Osnovna škola "Vladimir Nazor" Neviđane

Meteorološka postaja Neviđane-OŠ Vladimir Nazor | Neverin.hr

Ispis statistike od 5. 4. 2010.

ANketa
Koliko novaca nosiš u školu?

« Kolovoz 2024 »

Dani hrvatskoga jezika (11. – 17.ožujka)
Autor: Mladen Palić, 24. 3. 2014.

U Hrvatskoj se svake godine, od  11. do 17. ožujka obilježavaju Dani hrvatskoga jezika – kulturna manifestacija utemeljena odlukom Hrvatskog sabora 1997. godine, na spomen Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika objavljene  17. ožujka 1967. Deklaracija je bila borba za hrvatski jezik, njegov samostalni razvitak bez ičije nadređenosti, borba da hrvatski narod svoj jezik naziva vlastitim imenom, dakle hrvatski jezik.

Dani hrvatskoga jezika održavaju se radi podizanja jezične kulture te boljega poznavanja hrvatskoga jezika i njegove povijesti. Ove se godine po prvi put i naša škola uključila u obilježavanje radionicama za učenike od 5. do 8. razreda koje su osmislile naša knjižničarka Nikolina Dolfić i nastavnica hrvatskoga jezika Slađana Vranjković.

Učenici 5.- 7.r. sudjelovali su u radionicama posvećenim našem najstarijem pismu – glagoljici. Učili su o povijesti glagoljice, njezinim tvorcima, vrstama glagoljice i učili pisati glagoljičnu azbuku na malom tečaju glagoljice. Kao rezultat održanih radionica, učenici su izradili plakat, napisali i ukrasili najdraža slova kao i svoja imena. Bio je to naš skromni doprinos očuvanju jezične baštine i nastojanjima hrvatskih glagoljaša da se ovo naše najstarije pismo sačuva od zaborava.

Učenici 8.r. bavili su se nastajanjem riječi u hrvatskome jeziku, jezičnim posuđenicama - usvojenicama i tuđicama. Zaključili su da je engleski jezik prevladavajući jezik iz kojega posuđujemo riječi, ali da ih prečesto koristimo pa i onda kada postoji dobra hrvatska istoznačnica. Dobre i loše jezične primjere iz svakodnevne komunikacije prikazali su na razrednom plakatu. Bio je to naš pokušaj podizanja svijesti o važnosti vlastitog jezika.

Svi radovi nastali na radionicama izloženi su na panou u holu škole.

Za učenike 5. i 6. razreda Dani hrvatskog jezika obilježeni su nešto ranije, posjetom benediktinskom samostanu Sv. Kuzme i Damjana na Ćokovcu. Klikom na link možete vidjeti članak o posjeti samostanu i fotogaleriju. (http://os-vnazor-nevidjane.skole.hr/?news_id=538#mod_news )

Pohvaljujemo trud svih učenika, a djelić atmosfere tijekom radionica i nastale radove možete pogledati u galeriji slika.