preskoči na sadržaj

Osnovna škola Zorke Sever

 > Naslovnica
Vijesti

Obilježavanje Dana sjećanja na žrtve Domovinskoga rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 21. 11. 2023.

Matična škola
U petak, 17.11.2023., u našoj se školi obilježio Dan sjećanja na žrtve Domovinskoga rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Gosti koji su sudjelovali u programu bili su župan Sisačko-moslavačke županije Ivan Celjak, županov zamjenik Mihael Jurić, pročelnica Upravnoga odjela za poslove župana Sanja Mioković, zamjenik gradonačelnika Lovro Miklaužić, predsjednik udruge Specijalne policije iz Domovinskog rata RIS Kutina Željko Pačarek s potpredsjednikom Alojzijem Vonićem i tajnikom  Davorom Šoštarićem, ravnateljica Knjižnice i čitaonice Popovača Ivana Vlašić te upravitelj Župe Osekovo Dražen Lauc. 

Kratke priče i ulomke čitalo je troje učenika osmih razreda - Morena Pavličević (8. b), Paula Tomljenović (8. b) i Mihael Prebeg (8. c). Osmi razredi su otpjevali dvije pjesme - prva je pjesma bila pjesma Miroslava Škore „Ne dirajte mi ravnicu”, a druga pjesma Daleke obale „Mojoj lijepoj zemlji Hrvatskoj”. Učenica 5. b razreda Kata Jančić je odsvirala skladbu na klavijaturi. Učenici osmih razreda su s učiteljem likovne kulture Nikolom Bartulićem izradili likovne radove koji se odnose na Vukovar, s učiteljicom povijesti Natalijom Budetić prigodne plakate te s učiteljicom hrvatskoga jezika Sanjom Kos lektirne novine koje su se odnosile na Domovinski rat. Nakon pozdravnoga govora ravnateljice Zvjezdane Martinec, kratki je govor održao župan Ivan Celjak, a zatim su se učenicima obratili Željko Pačarek i Davor Šoštarić. Nakon govora Željka Pačareka, učenica 7. a razreda Petra Šinković postavila je nekoliko pitanja članovima SJP-a „Ris” iz Kutine.
Intervju s članovima Specijalne jedinice policije „Ris" Alojzijem Vonićem i Željkom Pačarekom
1. S koliko godina ste se pridružili kutinskim risovima? Što Vas je potaknulo?
A. V.: „S 25 godina.“
Ž. P.: „Imao sam 20 godina, pobjegao sam iz Jugoslavenske narodne armije. Potaknula nas je obrana doma, obitelji i domovine. Budućnost i mladost...“
2. Kao pripadnici kutinskih risova, jeste li još uvijek u kontaktu i ako da, kako provodite vrijeme?
Ž. P.: „Po cijeloj smo državi, nismo svi u kontaktu. Neki i dalje rade te čuvaju svoju domovinu."
3. Jeste li ponosni na sebe što ste (bili) pripadni(k)ci kutinskih risova?
A. V.: „Jesmo, naravno, ponosni smo na svaki dio života koji smo proveli u ratu i oslobodili našu domovinu, tako da nema većeg ponosa."
4. Kako ste se osjećali sudjelujući u operacijama „Bljesak“ i „Oluja“?
Ž. P.: „Osjećao sam se snažno. Prije svega, mi smo bili obučeni profesionalci, ali i Hrvati koji vole svoju domovinu. Izvršavali smo zapovijedi svojih nadređenih. Svaki zadatak koji je pred nas bio postavljen za oslobođenje sve i jednog centimetra Republike Hrvatske, shvatili smo odgovorno, a bilo je najvažnije sačuvati svoj život te sa što manje žrtava ići dalje kako bi sljedeći zadatak mogli izvršiti što bolje.“
5. Zašto ste nazivu svoje jedinice dodali naziv „ris“?
Ž. P.: „Ta životinja živi u prirodi, bori se za svoj opstanak, čuva svoj teritorij, ali je i oprezna kada hvata plijen. Mi smo bili oprezni kad smo branili domovinu.“
Učenici i djelatnici škole su nakon programa s gostima izašli na školsko parkiralište gdje su posložili 840 bijelih lampaša u obliku vodotornja u čast svoj poginuloj djeci u Domovinskom ratu. Kada su lampaši posloženi, svećenik Dražen Lauc je predvodio molitvu, a nakon toga su se učenici uputili svojim kućama.


Elena Turina, Petra Šinković, Dorotea Trdak i Tea Hegeduš,

učenice sedmog razreda Osnovne škole Zorke Sever

 

PŠ Osekovo
U našoj smo školi obilježili Dan sjećanja na žrtve Domovinskoga rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Cijeli smo tjedan imali razne aktivnosti - svaki je razred uredio svoj razredni pano, naslikali smo vodotoranj i izradili njegovu maketu te golubicu od papira, pjevali smo prigodne pjesme i čitali tekstove o Vukovaru. Zapalili smo lampione te minutom šutnje odali počast svim žrtvama Domovinskoga rata.

