Izrada razglednice i foto-knjige te torbe s tiskom u sklopu projekta izvannastavnih aktivnosti RAZGLED(VI)NICA
Članovi grupa izvannastavnih aktivnosti Mali istraživači, Povijesne sekcije Vinička baština te Eko-sekcije Zemlica sa svojim su voditeljicama Petrom Majhen, Marijom Županić i Jelenom Đurak tijekom drugog polugodišta školske godine 2023./2024. prikupljali fotografije i podatke o prirodnim i kulturno-povijesnim obilježjima i znamenitostima viničkog kraja te su izradili razglednice i fotografije u programskom alatu Canva, ispisali su ih na foto-pisaču te ih pripremili za umetanje u foto-knjigu i za tisak na platnene torbe. U prikupljanje i obradu informacija o znamenitostima uključila se i učiteljica hrvatskoga jezika Lara Furjan Kralj, a ravnateljica škole Mirjana Jambriško sve je redovito objavljivala na mrežnoj stranici škole. Osim foto-knjige i razglednice rezultat projekta su i izrađene torbe s tiskom viničkih motiva u obliku razglednice.
Tijekom trajanja projekta učenici su realizirali terenske nastave u svrhu razgleda zavičaja općine Vinica, fotografirali su kulturno-povijesne spomenike te prirodnu baštinu, predlagali su mjesta koja su posjetili i fotografirali te su naučili važnost odabranih lokacija za lokalnu zajednicu. Najkvalitetnije fotografije odabrali su za izradu razglednica i foto-knjige. Krojili su, šivali i glačali platnene vrećice od platna žutice. Upoznali su se sa šivaćom mašinom, načinom rada i osnovama šivanja te postupcima pripreme odabranih materijala za izradu platnenih vrećica. Odabrani motivi viničkog kraja i fotografije otisnuti su na platnene vrećice te su izrađene razglednice i foto-knjiga. Učenici su savladali osnove korištenja fotoaparata i mobitela te osnove uporabe digitalne tehnologije u pripremi, izradi, dizajniranju, uređivanju i tiskanju razglednica. Upoznali su prirodno i kulturno bogatstvo svog zavičaja te razvijali osjetljivost i potrebu za kulturnim izražavanjem. Naučili su lakše se snalaziti i orijentirati u prirodi te su naučili prepoznati važnost očuvanja i zaštite ugroženih ili zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta. Djelovali su za dobrobit lokalne zajednice i razvijali građanske kompetencije. Razvili su komunikacijske i jezične kompetencije te savladali osnove krojenja i šivanja jednostavnog uporabnog predmeta na šivaćoj mašini.
Projekt se pratio stalnim vrednovanjem i samovrednovanjem učenika, učitelja i ostalih suradnika uključenih u projekt. Dio platnenih vrećica s viničkim motivima poklonio se najuspješnijim učenicima, a dio će se pokloniti učenicima budućih prvih razreda kao poklon dobrodošlice, platnene vrećice s vezicama, za nošenje pribora za nastavu tjelesne i zdravstvene kulture. Izrađena foto-knjiga, razglednice i platnene vrećice s viničkim motivima predstavljeni su Općini Vinica kao prikaz bogatih prirodnih i kulturnih znamenitosti viničkog kraja.
Kvaliteta provedbe projekta vidljiva je iz pozitivne reakcije učenika te predstavnika Općine koji su dobili vrećice na poklon, podrške Općine i pohvale vezane uz foto-knjigu i razglednice, te interes javnosti za kupnjom spomenutih platnenih vrećica.
Kao važniji uspjesi projekta mogu se istaknuti razvijanje digitalnih, informacijsko-komunikacijskih, pisanih, govornih i poduzetničkih kompetencija kod učenika, razvijanje fine motorike i kreativnih sposobnosti, suradničkog učenja i rada u timu, a naročito među učenicima iz različitih razrednih odjela, razvijanje svijesti o ljubavi prema zavičaju i djelovanju za dobrobit lokalne zajednice, razvijanje ekološke svijesti, smisla za estetiku, urednosti, preciznosti, sustavnosti u radu i radnih navike kod učenika.
