Poštovani roditelji!
Nadamo se da će ova epidemiološka kriza brzo proći i da će se djeca uskoro moći vratiti u školske klupe. U međuvremenu, važno je da svi zajedno surađujemo i pomažemo jedni drugima. Ravnateljica, nastavno osoblje škole i stručna služba su tu za vas i uvijek nam se možete obratiti putem kontakata navedenih na web stranici škole.
Evo nekoliko smjernica koje vam mogu pomoći u ovim izvanrednim okolnostima:
- Razgovarajte otvoreno s djecom o koronavirusu i ne pokušavajte sakriti od njih informacije – prenesite bitne informacije djeci jednostavnim rječnikom, na način na koji ona mogu razumjeti.
- Ne skrivajte svoje osjećaje od djece, jer ih djeca vide i treba im objašnjenje. Spomenite djeci kako se osjećate, ali tako da djeca vide da se dobro nosite i s neugodnim osjećajima, da ste sigurni te da i oni mogu biti sigurni. Njegujte optimizam kod sebe i kod djece.
- Djeca mogu imati pojačane emocije ljutnje, ogorčenosti, zbunjenosti, straha, tuge… to je normalna reakcija u ovim okolnostima neizvjesnosti i nesigurnosti.
- Neka djeca će svoju uznemirenost pokazivati pojačanom aktivnošću, a neka će se više povlačiti u sebe – sve su to normalne i očekivane reakcije i treba ih kao takve prihvatiti.
- Ako se ne možete dobro nositi sa svojim emocijama, prenijet ćete nesigurnost na djecu – zato brinite o svojem mentalnom zdravlju i potražite pomoć ako je potrebno.
- Važno je ozbiljno shvatiti djecu i ono što nam pričaju, biti emocionalno dostupan i fizički prisutan u njihovim životima.
- Koliko god vam se dječji problemi činili mali, oni su za njih veliki.
- Kako bi se dobro povezali s djecom, koristite komunikacijsku metodu aktivnog slušanja. Aktivno slušanje je empatično slušanje bez vrednovanja i procjenjivanja – njime pokazujemo djetetu da nam je važno, da ga prihvaćamo takvo kakvo je, da nam je stalo do onoga što govori. Ne dajemo savjete djetetu ako nas ne traži i ne nastojimo riješiti problem pod svaku cijenu – prioritet je slušanje i podrška.
- U situaciji neizvjesnosti, kada su mnoge stvari izvan naše kontrole, potrebno je staviti fokus na ono što je u domeni naše kontrole – dnevna rutina, rješavanje školskih zadataka, društvene igre, kuhanje, vježbanje i slično.
- Roditelji su najveća podrška svojoj djeci i model putem kojeg djeca uče kako se ponašati!
Korisne poveznice:
Vanja Bojanić, socijalna pedagoginja (e - pošta: vanja.bojanic@skole.hr)