Ekonomska škola Braća Radić

ZAVRŠNA AKTIVNOST ISTRAŽIVAČKO – KREATIVNOG PROJEKTA „PRIČA O ŠKOLSKOJ TORBI“

Autor: Natalija Siladjev, 10. 5. 2023.

U prepunoj dvorani Centra za kulturu Đakovo tražilo se mjesto više u četvrtak 4. svibnja 2023. godine kada je održana završna aktivnost u sklopu Istraživačko-kreativnog projekta „Priča o školskoj torbi“, koji je Ekonomska škola „Braća Radić“ Đakovo održala u partnerstvu s Braniteljskim centrom za društveni razvoj (BCDR) na čelu sa g. Đurom Knezičićem , hrvatskim braniteljem.
Svečanu završnu aktivnost projekta– kazališnu predstavu održali su naši učenici pod vodstvom autora i branitelja Srećka Karića i glumca Reja Kovačevića te uz tehničku podršku Brune Dragoje. Bila je to životopisna priča Srećka Karića, kako je maloljetan pošao u Domovinski rat i sudbina da svoj životni put može prepričavati generacijama koje dolaze, kako bi pobudio osjećaj nacionalnosti i čuvao spomen na Domovinski rat.

Završna je to aktivnost projekta, koji je počeo još u veljači ove godine, kada je u Centru za kulturu Đakovo prikazan dokumentarni film „14 prepreka“ i predavanje autora Srećka Karića. U ožujku su učenici naše škole pod vodstvom pedagoginje Natalije Siladjev i kolega profesora posjetili Turanj – Muzej Domovinskog rata, zatim Slunj koji je bio okupiran tijekom Domovinskog rata u kojem je gospodin Srećko Karić održao i predavanje i prenio svoje iskustvo iz Domovinskog rata. U predivnim Rastokama, dr.sc. Dan Đaković je našim učenicima govorio više o Kršćanskim vrijednostima, a pedagoginja i kroatologinja Natalija Siladjev učenicima je evocirala povijest pored utvrde Franje Slunjskog Frankopana i o hrvatskoj hrabrosti.
Isto tako, tijekom projekta organizirana je edukacija za nastavnike naše škole na temu Istraživačke terenske nastave koja podiže kvalitetu projekta, ali i rada same škole. Cilj projekta je promicanje odgoja temeljenog na očuvanju vrijednosti proisteklih iz Domovinskog rata i kršćanskim vrijednostima, humanosti, socijalnom senzibilitetu, kulturi oprosta te poticanje na aktivno uključivanje u kulturni i društveni život zajednice. Nakon uspješno održane predstave koju su posjetili brojni uzvanici, ravnatelj Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar gosp. Krunoslav Šeremet koji je bio u svojstvu izaslanika ministra branitelja Tome Medveda, gradonačelnik Grada Đakova Marin Mandarić, vlč. dr.sc. Pavao Mikulčić, predstavnik Nadbiskupije Đakovačko – osječke te predstavnici brojnih braniteljskih udruga s područja Đakova i šire, u đakovačkoj Katedrali pri svečanoj Svetoj misi povodom 150 godina Vjesnika Đakovačko - osječke nadbiskupije, nadbiskup Đuro Hranić, mons. pozdravio je i obratio se nositeljima i sudionicima projekta.
Na kraju, održana je svečanost u kojoj su dodijeljene pohvalnice i zahvalnice svima zaslužnima bez kojih ovaj projekt ne bi uspio, prije svega zasluge idu gospodinu Srećku Kariću koji je odlučio podijeliti svoju životnu priču, idejno i sadržajno osmislio projekt, predsjedniku udruge BCDR Đuri Knezičiću te voditeljici projekta našoj pedagoginji Nataliji Siladjev, koja je pedagoški i metodički oblikovala projekt koji je prepoznat kao kvalitetan i hvalevrijedan te financiran od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja, Grada Đakova, Đakovačko - osječke nadbiskupije i Osječko-baranjske županije.

« Travanj 2024 »

Ekonomska škola Braća Radić / Vijenac kardinala A. Stepinca 11, HR-31400 Đakovo / ss-ekonomska-bracaradic-dj.skole.hr / ured@ss-ekonomska-bracaradic-dj.skole.hr