MLADI U EU
Autor: Danica Crnov, 1. 4. 2014.
Anamarija Gajger, dipl. oec. Božica Sedlić, prof.
U knjižnici Ekonomske škole Braća Radić u Đakovu, 31. ožujka 2014., u okviru projekta „Biti bolji - Be Better“, održano je predavanje na temu Mladi u EU. Predavanje je održala predsjednica Europskoga doma Slavonski Brod Božica Sedlić, prof.
Europski dom Slavonski Brod (http://europski-dom-sb.hr/) nevladina je udruga osnovana u rujnu 1998. s ciljem promoviranja svjetskih i europskih integracijskih procesa i kulturne, političke i gospodarske integracije Hrvatske u Europu
U knjižnici Ekonomske škole Braća Radić u Đakovu, 31. ožujka 2014., u okviru projekta „Biti bolji - Be Better“, održano je predavanje na temu Mladi u EU. Nazočni su bili učenici đakovačke Ekonomska škole i Gimnazije, profesori iz projektnoga tima, Vladimir Mihajlović, urednik i pokretač časopisa Poduzetnik, ravnatelj Gimnazije A.G.Matoša Zlatko Mrkić te knjižničarka Ekonomske škole Danica Crnov.
Europski dom Slavonski Brod (http://europski-dom-sb.hr/) nevladina je udruga osnovana u rujnu 1998. s ciljem promoviranja svjetskih i europskih integracijskih procesa i kulturne, političke i gospodarske integracije Hrvatske u Europu.
Predsjednica Europskoga doma u Slavonskom Brodu ) Božica Sedlić, prof., kroz svoje je predavanje informirala učenike Ekonomske škole i Gimnazije o mogućnostima njihova sudjelovanja u raznim upravljačkim tijelima na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini, kao što je, primjerice, Savjet mladih (Youth Council). Što se toga tiče, situacije nije baš sjajna jer Savjet mladih postoji u 11 od 21 županije, u 34 od 426 općina i u 35 od 129 hrvatskih gradova.
Mladi moraju imati objektivnu informaciju o političkom, kulturnom, društvenom i gospodarskom životu kako bi mogli sudjelovati u strateški glavnim područjima: obrazovanju i osposobljavanju, zapošljavanju i poduzetništvu, zdravlju i dobrobiti, volontiranju, kreativnosti i kulturi te otvorenosti prema svijetu.
Da bi ostvarili ciljeve EU, mladi moraju biti informirani koji sve europski programi postoje i kakve mogućnosti imaju uključivanjem u razne europske projekte za mlade. Spomenut je Erasmus +, Erasmus za poduzetnike, Kreativna Europa, Erasmus Sport i dr.
Erasmus + jedinstveni je program koji obuhvaća dosadašnji Program za cjeloživotno obrazovanje, Mladi na djelu, Erasmus Mundus i dr.
Oko 6 milijardi eura iz fondova EU-a namijenjeno je mladima i one bi im trebale osigurati dostojan posao ili daljnje osposobljavanje, vježbeništvo ili šegrtsko naukovanje.
Predsjednica Europskoga doma Slavonski Brod Božica Sedlić upoznala je učenike, između ostaloga, o mogućnostima odrađivanja stručne prakse u inozemstvu i učenja jezika, što će im kasnije koristiti pri zapošljavanju. Iznijela je podatak da je u Hrvatskoj 51,8 % mladih ispod 25 godina nezaposleno. Naša zemlja nema financijskih sredstava za projekte i inovacije jer kada se sve plati, u državnom proračunu ostane samo 2 %. Dakle, vrlo je važno osposobiti ljude za pisanje projekata kako bismo mogli povući materijalna sredstva iz fondova EU-a. Tu mladima mogu pomoći županijske razvojne agencije.
Tijekom predavanja učenici su imali pitanja, a neki su iznijeli i svoja iskustva vezana za volontiranje i uglavnom su svi sa zanimanjem pratili predavanje izražavajući želju za nekim oblikom odlaska u inozemstvo.