Projekt NEW STEM Kutina - ABECEDA budućnosti
Modelarski centar Kutina u našoj školi provodit će radionice za učenike kroz koje je kao partner uključen u projekt NEW STEM Kutina - ABECEDA budućnosti. Do sada su radionice za učenike održavane u OŠ Mate Lovraka i OŠ Stjepana Kefelje, a od veljače 2023. održavat će se i u našoj školi. Radionice STEM područja koje će MC Kutina održati ove školske godine su:
- Robotika u izbornoj nastavi informatike (za učenike razredne nastave)
- Robotika u izbornoj nastavi informatike (za učenike predmetne nastave)
- 3D dizajn i 3D print (za učenike predmetne nastave)
- Primjena STEM-a u filmskoj umjetnosti (za učenike predmetne nastave)
Također iduće školske godine 2023./2024. planira se održavanje sljedećih radionica:
- Radionice izrade rc radio jedrilica i aviona
- Radionica rc dronova
Radionice će se održavati u prostoru naše škole u poslijepodnevnim satima. Prijevoz do škole nije organiziran. Svaka radionica će se provesti jednom tjedno kroz 4 susreta po sat vremena, svaki puta u istom terminu. Zainteresirani učenici mogu se na radionice prijaviti razrednicima.
Predavači MC Kutina su: Anđelino Engler, Sebastian Schneider, Dominik Engler, Hrvoje Koščica koji su svoja vrhunska znanja iz navedenih područja dokazali kroz svoj profesionalan život, ali i provodeći dugogodišnje i redovne programe iz STEAM područja i područja tehničke kulture kroz rad MC Kutina i Zajednice tehničke kulture Kutina.
Projektu NEW STEM Kutina - ABECEDA budućnosti, odobreni je 100% iznos financiranja, a iznosi 6.807.945,60 kuna, od čega će 3.790.259,06 kuna biti utrošeno na opremu za kutinske osnovne škole. Provođenje projekta započeto je ove školske godine, a predviđeno trajanje projekta je 21 mjesec, tj. do kraja iduće školske godine 2023./2024.
Projekt je financiran kroz Poziv „Jačanje STEM vještina u osnovnim školama i razvoj regionalnih znanstvenih centara za osnovnoškolski odgoj i obrazovanje u STEM području“. Sredstva su osigurana kroz Financijski mehanizam Europskog gospodarskog prostora Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru Programa Lokalni razvoj i smanjenje siromaštva.
Grad Kutina nositelj je projekta, a partneri na Projektu su Razvojna agencija Mrav, svih 5 kutinskih osnovnih škola (OŠ Stjepana Kefelje, OŠ Vladimira Vidrića, OŠ Mate Lovraka, OŠ Zvonimira Franka, OŠ Banova Jaruga), Učiteljski fakultet Rijeka, Modelarski centar Kutina, Fakultet strojarstva i brodogradnje i Sveučilišno učilište Volda (VUC) - javno sveučilište primijenjenih znanosti iz zemlje donatora Norveške.
Projekt stavlja fokus na STEM područja matematike, tehnologije i inženjerstva u svrhu pripreme učenika za uspješan nastavak obrazovanja na srednjoškolskoj razini te ih nastoji pripremiti za izazove tehnološki naprednog modernog društva.
Opći cilj projekta je poboljšane kapaciteta osnovnoškolskog obrazovanja na području Grada Kutine opremanjem 5 STEM učionica, podizanjem STEAM vještina 100 učitelja i drugih odgojno-obrazovnih radnika te 600 učenika u 5 osnovnih škola, zajedno s poboljšanjem njihovih sposobnosti u području primjene IKT-a (Informacijsko-komunikacijska tehnologija) u odgoju i obrazovanju, razvoju aktivnog građanstva te razvoju poduzetništva.
.