Radionicama 'Znanost it staklenke' koje su prošle subote održane u Nikola Tesla Experience centru nastavljene su aktivnosti školskog projekta za darovite učenike. Partneri iz NTEC-a ponovo su pripremili uistinu zanimljiv sadržaj koji se ovaj puta bavio kemijom - točnije kemijskim reakcijama. Pokusi su osmišljeni da na zabavan i kreativan način djecu potaknu na uočavanje, promišljanje i zaključivanje reakcija koji se događaju tijekom procesa sa ciljem razvijanja stvaralačkog mišljenja, kreativnosti i istraživačkih sposobnosti. Učenicima je posebno bilo zanimljivo što su se u svim eksperimentima koristili materijale koje uobičajeno nalazimo u svakom domaćinstvu, poput staklenki, tekućeg deterdženta, ulja, octa, jestivih boja, sode bikarbone i šumećih vitaminskih tableta.
Uz stručnu pomoć voditeljice Petre Bijelić na radionici 'Lava Lampa' učenici su uočili da tekućine imaju različitu gustoću i da se u dodiru s tekućinom oslobađa plin ugljik-dioksid.
U drugom dijelu učenicu su napravili vlastiti 'Vulkan iz staklenke' čiju su 'erupciju' kemijskom reakcijom koja nastaje kad u doticaj dođu lužina i kiselina izazvali, u ovom slučaju soda bikarbona i ocat.
Ovime se završava niz radionica u 'Tesla' centru u okviru projekta Daroviti.LAB.
Projekt Daroviti.LAB održava se u partnerstvu sa: CircuitMess d.o.o., Zagreb, Nikola Tesla Experience Center, Karlovac i udrugom Ka-Matrix, Karlovac.
Projekt 'Daroviti.LAB - Razvijanje STEM vještina kod darovitih učenika OŠ Turanj' provodi se uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja u iznosu od 2616,88 eura.
Učiteljica Ljiljana Mikšić