NEŠTO MALO DRUGAČIJE
Autor: Zlata Hrženjak, 24. 3. 2018.
Da društvene mreže ne služe samo osobnim kontaktima , a ponekad i objavljivanju neprimjerenih ili bizarnih sadržaja, prepiranja, besmislenih komentara, pokazao je susret triju strukovnih škola u Donjem Miholjcu na lokalnoj, ali i međunarodnoj razini.
Posjete i razmjene iskustava između naših srednjih škola nisu tako česta pojava ili su obično povezane s nekim drugim događanjima u pojedinoj ustanovi kao što su dani otvorenih vrata, dani škole , suradnja u nekim projektima ili obilježavanja obljetnica.
Ali 22. ožujka 2018. dogodio se jedan susret škola u Donjem Miholjcu koji je dogovoren neplanirano,sasvim spontano i rezultirao jednim novim oblikom suradnje i razmjene iskustava.
I Srednja škola Donji Miholjac i Ekonomska škola Braća Radić Đakovo aktivne su u međunarodnim projektima, jedna u eTwinningu, druga u Erasmusu, i nerijetko koordinatorice ovih projekata Kristina Kaučić i Zlata Hrženjak, obje profesorice engleskog jezika i u sitnim noćnim ili u ranim jutarnjim satima komuniciraju, razmjenjuju ideje i sugestije,ali i kao kritički prijatelji ukazuju na nedostatke .
Tako se rodila ideja da se škole malo bolje upoznaju i razmijeneposjete nastavnika i učenika. Datum posjete se nametnuo sam od sebe, 22.ožujka, kad su nastavnici Elektortehničke škole „Mihajlo Pupin“ iz Novog sada odlučili posjetiti svoju partnerse s kojima su u eTwinning projetu DRVO GOVORI dobili Nacionalnu i Međunarodnu oznaku kvalitete.
Srdačan doček uz tamburaški orkestar koji čine učenici i nastavnici škole, široke osmjehe i tople riječi, učinili su našboravak nezaboravnim, ali i potvrdili da je i ova škola kao i naša odlučilno izabrala drugačiji oblik obrazovanja za svoje učenike.
Učenici Marina Milošević, Nina Vidović, Matej Blažević i Daniel Ivkić u pratnji ravnateljice Snježane Marić i profesorica Danice Crnov, Brankice Radonić i Zlate Hrženjak pričali su o svojim iskustvima o sudjelovanju u Erasmus mobilnostima, jezičnim i kulturološkim barijeram koje su s lakoćom prevladavali i svojim jednostavnim i neposrednim načinom oduševili nastavnike i učenike obiju škola. Moramo naglasiti da smo tom prilikomi jednoj i drugoj školi predstavili promocijske materijale naših prethodnih Erasmus+ projekata IBRAVE i WORKING IN EUROPE, ali i projekata GEPE i S.I.K.U.L.A. koji se počeli s realizacijom 1. rujna 2017.
Naravno, očekujemo i njihove uzvratne posjete, Miholjčane već u travnju kad naša škola bude domaćin međunarodnog Erasmus + susreta , kad će s nama podijeliti iskustva i znanja u osnivanju i vođenju učeničke zadruge čiji postupak osnivanja smo već započeli, a za učenike i nastavnike iz Novog Sada ostaje otvorena mogućnost suradnje u nekom budućem eTwinning ili Erasmus projektu.
Kontakti su razmijenjeni, a društvene mreže se šire.