preskoči na sadržaj

Osnovna škola Stubičke Toplice

 > Naslovnica
Javni poziv za nabavu udžbenika za školsku godinu 2023.2024.

Javni poziv - izvanučionička nastava - Istra

Vijesti

Projekt „Mi jedemo odgovorno“

Autor: Blanka Doko, 25. 10. 2017.

Otkako smo postali zlatna Eko škola odgovornost i eko nastojanja još su veća. Uključenjem u međunarodni projekt „We Eat Responsibly“ odnosno “Mi jedemo odgovorno“ nastojimo još više osnažiti zdrav način življenja među našim učenicima.

Nositelji projekta su članovi Eko-odbora: koordinatorice projekta učiteljice Anita Kobelščak i Željka Kuzman te ravnateljica, tajnica, pedagog, domar i kuharica; od učenika iz svakog razrednog odjela po jedno dijete - Lucija Domitrek (1.a), Matej Erdelja (1.b), Mislav Aščić (2.a), Lori Šipek-Glavač (3.a), Lucija Pavić (3.b), Karlo Jagarčec (4.a), Patricija Petek (5.a), Karla Mirt (5.b), Magdalena Halužan (6.a), Lara Bakek (7.a), Ella Javoršćak (7.b) i Petar Benger (8.a). Naša tema je očuvanje bioraznolikosti (sorti) jabuka u našim voćnjacima. Većinu aktivnosti Eko-odbor odradio je posljednjih nekoliko tjedana:

  1. Analiza dostavljača jabuka u našoj školskoj kuhinji i postavljanje plana.
  2. Istraživanje o sortama i mjestu kupovine svježih jabuka lokalnih proizvođača.
  3. Izrada Knjižice sorti jabuka lokalnog područja.
  4. Posjet tradicijskom voćnjaku jabuka.
  5. Degustacija starih sorti jabuka i proizvoda od jabuka.
  6. Sudjelovanje na manifestaciji „Gljjivarenje v Stubakima“ i prezentacija projekta lokalnoj zajednici i šire.

Prošli su tjedan učenici iz Eko odbora u pratnji eko koordinatorica posjetili tradicijski voćnjak jabuka u Gornjoj Stubici. Učenici su sudjelovali na radionici cijepljenja i kalemljenja starih sorti. Promatrali su i kušali različite sorte jabuka, te u školu donijeli sadnicu – zavirite u fotogaleriju. Sudjelovanje na manifestaciji „Gljjivarenje v Stubakima“ i prezentacija projekta lokalnoj zajednici i šire izuzetno je bilo zamijećeno i popraćeno. Učenici su mnogo su naučili o sortama jabuka u svome kraju i o tome kako vlastitim radom čine pozitivne promjene u lokalnoj zajednici.

 

 

 

 

Informacije o projketu sa stranice www.lijepa-nasa.hr:

 

Udruga Lijepa Naša prijavila se tijekom 2014. godine na natječaj Europske Komisije iz skupine DEAR (Development Education and Awareness Raising). Zajedno s 9 udruga iz 9 zemalja članica Zaklade za odgoj i obrazovanje za okoliš (Foundation for Environmenta Education – FEE) osmisli smo projekt koji se bavi zdravom i odgovornom prehranom i nazvali ga „We Eat Responsibly“ odnosno “Mi jedemo odgovorno! (A vi?)”.

Hrana je u središtu našeg života; i to na mnogo više načina nego što je samo dobrobit za naš mozak i tijelo koji bez hrane ne mogu normalno funkcionirati. Hrana je izvrstan komunikator između ljudi, pa čak i između društava s obzirom da danas vrlo raznoliki prehrambeni proizvodi i recepti putuju svijetom i pronalaze svoje mjesto u različitim kulturološkim i klimatskim uvjetima. Manje je poznata činjenica da je način na koji proizvodimo, konzumiramo i trgujemo hranom ključ svih globalnih izazova s kojima se čovječanstvo danas susreće. Naše odluke o hrani izravno utječu na zdravlje našeg planeta (vode, tla, ekosustava, biološke raznolikosti, korištenja energije, itd), klimatske promjene, smanjenje siromaštva, daljnji razvoj i rast populacije i javno zdravstvo.