Škola će i dalje provoditi ovaj projekt tako što će kroz izvannastavne aktivnosti učenici i dalje krojiti i šivati platnene vrećice te foto-pisačem izrađivati razglednice i fotografije kulturno-povijesnih spomenika i prirodnih ljepota, a postoji i veliki interes okoline za kupnjom vrećica i razglednica.
:: opširnije ::Izrada torbi u sklopu projekta izvannastavnih aktivnosti RAZGLED(VI)NICA
Članovi grupe izvannastavne aktivnosti Male švelje s voditeljicom Nikolinom Siročić krojili su, šivali i glačali torbe od platna žutice te ih pripremili za tisak viničkih motiva, tj. viničkih razglednica.
:: opširnije ::
Fotografiranje kulturno-povijesnih znamenitosti u sklopu projekta izvannastavnih aktivnosti RAZGLED(VI)NICA
Članovi grupe izvannastavne aktivnosti Mali istraživači s voditeljicom Petrom Majhen tijekom proteklih dana u sklopu izvanučioničke nastave obišli su kulturno-povijesne znamenitosti i fotografirali ih za buduću viničku razglednicu i foto-knjigu.
:: opširnije ::
Rad na terenu u sklopu projekta izvannastavnih aktivnosti RAZGLED(VI)NICA
Učenici 2.a i 2.b razreda, članovi izvannastavne aktivnosti Mali istraživači s učiteljicom Petrom Majhen u sklopu terenske nastave, tj. šetnje po viničkom kraju, obišli su kulturno-povijesne znamenitosti i prirodne zanimljivosti te su zabilježili što sve treba fotografirati i uključiti u viničku razglednicu i foto-knjigu.
:: opširnije ::
Odobren projekt u sklopu izvannastavnih aktivnosti osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova u školskoj godini 2023./2024.
Osnovna škola Vinica u školskoj godini 2023./2024. provodit će projekt RAZGLED(VI)NICA u sklopu izvannastavnih aktivnosti koji je odobren na natječaju MZO.
Projektom se planiraju osmisliti i izraditi raznovrsne razglednice Općine Vinica unutar koje djeluje naša škola, Osnovna škola Vinica. Planirana je fotodokumentacija kulturnih i prirodnih znamenitosti unutar Općine koja će se ostvarivati terenskim nastavama po krajoliku. Time će se razvijati govorne i pisane kompetencije učenike, razni oblici suradničkog učenja, razvijati vještine rada u timu, poticati socijalizacija i socijalna te kulturna osjetljivost prema očuvanju prirodne baštine našeg krajolika. Učenici će se poticati na kulturno izražavanje i stvaralaštvo. Ukazivat će se i razvijati svijest o ekologiji te poticati učenike na građansku odgovornost i uključivanje u djelovanje za lokalnu zajednicu. Učenici će naučiti kako se služiti fotoaparatom i printerom za fotografije, čime stječu osnovne kompetencije informacijsko-komunikacijske tehnologije.
Nakon prikupljenih fotografija, planiraju se izabrati najbolje prema unaprijed zadanim kriterijima kako bi se izradile razglednice Općine Vinica. Zatim će se izraditi platnene vrećice na kojima će se nalaziti fotografije, to jest, razglednice koje su prethodno snimljene. Uz to, izradit će se i platnene vrećice koje će imati motive i zaštićene biljne i životinjske vrste s naglaskom na prikazivanje istih iz našeg krajolika.
