali voće i povrće te vitamine koje sadrže i za što su najbolji, računali pomoću zdravih namirnica, obilježili Dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje, dramatizirali igrokaze, izrađivali voćne salate i služili je drugim učenicima te još mnoge druge aktivnosti. Cilj ovog projekta jest razvijanje zdravih prehrambenih navika u kojima je želja osvijestiti važnost zdrave i raznolike prehrane od najranije životne dobi te konzumiranje namirnica bogatih vitaminima, mineralima, cjelovitim žitaricama, orašastim plodovima i sjemenkama. Kod učenika se razvijalo i odgovorno ponašanje prema tradicionalnom nasljeđu i blagdanima koji su dio našeg tradicionalnog kulturnog nasljeđa. Učenici su tijekom realizacije projekta upoznati i s utjecajem određene vrste hrane na njihovo zdravlje te su kroz različita istraživanja proširiti znanje o povezanosti hrane sa zdravljem. Tijekom trajanja projekta, surađivano je u raznim aktivnostima s ostalim projektnim partnerima, a za uspješnu realizaciju projekta, razred je nagrađen potvrdom i zahvalnicom od strane autorica i stručnog tima. Učenicima je sudjelovanje u projektu bilo zanimljivo te planiramo nastaviti rad na projektu i u drugom razredu. Sve projektne aktivnosti učenika 1. a razreda dostupne su u Wakelet kolekciji na poveznici https://wakelet.com/wake/1icXGInmx3tYzrnzShDFD
01.03.2024. 15:07
VRLO GLADNA GUSJENICA U 1. A
Kako naučiti dane u tjednu bez muke i stresa? Putem zanimljivog štiva koje učenike poučava o prirodnom fenomenu transformacije gusjenice u leptira, uči djecu dane u tjednu, ali i nazive raznih namirnica i hrane. Učenici 1. a razreda područne škole Lupoglav poslušali su priču „Vrlo gladna gusjenica“ Erica Carlea. Nakon zajedničkog razgovora uslijedio je stvaralački rad. Svaki dan u tjednu nešto se događalo s našom gladnom gusjenicom koja se na kraju priče pretvorila u predivnog lektira. Učenici su ilustrirali dijelove priče koje su izvukli iz čarobnog šešira priča, a svaki ilustrirani dio dobio je i svoj zvučni zapis - svaki učenik čitao je dio priče koji je i ilustrirao. Učenici su se susreli i s izradom digitalne slikovnice u digitalnom alatu Bookcreator, a na svoj su rad jako ponosni kao i njihovi roditelji koji putem linka u svojim domovima čitaju slikovnicu koja je nastala u našoj maloj učionici. Slikovnicu možete pročitati / poslušati i vi! https://read.bookcreator.com/IoWmkxZpgY1tPRBlWzYt_36_5i0ko6oVwez59XdxTZk/V9il-zCfTwSTQBmcXwaGew
ZAHVALJUJEMO TVRTKI MONTING D.O.O. NA VELIKODUŠNOJ DONACIJI ZA
IZRADU SKULPTURE IGRA
U DVORIŠTU NAŠE ŠKOLE.
Hrvatsko knjižničarsko društvo u suradnji s pedagozima, učiteljima i knjižničarima, svake godine izabire najbolje naslove za male knjigoljupce i njihove roditelje. Dosadašnje liste knjiga pogledajte OVDJE.