Bitno je osnažiti mlade da budu aktivni i odgovorni čimbenici naših prehrambenih navika i aktivnosti. Naravno, sve počinje s vlastitim izborom i nekoliko pitanja: što jedem, koliko otpada proizvodim (višak hrane), odakle dolazi hrana koju konzumiram, tko je i kako proizveo moju hranu i koji su raznoliki utjecaji proizvodnje i korištenja hrane na ljude i planet? Potraga za odgovorima je iznimno uzbudljivo putovanje koje će nam otvoriti oči, a kroz koje ćemo početi savjesnije postupati s hranom i doživljavati druge načine konzumiranja hrane te spoznati da i malim pomacima možemo napraviti razliku u svijetu.

Projekt 'Mi jedemo odgovorno' koji će obuhvatit 1800 nastavnika, 65 000 osnovnoškolaca, 25 000 srednjoškolaca i studenata te 100 000 roditelja i članova lokalne zajednice je prvi pokušaj u EU u izgradnji školskog programa koji rješava ključno pitanje potrošnje hrane.

Glavni cilj projekta je doprinijeti mobilizaciji mladih kako bi bolje razumjeli međuovisnosti svijeta u kojem žive. Motivirati ih na stjecanje novih vještina te djelovanja u smjeru globalno odgovornog načina konzumiranja hrane u novim državama članicama EU kroz  ovaj akcijski orijentiran odgojno obrazovni program u Eko-školama i izvan njih.

Partneri u realizaciji ovog programa su civilne organizacije iz 9 zemalja članica FEE:

·         GLOPOLIS (CZ) - vodeći partner

Ostale partnerske organizacije: 

·         TEREZA (CZ), 

·         ŽIVICA (SK), 

·         Društvo DOVES – FEE (SI),

·         Centrul Carpato-Danubian de Geoecologie (RO),

·         Bulgarian Blue Flag Movement (BG), 

·         Udruga Lijepa Naša (HR), 

·         Environmental Partnership Foundation (PL), 

·         Nature Trust Malta (MT), 

·         Vides Izglitibas Fonds (LV)

Glavne poruke projekta:

·         Jedite odgovorno tako da se hranite zdravo te hranu birate prema etičkim načelima.

·         Konzumirajte hranu koja je dobra i za vaše tijelo i za okoliš.

·         Ne razbacujte se hranom. Kupujte i jedite samo ono što vam je potrebno.

·         Pametno postupajte s ostatcima hrane – darujte ih, nahranite životinje ili kompostirajte.

·         Kupujte domaću hranu  ili hranu koje  ima malen utjecaj na okoliš,  te vodite brigu o tome tko je proizveo, tko isporučuje hranu i pod kojim uvjetima.

·         Pozitivnim  duhom pristupite vizualnom izgledu hrane koju konzumirate (cijenite hranu po njenim nutritivnim vrijednostima a ne vizualnom izgledu)

Ovim projektom želimo inspirirati i motivirati djecu i mlade, njihove nastavnike i roditelje, a ne prisiliti  ih da promjene svoje životne navike na drastičan način. Ni u kom slučaju ne želimo  izazvati osjećaj krivnje  ili manje vrijednosti kod ciljanih skupina ovog projekta. No ipak moramo im pokazati da hrana ima veliki utjecaj na njih i na druge ljude diljem planeta. Ovim projektom želimo obuhvatiti sve komponente ljudske interakcije s hranom. Od proizvodnje gdje moramo voditi računa o potrošnji vode i uloženoj energiji, spriječiti zagađenje tla, očuvati biološku raznolikost te zaštititi prirodne značajke krajolika, očuvanju tradicijskih i kulturoloških vrijednosti svakog kontinenta, nacije i regije. Preko proizvodnje gdje ćemo paziti na očuvanje nutritivnih vrijednosti hrane, a pri tom zaštititi vode i zrak od potencijalnog zagađenja. Pa do konzumacije  gdje ćemo paziti na količinu i kvalitetu hrane koji unosimo kako bi sačuvali vlastito zdravlje i produljili život, te zbrinjavanja viškova i osposobljavanja onih koji su gladni da proizvedu i konzumiraju dovoljno hrane za vlastite potrebe.