Vrećice se planiraju strojno šivati na šivaćoj mašini, a kao materijal za izradu vrećica planira se koristiti žutica. Učenici će steći osnove šivanja na šivaćoj mašini, razvijati preciznost i finu motoriku, smisao za organizaciju rada i estetsko ukrašavanje uporabnog predmeta. Učenici će se upoznati s materijalom i naučiti racionalno kontrolirati potrošnju čime stječu poduzetničke kompetencije.
Ciljevi projekta su naučiti pravilno koristiti fotoaparat i služiti se njime kako bi se kroz objektiv uhvatili trenuci prigodni za ovjekovječiti razglednicom. Cilj je izraditi više razglednica i prikazati Općinu Vinicu kroz razne biljne, životinjske, prirodne, kulturne ili geografske elemente. Na kraju će se fotografije skupiti i izraditi foto knjiga. Cilj je naučiti služiti se šivaćom mašinom i osnovama šivaćih tehnika. Dobivene platnene vrećice obogatiti motivima Vinice i zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta našega područja. Cilj je razvoj digitalnih, informacijsko-komunikacijskih, pisanih, govornih i poduzetničkih kompetencija kod učenika. Razvoj fine motorike i kreativnih sposobnosti, suradničkog učenja i rada u timu, a naročito među učenicima iz različitih razrednih odjela. Razvijati svijest o ljubavi prema zavičaju i djelovanju za dobrobit lokalne zajednice. Razvijati ekološku svijest, smisao za estetiku, urednost, preciznost, sistematičnost u radu i radne navike kod učenika.
Budući da je riječ o učenicima iz različitih razrednih odjela, radionice i terenske nastave će se osmišljavati i ostvarivati u skladu s mogućnostima i raspoloživim vremenom. Zamišljeno je da projekt traje jednu školsku godinu.
U projektu planiraju sudjelovati učenici od 2. do 8. razreda, ovisno o volji i interesu, učiteljice uključene u projekt te vanjski suradnici, ako bude potrebe. Primjerice, osobe iz lokalne zajednice koje su voljne sudjelovati u projektu (fotografi, slikari, umjetnici, krojači, dizajneri) koji bi svoje znanje rado prenijeli na učenike i doprinijeli razvoju projekta. Učenici će se uključivati u projekt unutar sljedećih izvannastavnih aktivnosti: Mali istraživači, Prirodoljupci, Učenička zadruga “Vrčeki” - Eko sekcija “Zemlica”, Učenička zadruga “Vrčeki” - Povijesna sekcija “Vinička baština”, Male švelje i Likovna družina
:: opširnije ::Radionica u sklopu projekta "Novi život stare odjeće"
U utorak 3.10.2023. učenici polaznici izvannastavnih aktivnosti Prirodoljupci i UZ Vrčeki - Eko sekcija Zemlica uz vodstvo učiteljice Jelene Đurak proveli su radionicu izrade igrački za pse. Na radionici su još sudjelovali učenici polaznici izvannastavnih aktivnosti UZ Vrčeki - Povijesna sekcija Vinička baština te zainteresirani učenici 3.b i 7.a razreda te učiteljice Tamara Drašković , Lara Furjan Kralj, Nikolina Siročić i Marija Županić. Svi su marljivo radili imajući u vidu krajnji cilj - pomoć životinjama. Igračke će se prodavati u školi u srijedu i četvrtak povodom obilježavanja Svjetskog dana zaštite životinja. Sredstva prikupljena prodajom donirat će se utočištu životinja Sunčani bregec. Učenici su izrađivali igračke tehnikom makramea od tkanina koje su dobili recikliranjem stare odjeće pa su se tako uključili u projekt Novi život stare odjeće.
