ERASMUS + UČENICI I PROFESORI U NAŠOJ ŠKOLI
Autor: Danica Crnov, 2. 5. 2018.
Prošloga je tjedna naša škola bila domaćinom 2. susreta učenika i profesora u dva Erasmus + projekta. Jedan je GEPE (Gender equality-from principle to empowerment ), a drugi Poticanje društvenog opredjeljenja.
+
Na početku susreta sve sudionike pozdravila je ravnateljica Snježana Marić i profesoricas Zlata Hrženjak, voditeljica projekta u Hrvatskoj.
U projektu GEPE sudjeluju Hrvatska, Francuska, Italija, Poljska i Španjolska.
Na 2. susretu je sudjelovalo petnaest učenika i učenica i osam profesora i profesorica iz četiri europske zemlje te 23 učenika i učenice i dvije profesorice iz naše škole. Zadatak za sve učenike bio je pisanje suradničke priče na engleskom jeziku, a na temu ravnopravnosti spolova.
Svi učenici su se morali pripremiti za ovaj zadatak tako da su istražili povijesni kontekst borbe za ravnopravnost spolova i njezine glavne aktere te proučiti tu tematiku u europskoj književnosti kako bi promislili o problemu neravnopravnosti spolova koji je još uvijek prisutan u svim zemljama Europske unije. Svi su donijeli svoje priče, svoje značajne osobe iz povijesti, ženske osobe, koje su se borile za svoj položaj u društvu, za jednake plaće, za slobodu odlučivanja o vlastitoj sudbini, koje su bile na nekom području prve pa su imale otpor jer su bile žene,a onda su u internacionalnim skupinama stvarali svoju zajedničku priču, mijenjali okruženje, a samim tim i sudbinu likova, utjecali na mišljenje njihovih suvremenika i dr. Pri pisanju suradničke priče morali su voditi računa o literarnim obilježjima i strukturi priče, određivanju naslova, čitateljima, korištenju dijaloga metafora i simbolike, rasponu vokabulara, i točnosti jezičnih struktura. Na kraju su zamijenili skupine te pročitali tuđe priče dajući svoje komentare s ciljem poboljšanja priče. Zadnji dan su se svi vratili na svoju priču i popravili je u skladu s dobivenim komentarima.
Rezultat ovoga zadatka bit će e-knjiga, odnosno elektronička zbirka kratkih priča nastalih suradničkim pisanjem učenika iz pet europskih zemalja. Radionicu je, uz profesoricu Danicu Crnov, pripremala i vodila profesorica Zlata Hrženjak.
Uz ovaj obvezni dio, gosti su upoznali znamenitosti grada Đakova,imali prijam kod gradonačelnika grada Đakova, posjetili Spomen dom Dragutina Tadijanovića i Galeriju Ružić u Slavonskom Brodu, dvorac Pejačevića u Našicama, razgledavali su Osijek, posjetili Muzej vučedolske kulture u Vukovaru, vozili se Dunavom te nakratko bili u Vinkovcima kako bi vidjeli najstariji europski kalendar koji datira 2600 godina prije Krista, a po čemu su Vinkovci kolijevkom europske civilizacije.
Naši su gosti i domaćini uživali i u glazbeno-scenskoj priredbi, plesu lipicanca, koja je upriličena u jahaonici na Državnoj ergeli u Đakovu. Nakon priredbe mogli su razgledati Ergelu.
U okviru projekta „Poticanje društvenog opredjeljenja“ našu su školu posjetila četiri nastavnika ekonomske struke iz Pamplone.
Oni su pratili nastavne sadržaje, oblike rada i nastavne metode, uspoređivali sustave obrazovanja i razmjenjivali iskustva. Također su nazočili i s posebnim zanimanjem pratili radionicu naših učenika i učenika iz OŠ Budrovci koja ima status poduzetničke škole, tijekom koje su učenici trećeg razreda osnovali svoju tvrtku i pripremali se za sajam izradivši letak, plakat, katalog svojih proizvoda i zvučnu najavu za emitiranje na radiju. Takav oblik suradnje je za njih predstavljao potpunu novost. Prije odlaska, dogovoreni su novi oblici suradnje u vidu novih projekata, odlaska naših nastavnika na slične aktivnosti u njihovu školu, ali i mogućnost organiziranja prakse za njihove učenike u našim tvrtkama i obrnuto.
Zadnji dan naši su učenici pripremili radionice na temu hrvatske kulture i tradicije: šaranje pisanica,slavonsko kolo, izrada cvjetova od otpada, pisanje glagoljice. A u hotelu su zajednički priredili europski ručak koji se sastojao od tipične hrane koju su donijeli domaćini i gosti. Nakon toga su podijeljeni certifikati učenicima i profesorima.
Bio je ovo još jedan zanimljiv, sadržajan i edukativan susret. Sljedeći je u Poljskoj, u rujnu.