Projekt će se realizirati u Eko-školama, zamišljen je tako da prati metodologiju Eko-škola prilagođenu temi projekta. Tijekom 3 godine, projekt će se realizirati u 100 Eko-škola u Republici Hrvatskoj (20 Eko-škola prve godine, te po 40 Eko-škola druge i treće godine). U svrhu projekta izradit će se međunarodna web stranica prevedena na hrvatski jezik koja će služiti kao osnovni alat i interaktivno sredstvo za realizaciju projekta. Web stranica  izrađena za ovaj projekt ciljati će primarno na učenike (dobi: 10-16) i njihove nastavnike.  Isto tako producirati će se i tiskati radni materijali „Ocjena prehrambenih navika“, „Metodologija projekta Mi jedemo odgovorno“ te upute za učenike u obliku letaka.

Tijekom projekta organizirat će se radne skupine i seminari za odgovorne osobe, ravnatelje, nastavnike, odgajatelje, predstavnike lokalnih zajednica te zainteresirane organizacije, gospodarske subjekte i pojedince. 

 




Tražilica
Lumen

Školski list ''MAKSIĆ''

e-Dnevnik

    

Popis udžbenika
Natjecanja
UPISI U SREDNJE ŠKOLE
Brini o sebi - budi dobro - proŽivi Covid
 

Modeli i preporuke za rad u uvjetima povezanima s bolesti COVID-19 u pedagoškoj/školskoj godini 2021./2022.

 

Ministarstvo znanosti i obrazovanja objavljuje dokument Modeli i preporuke za rad u uvjetima povezanima s bolesti COVID-19 u pedagoškoj/školskoj godini 2021./2022. u kojemu se predlažu modeli i nude preporuke za odgojno-obrazovni rad i izvođenje nastave u dječjim vrtićima i školama.

 

Upute za sprječavanje i suzbijanje epidemije bolesti COVID-19 vezano uz rad predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola u školskoj godini 2021./2022. (26/08/2021)

Modeli i preporuke za rad u uvjetima povezanima s bolesti COVID-19 Pedagoška/školska godina 2021./2022.

UPUTE ZA SPRJEČAVANJE I SUZBIJANJE EPIDEMIJE BOLESTI COVID-19 VEZANO UZ RAD PREDŠKOLSKIH USTANOVA, OSNOVNIH I SREDNJIH ŠKOLA U ŠKOLSKOJ GODINI 2021./2022. 

UPUTE ZA SPRJEČAVANJE I SUZBIJANJE EPIDEMIJE BOLESTI COVID-19 VEZANO UZ RAD PREDŠKOLSKIH USTANOVA, OSNOVNIH I SREDNJIH ŠKOLA U ŠKOLSKOJ GODINI 2021./2022

 

 

PODRŠKA UČENICIMA

 

Obavještavamo učenike i roditelje da se  javljaju pedagogu isključivo putem maila 

osvbosnar.pedagog@gmail.com 

ukoliko ćete imati kakvih poteškoća sa korištenjem tableta ili virtulanih učionica. 

 

1. Radionica s učenicima Što radim kad mi je teško?

 
 
VIRTUALNI RAZREDI

Za sve poteškoće možete se obratiti pedagogu na: osvbosnar.pedagog@gmail.com

Audio slikovnica

SMJERNICE MZO-a
Preventivno o koroni
Vremenik
Internet vozačka dozvola
Klikom na on-line katalog naše knjižnice dobivate uvid u dostupnost željenog naslova!
Korisni linkovi

CMS za škole logo
Osnovna škola Stubičke Toplice / , Stubičke Toplice / os-stubicke-toplice.skole.hr / ured@os-stubicke-toplice.skole.hr
preskoči na navigaciju