Osnovna škola "Vladimir Nazor" Neviđane

Meteorološka postaja Neviđane-OŠ Vladimir Nazor | Neverin.hr

Ispis statistike od 5. 4. 2010.

ANketa
Koliko novaca nosiš u školu?

« Kolovoz 2024 »

Vijesti iz knjižnice
Čitajmo zajedno-čitajmo naglas
Autor: Ivan Hrabrov, 16. 12. 2020.

U suradnji između knjižničarke Lucije B.Parić i učitelja Antonia Petričevića u 3.razredu  započet je međunarodni projekt za poticanje čitanja:" Čitajmo zajedno – čitajmo naglas: zaboravljene knjige". O projektu; Ciljevi projekta su razvijanje svijesti o važnosti i utjecaju čitanja naglas, razvitak čitalačkih sposobnosti i vještina (čitateljske kompetencije). Razvijanje vještine čitanja s razumijevanjem i povezivanje usvojenih pojmova iz pročitanih naslova. Čitanjem djela se razvijaju sve vrste pismenosti. Kroz projekt se promovira dječja književnost, jezik povijest i kultura. Kod učenika se unaprjeđuju vještine i sposobnosti javnog nastupa te se promovira europski identitet.

Projekt je započet čitanjem knjige Putovanje patuljka Patuljka, autorica; Matea Galinec i Adrijane Višnjić Jevtić. Knjiga putovanje patuljka Patuljka je odabrana za projekt jer upoznaje djecu s drugim kulturama i narodima. Radionice koje se rade u sklopu knjige imaju za cilj promicati razvoj djetetova identiteta, poticati suradničko ponašanje, razvijati pozitivne stavove i odnose prema sebi i okolini.

Sat je započeo tako da su se učenici upoznali s likom Patuljka i njegovim budućim putovanjima. Čitali smo priču o tome kako je Patuljka Bjelobradog  začarala vještica Linda te ga je začarala da počne rasti. Da bi patuljak prestao rasti morao je pronaći priče iz različitih krajeva svijeta i upamtiti ih.  Sa svako novom pričom Bjelobradi će se malo smanjiti, sve dok se ne vrati u staru veličinu. Tako je Bjelobradi postao patuljak Patuljak, koji putuje i prikuplja priče.

Prvo putovanje patuljka Patuljka je bilo u Finsku. Malo smo popričali s učenicima o Finskoj te smo spomenuli njezinog najpoznatijeg stanovnika – Djeda Mraza. Stoga smo u sklopu čitanja knjige putovanje patuljka Patuljka pročitali i knjigu Pisma djeda Božićnjka, autora: J.R.R. Tolkiena.

Festival dječjih prava

Naša škola se pridružila 12. festivalu prava djece.  U sklopu festivala  razredna nastava je  imala radionice koje su nastale u suradnji učiteljice Ivane Medić, Martine Bojmić, Anamarije Jerković i Antonia Petričevića u kojima su se u suradnji sa školskom knjižničarkom čitale knjige na temu dječjih prava te gledali video uradci. Učenici su imali i literarnu radionicu u sklopu koje je izrađen pano s porukama učenika.

8. razred je u suradnji knjižničarke i učiteljice Klare Tomić gledao film Just Becuase koji govori o tome kako ne nasilno riješiti probleme. Svi pogledani filmovi se bave tolerancijom, vršnjačkim nasiljem te obrađuju široki spektar tema.

Ovogodišnji filmovi birani su iz programa Revije hrvatskog filmskog stvaralaštva djece, jedine manifestacije u Hrvatskoj posvećene isključivo filmskom stvaralaštvu osnovnoškolaca. Svi filmovi se mogu pogledati i na webu festivala prava djece.

URL: https://festivalpravadjece.com/#hero

Viši razredi su imali i radionice povodom dana tolerancije sa nastavnicom Slađanom Vranjkvić u suradnji s nastavnicima viših razreda.  Na kraju smo izradili pano na kojem su radovi svih učenika od 1 do 8 razreda.