Mihaela Katanić, 3. razred, PŠ Osekovo


PŠ Donja Gračenica
17. studenoga smo obilježili Dan sjećanja na žrtve Domovinskoga rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Nakon odslušane himne započeli smo program u kojem su učenici krasnoslovili prigodne pjesme o Vukovaru. Moje prijateljice i ja predstavile smo zajednički plakat. Nakon toga smo otpjevali pjesme „Stoji grad“ i „Grad - to ste vi“. Bilo je svečano. Sretna sam i ponosna jer smo odali počast Vukovaru, Škabrnji i njihovoj žrtvi koju su podnijeli tijekom Domovinskoga rata. Nakon programa smo ispred škole zapalili lampione u obliku vodotornja i time poslali poruku koja je na
njima i zapisana: „Zapamtite Vukovar!“.

Lea Starčić, 4. razred, PŠ Donja Gračenica

Danas smo se u školi prisjetili Vukovara koji je stradao u ratu prije puno godina. Mi se još tada nismo rodile, ali o Vukovaru dosta znamo jer nam o tome govore roditelji i učiteljice. Slušali smo hrvatsku himnu i pjevali pjesmu „Stoji grad“. Učenici su čitali i krasnoslovili pjesme o Vukovaru. Bilo je lijepo, ali pomalo i tužno. Nakon toga smo zapalili lampione za sve koji su stradali u ratu.


Elena Trdak i Tea Turan, 2. razred, PŠ Donja Gračenica

 

PŠ Gornja Gračenica
17. studenoga smo u našoj školi obilježili Dan sjećanja na žrtve Domovinskoga rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Okupili smo se kako bi naučili o Domovinskom ratu i stradanju grada Vukovara, ali i kako bi odali počast svima koji su branili našu domovinu. Naučili smo da je opsada grada Vukovara trajala od kolovoza do studenoga 1991. godine i da ljude koji su branili Vukovar, ali i ostale dijelove Hrvatske, nazivamo hrvatskim braniteljima. Oni su svojom hrabrošću učinili sve kako bi mi danas bili sigurni. Tijekom rata vukovarska je bolnica bila mjesto za pomoć svima - bolesnima i ranjenima na bojištu. Liječnici i medicinske sestre su bili uplašeni i očajni, ali su bez obzira na sve, brinuli o svojim obiteljima, rodbini i ozlijeđenim braniteljima. Dio je Vukovaraca stradao na Ovčari, mnogi su morali napustiti svoj dom, a neki se od njih više nikad nisu vratili kući. Nakon poučnoga predavanja, učenici četvrtoga razreda su nam pročitali nekoliko pjesama o gradu Vukovaru, a potom smo poslušali pjesmu „Stoji grad“. Neki su učenici potiho i pjevali. S vjeroučiteljem smo izmolili molitvu za sve poginule i nestale u Domovinskom ratu te im odali počast minutom šutnje. U miru i tišini izašli smo ispred naše škole i zapalili lampaše. Ispred naše škole i u našim srcima zauvijek će gorjeti svjetlo za Vukovar!


Učenici drugoga razreda Darijo Bogdan, David Brlek, Barbara Budimir, David Hrastović i Manuela Pintar te učiteljica Mirna Komarac


PŠ Voloder
U petak, 17. studenoga 2023., u našoj je školi bilo svečano - obilježili smo Dan sjećanja na žrtve Domovinskoga rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Ukrasili smo učionice vodotornjevima, golubicama i porukama mira. Poslije 3. sata zapalili smo lampaše ispred spomenika posvećenog žrtvama Domovinskoga rata u Voloderu. Sjetili smo se velike žrtve našega prekrasnog grada Vukovara.
Ponosno smo zapjevali u sav glas. 
 

Svi mi smo grad Vukovar i nosimo ga u srcu!

Voljen
Uporan
Krasan
Odvažan
Važan
Anđeoski
Radostan

 Dorian Turina, 2. r. i Mark Andačić, 3. r., PŠ Voloder

 

Fotografije pogledajte u albumu:

Video:




eTwinning škola

CERTIFIKAT EKO ŠKOLE

Microsoft Showcase School

 

CERTIFIKAT "AI ŠKOLA"

Jelovnik

Tražilica
s&t tableti
E-škole

Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji

Korisni linkovi

eDnevnik učitelji

CMS za škole logo
Osnovna škola Zorke Sever / Kolodvorska ulica 36, HR-44317 Popovača / os-zorke-sever.skole.hr / ured@os-zorke-sever.skole.hr
preskoči na navigaciju