:: opširnije ::
IZRADA HERBARSKE ZBIRKE, OBOGAĆIVANJE ŠKOLSKOG VRTA I IZRADA VISOKE GREDICE U SKLOPU PROJEKTA SVE PO 10
Članovi Vrtlarske grupe, izvannastavne aktivnosti Prirodoljupci te Eko sekcije Zemlica sa svojom voditeljicom Jelenom Đurak uključili su se u projekt Sve po 10 svojim aktivnostima. Polaznici izvannastavne grupe Prirodoljupci izradili su herbarsku zbirku 10 najčešćih vrsta drveća i grmlja kontinentalne listopadne šume (prikupljali su biljni materijal, prešali, determinirali, popunjavali etikete s osnovnim podacima o vrsti, smještali prešane biljke na prazni bijeli papir A3 formata i u stakleni okvir te razmjestili gotove primjerke na školski zid). Polaznici izvannastavne aktivnosti Vrtlarska grupa u školskom Vrtu bioraznolikosti posadili su 10 novih vrsta. Polaznici izvannastavne aktivnosti UZ “Vrčeki” - Eko sekcija “Zemlica” izradili su 2 visoke gredice sa ukupno 10 vrsta samoniklog ljekovitog bilja našeg kraja (izrada drvenog okvira i zaštita bojom, ispuna drvenog okvira zemljom, sakupljanje bilja iz okoliša i presađivanje u povišenu gredicu, izrada info letka o svakoj vrsti).
IZRADA SMJEROKAZA U SKLOPU PROJEKTA SVE PO 10
Članovi izvannastavne aktivnosti Zavičajci sa svojom voditeljicom Marijom Županić izradili su u sklopu projekta Sve po 10 smjerokaz za deset europskih metropola. Da bi to izradili uspješno pretraživali su mrežne stranice i odabrali deset europskih metropola s obzirom na broj stanovnika te političku, gospodarsku i kulturnu važnost. Smjerokaz su izradili od drvenih letvica koje su pobojali te na njih ispisali nazive metropola i udaljenost od Vinice. Smjerokaz su postavili u školskom dvorištu.
:: opširnije ::
ŠIVANJE I PLETENJE U SKLOPU PROJEKTA SVE PO 10
Sudionici projekta Krpice, konci, igle i vuna te članovi izvannastavne aktivnosti Kreativci su sa svojim voditeljicama Nikolinom Siročić i Andrijanom Kušinec ručno ili na šivačim mašinama šivali deset jednostavnih uporabnih predmeta poput gumice za kosu, pernice, platnene vrećice, dekorativne jastučnice, platnenih ukrasa za bor, šalova, vunenih traka za uši, kapa, štucni i sl. sudionici su naučili krojiti, šivati i ukrašavati predmete.
:: opširnije ::
KORIŠTENJE BLUEBOT I BEEBOT TEHNOLOGIJE U SKLOPU PROJEKTA SVE PO 10
Članovi informatičke grupe razredne nastave sa svojom voditeljicom Nikolinom Trojko izradili su deset jednostavnih programa koje su izvršavali Blue Bot ili Bee Bot roboti. Osmišljavali su program, opisivali što treba robot raditi, izradili su algoritam, određivali tijeka izvršavanja programa, pisali naredbe uz pomoć aplikacija (Schratch, Blue Bot i dr.), ispitivali programe i ispravljali greške.
:: opširnije ::
IZRADA KVIZOVA I DIGITALNIH MATERIJALA U SKLOPU PROJEKTA SVE PO 10
Članovi informatičke grupe sa svojom voditeljicom Adrianom Telebar izrađivali su informativne letke i plakate, snimalie i fotografirali učenike i učitelje tijekom rada na projektu, uređivali i montirali te objavljivali videozapisa, uređivali i pripremali objave za mrežnu stranicu škole te izrađivali kvizove.
:: opširnije ::Korisne stranice |
Tražilice i Webmail |
• Gmail |
• Webmail ... @skole.hr |
Svijet oko nas |
• https://vinica.hr/ |
• Moja županija |
• CI iz matematike |
• CI iz informatike |
• Carnet |
• Portal za škole |
• EduHr |
• Učilica |
Prosvjeta |
« Rujan 2024 » | ||||||
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 |
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |